Co nám dodají konopná semínka?

Semínka pocházející z rostliny často označované jako „technické konopí“ zřejmě nepatří mezi ta nejznámější a často konzumovaná. Nenechte se však mýlit představou, že by semínka obsahovala omamné látky, což může člověka snadno při vyslechnutí slova „konopí“ napadnout. Za to obsahují prospěšné tuky, vitamíny, minerály a vlákninu a našemu tělu mohou napomoci v mnoha ohledech.

Skryté bohatství

Konopná semínka pochází z rostliny Cannabis L. Sativa, která je původem z Asie.  Jsou výborným zdrojem omega 3 a 6 mastných kyselin. Je zde např. kyselina gama linoleová a olejová. Mají protizánětlivý účinek, který se uplatní při léčbě nemocí, ale též v jejich prevenci.

Z vitamínů zde nalezneme A, B1, B2, B3, B6, C a E. Dále je nám k užitku hořčík, železo, zinek, jód nebo vápník. Je zde vysoký obsah vlákniny. Ta slouží v těle k pročištění trávicího traktu, pomáhá k jeho správnému fungování.

Pomocník při podpoře našeho zdraví

Konzumace konopného semínka má pozitivní vliv na náš metabolizmus díky obsažené vláknině. Podporuje též stav srdce a cév, reguluje hladinu cholesterolu v krvi. Přínosem je pro stav vlasů a pokožky, zlepšuje lupénku. Obsažené látky podporují hormonální rovnováhu v těle.

Při pravidelné konzumaci semínek se zvyšuje obranyschopnost těla, zlepšuje se paměť a koncentrace. Hodí se ve chvílích, kdy potřebujeme naše tělo zásobovat potřebnými látkami – např. po vyčerpávající nemoci, ve stresovém období. Je velmi užitečné pro těhotné a kojící ženy. Semínka se hodí pro konzumaci i lidem, kteří trpí nějakou alergií.

Do salátů, ale i různých nápojů

Semínka jsou k zakoupení v loupané či neloupané podobě. U neloupaných může někomu vadit tvrdší slupka, jejich použití to ale nijak neomezuje. Dají se jíst syrová, kdy mají specifickou trochu oříškovou chuť. Klidně je však lze přidat do salátů, pomazánek, jogurtu, polévky nebo omáčky. Hodí se do ovocných nápojů, mléčných koktejlů.

Můžete je konzumovat i pražená. Někdy jsou k dostání s různým kořením, pozor si dejte pouze na to, kolik pak v této podobě obsahují soli. Denně si můžete dopřát jednu až dvě polévkové lžíce konopných semínek.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jaké potraviny si můžete dát při bezlepkové dietě? Pokud u vás nastane situace, že budete muset vy sami nebo někdo z vašich blízkých konzumovat jen stravu bez lepku, možná si nebudete zprvu jisti, jak má vlastně vhodný jídelníček vypadat. Co tedy můžete jíst nadále, co zcela vynechat a jaké nové potraviny třeba vyzkoušet? Celiakie se může rozvinout...
Ne všechny tuky škodí, existují i ty zdraví prospěšné Bojíte se tuků? Nejste sami. Tuk v potravinách je v posledních desetiletích zneužíván, jelikož potraviny s nízkým obsahem tuku a bez tuku se staly normou. Bylo nám řečeno, že nízkotučná strava nám pomůže získat takové tělo, po jakém toužíme. Skutečnost je ale úplně jiná. Jedná se o jednu z největšíc...
Kokosový olej – jeden olej využijete na tisíc způsobů O kokosovém oleji dnes můžete zaslechnout zmínku velmi často. Je vynikajícím pomocníkem při péči o vlasy, využijete ho při vaření, ale tím to zdaleka nekončí. Koukněte na naše následující tipy, kde všude ho můžete uplatnit. Pochutnejte si Výhodou kokosového oleje je, že je velmi stabilní i při vys...