Bodová dieta – aneb tak trochu jiné počítání

Pokud si do internetového vyhledávače zadáte slovíčko dieta a spustíte vyhledávání, objeví se před vámi nespočet nejrůznějších diet a možností, s jejichž pomocí můžete dosáhnout vysněné váhy. Nebo se o to alespoň pokusit. Ne všechny diety ale fungují a ne všechny vám musí vyhovovat. Pokud se tedy chcete spolehnout na dietu, měli byste pro sebe najít takovou, která vám sedne jako ulitá.

Vyzkoušet můžete tzv. bodovou dietu, která není až tak známá. Tato dieta se nezakládá na počítání kalorií, jak jste možná zvyklé u ostatních diet – tady se počítají body. Co je to bodová dieta a co je jejím principem se dočtete v dnešním článku.

Bodová dieta, aneb počítáme body, ne kalorie

Drtivá většina diet je založena na tom, že si musíte pečlivě počítat kalorie, které přes den přijmete. Často je to zdlouhavé a především hodně nudné. Navíc ne každý tomu rozumí. Stále více žen se proto upíná na bodovou dietu, u které se nepočítají kalorie, ale body. Funguje to tak, že se každé potravině přiřadí určité body – a to podle toho, jak dlouho je budete trávit a za jak dlouho se po jejich konzumaci objeví pocit hladu.

Dieta, která se vám přizpůsobí

Bodová dieta je na rozdíl od těch ostatních velice individuální. Sami si totiž vybíráte skladbu svého jídelníčku. Konzumovat můžete všechno, pouze s ohledem na body, které jednotlivým potravinám přiřadíte. Každé potravině přiřadíte body a následně se budete každý den držet svého bodového limitu. Jakmile dosáhnete maxima bodů, už nemůžete nic dalšího jíst.

Výhody a nevýhody bodové diety

Asi jako každá dieta má i tato svá pro a proti. My si je teď společně představíme.

Výhody:

Bodová dieta není na rozdíl od celé řady dalších tak drastická. Můžete jíst prakticky cokoli, jen si musíte hlídat svou bodovou hranici. Stačí si jen umět vybrat ty správné potraviny – některé mají 0 bodů a vy jich můžete sníst neomezené množství.

U této diety se nemusíte omezovat, což může být pro mnohé z vás velkým lákadlem. Kromě toho, pokud za den dosáhnete bodového stropu, můžete si díky cvičení nějaké body opět zasloužit – díky tomu si budete moci dát něco na hlad.

Nevýhody:

Důležité je obodovat si všechny potraviny, které chcete jíst. Využít k tomu můžete tabulky dostupné na internetu, které vám s určením bodů pro jednotlivé potraviny pomohou. Někoho to může odradit, protože je rovněž potřeba zamyslet se nad jídelníčkem a jídla si připravovat tak, aby vás nestála moc bodů, ale přesto vás zasytila.

Úbytek na váze nebývá tak rychlý, jako u jiných diet. I to může být kámen úrazu a důvod k tomu, proč dietu vzdáte ještě před tím, než s ní stihnete pořádně začít.

Nevýhodou může být i obsahově nekvalitní jídelníček, protože si jej určujete sami. Aniž byste to mysleli špatně, můžete tak své tělo ochudit o potraviny, látky a živiny, které potřebuje ke správnému fungování.

Rubriky Diety

Nikol Kolomazníková

Jsem redaktorkou blogu ZdraváZóna.cz v sekcích zaměřených na zdravé stravování, zdravé potraviny, sport i hubnutí.

Přečtěte si také

Víte co je ananasová dieta? A má smysl se jí věnovat? Zdravý životní styl je pojem, který se stává nedílnou součástí života stále většího počtu lidí. A to je jedině dobře, protože zdraví má každý z nás jen jedno a je tedy potřeba, abychom se o něho řádně starali. A pokud sami sobě můžeme pomoci tím, že si dáme záležet na vyvážené a obsahově pestré s...
Netradiční polévková dieta. Troufnete si? Existuje několik desítek diet, které se liší svým průběhem i postupem. Některé pomáhají, jiné naopak škodí. Některé jsou známé, o jiných zase mnoho lidí příliš neví. Jednou takovou méně známou dietou je i polévková dieta. Znáte ji? Pakliže jste o této dietě, které se často přezdívá i tekutá dieta...
Nízkotučné diety mohou výrazněji zpomalit hubnutí Na jedné straně se můžeme velmi často doslechnout, jak nadbytek tuků (zvláště živočišných) může poškodit naše zdraví. Na druhé straně si ale neprospějeme ani opačným extrémem. Jakmile bychom totiž tělu dodávali tuků málo, jasně by nám dalo najevo svou nespokojenost. Jedná se o nezbytné živiny V ob...