Bodová dieta – aneb tak trochu jiné počítání

Pokud si do internetového vyhledávače zadáte slovíčko dieta a spustíte vyhledávání, objeví se před vámi nespočet nejrůznějších diet a možností, s jejichž pomocí můžete dosáhnout vysněné váhy. Nebo se o to alespoň pokusit. Ne všechny diety ale fungují a ne všechny vám musí vyhovovat. Pokud se tedy chcete spolehnout na dietu, měli byste pro sebe najít takovou, která vám sedne jako ulitá.

Vyzkoušet můžete tzv. bodovou dietu, která není až tak známá. Tato dieta se nezakládá na počítání kalorií, jak jste možná zvyklé u ostatních diet – tady se počítají body. Co je to bodová dieta a co je jejím principem se dočtete v dnešním článku.

Bodová dieta, aneb počítáme body, ne kalorie

Drtivá většina diet je založena na tom, že si musíte pečlivě počítat kalorie, které přes den přijmete. Často je to zdlouhavé a především hodně nudné. Navíc ne každý tomu rozumí. Stále více žen se proto upíná na bodovou dietu, u které se nepočítají kalorie, ale body. Funguje to tak, že se každé potravině přiřadí určité body – a to podle toho, jak dlouho je budete trávit a za jak dlouho se po jejich konzumaci objeví pocit hladu.

Dieta, která se vám přizpůsobí

Bodová dieta je na rozdíl od těch ostatních velice individuální. Sami si totiž vybíráte skladbu svého jídelníčku. Konzumovat můžete všechno, pouze s ohledem na body, které jednotlivým potravinám přiřadíte. Každé potravině přiřadíte body a následně se budete každý den držet svého bodového limitu. Jakmile dosáhnete maxima bodů, už nemůžete nic dalšího jíst.

Výhody a nevýhody bodové diety

Asi jako každá dieta má i tato svá pro a proti. My si je teď společně představíme.

Výhody:

Bodová dieta není na rozdíl od celé řady dalších tak drastická. Můžete jíst prakticky cokoli, jen si musíte hlídat svou bodovou hranici. Stačí si jen umět vybrat ty správné potraviny – některé mají 0 bodů a vy jich můžete sníst neomezené množství.

U této diety se nemusíte omezovat, což může být pro mnohé z vás velkým lákadlem. Kromě toho, pokud za den dosáhnete bodového stropu, můžete si díky cvičení nějaké body opět zasloužit – díky tomu si budete moci dát něco na hlad.

Nevýhody:

Důležité je obodovat si všechny potraviny, které chcete jíst. Využít k tomu můžete tabulky dostupné na internetu, které vám s určením bodů pro jednotlivé potraviny pomohou. Někoho to může odradit, protože je rovněž potřeba zamyslet se nad jídelníčkem a jídla si připravovat tak, aby vás nestála moc bodů, ale přesto vás zasytila.

Úbytek na váze nebývá tak rychlý, jako u jiných diet. I to může být kámen úrazu a důvod k tomu, proč dietu vzdáte ještě před tím, než s ní stihnete pořádně začít.

Nevýhodou může být i obsahově nekvalitní jídelníček, protože si jej určujete sami. Aniž byste to mysleli špatně, můžete tak své tělo ochudit o potraviny, látky a živiny, které potřebuje ke správnému fungování.

Přečtěte si také

Krabičková dieta: ano nebo ne? Krabičková dieta se stala trendem posledních pár let, kdy se o ní hodně mluvilo, hodně se o ní psalo a spousta lidí jí chtěla vyzkoušet. Jedná se o dietu, při které konzumujete jídlo z krabiček. Těch máte 5 na den a tuhle službu si můžete objednat u mnoha firem, jež se na krabičkovou dietu specializ...
Znáte sardinkovou dietu? Existuje nespočet druhů diet a jen málokdo v nich má přehled. Jednou z nich je i sardinková dieta, která není mezi lidmi tolik známá a možná ani vy nevíte, že nějaká taková dieta vůbec je. Podle ameriských dietologů se jedná o netradiční, leč účinný způsob, jak se zbavit tuku a přitom nemít hlad. Ot...
Nejdivnější diety historie Během historie se lidé zoufale snažili o hubnutí. Někteří lidé ale nemají disciplínu na to, aby jedli zdravou stravu a pravidelně cvičili, ale přesto touží po rychlých výsledcích. Proto si vymýšleli nejrůznější způsoby stravování, které jim měly pomoci získat štíhlou postavu s minimálním množstvím č...