Kde se vyskytuje inulin a čím nám může prospět

Inulin je druhem rozpustné vlákniny. Tu můžeme nalézt v některých rostlinách, přirozeně se vyskytuje v česneku, cibuli nebo chřestu. Můžete ho ale i zakoupit běžně v lékárnách jako doplněk stravy. K čemu nám může sloužit?

Výživa bakterií

Jeho úloha v lidském těle je taková, že projde tenkým střevem v podstatě beze změny do tlustého střeva. Tam zajišťuje funkci prebiotika, stará se o výživu místních prospěšných bakterií. Je tu rozštěpen na jednotlivé mastné kyseliny a ty jsou pak základem pro zdravou střevní sliznici.

Podpora imunity

Z předchozího popisu je zřejmý vliv inulinu na naše trávení. Pomáhá ve střevě udržet rovnováhu mezi odlišnými druhy bakterií. Podporuje růst prospěšných bakterií, které jsou zde potřebné k dobrému vstřebávání živin a bezproblémovému fungování střeva.

Inulin má pozitivní vliv na stav imunitního systému. Podporuje jeho fungování, tělo se pak snadněji ubrání možné infekci. Střevní peristaltika se stane efektivnější. Pokud trpíte zácpou, inulin se vám může hodit, přispěje k pravidelnému vylučování stolice.

Pomocník při hubnutí

Inulin je vhodný, pokud držíte dietu. Upraví fungování trávicího systému, který z potravy vstřebá vše potřebné a zároveň zbylé části efektivně vyloučí. Výhodou je také to, že přináší pocit sytosti. Výzkumy poukazují i na to, že inulin přispívá ke stabilizaci hladiny krevního cukru. Je tedy vhodný pro diabetiky. Snižuje hladinu LDL cholesterolu.

Některé vlivy zatím nebyly zcela prokázány realizovaným výzkumem. Předpokládá se však pozitivní vliv inulinu na zdraví srdce a cév. Dá se očekávat, že zlepšuje vstřebávání vápníku, má preventivní působení proti rakovině tlustého střeva.

Možné nepříjemné účinky

Pokud si inulin zakoupíte, užívejte ho vždy v doporučených dávkách. Obvykle je dobře snášen. Ideální je, pokud ho do jídelníčku zařazujete postupně. Nejprve začněte menší dávkou, kterou postupně zvyšujte. Pokud by byl zařazen skokově, může se objevit průjem nebo plynatost.

Pozor by si měli dát ti, kteří trpí intolerancí fruktózy. U nich by mohly být ve větší míře zaznamenány nežádoucí účinky. Pokud jste absolvovali v nedávné době chirurgický zákrok nebo máte chronické onemocnění, poraďte se o užívání raději s lékařem.

Zdroje:

  • SPRITZLER, Franziska. Inulin 101 – A prebiotic fiberwith powerful health benefits. Medical News Today [online]. 2017 [cit. 24.6.2019]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/318593.php
  • CERVONI, Barbie. The Health Benefits of Inulin. Verywell Health [online]. 2019 [cit. 24.6.2019]. Dostupné z: https://www.verywellhealth.com/the-health-benefits-of-inulin-4587258
Rubriky Diety

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Chromatická dieta – jaké je hubnutí s dietou dle barev? Přesněji se tato dieta označuje jako chromatická - a ano, jejím základem jsou opravdu barvy. Díky své hravosti a pestrosti vás může přimět k vyšší konzumaci ovoce a zeleniny, možná i k zařazení méně často konzumovaných potravin do jídelníčku. Může pro vás být hravá, nápaditá, neomezující. Je zde pon...
Severská dieta – vyzkoušejte skandinávská pravidla pro zdraví Můžete zaslechnout i označení skandinávská či vikingská dieta nebo anglické nordic diet. Důkazy opravdu vypovídají o tom, že ten, kdo dietu dodržuje, je zdravější. Znatelně méně ho ohrožují nemoci, v jejichž základu stojí vysoké množství cholesterolu v těle. Jedním z autorů tohoto typu stravování...
Nebezpečné diety, kterým se vyhněte širokým obloukem! Není dieta jako dieta. Na internetu jich najdete několik desítek, některé z nich jsou rozumné, jiné diety jsou naopak nebezpečné a hraničí s hazardováním s vlastním zdravím. Jestliže zvažujete, že v rámci hubnutí podstoupíte některou z diet, ještě před tím si přečtěte náš dnešní článek. Jsou toti...