Kde se vyskytuje inulin a čím nám může prospět

Inulin je druhem rozpustné vlákniny. Tu můžeme nalézt v některých rostlinách, přirozeně se vyskytuje v česneku, cibuli nebo chřestu. Můžete ho ale i zakoupit běžně v lékárnách jako doplněk stravy. K čemu nám může sloužit?

Výživa bakterií

Jeho úloha v lidském těle je taková, že projde tenkým střevem v podstatě beze změny do tlustého střeva. Tam zajišťuje funkci prebiotika, stará se o výživu místních prospěšných bakterií. Je tu rozštěpen na jednotlivé mastné kyseliny a ty jsou pak základem pro zdravou střevní sliznici.

Podpora imunity

Z předchozího popisu je zřejmý vliv inulinu na naše trávení. Pomáhá ve střevě udržet rovnováhu mezi odlišnými druhy bakterií. Podporuje růst prospěšných bakterií, které jsou zde potřebné k dobrému vstřebávání živin a bezproblémovému fungování střeva.

Inulin má pozitivní vliv na stav imunitního systému. Podporuje jeho fungování, tělo se pak snadněji ubrání možné infekci. Střevní peristaltika se stane efektivnější. Pokud trpíte zácpou, inulin se vám může hodit, přispěje k pravidelnému vylučování stolice.

Pomocník při hubnutí

Inulin je vhodný, pokud držíte dietu. Upraví fungování trávicího systému, který z potravy vstřebá vše potřebné a zároveň zbylé části efektivně vyloučí. Výhodou je také to, že přináší pocit sytosti. Výzkumy poukazují i na to, že inulin přispívá ke stabilizaci hladiny krevního cukru. Je tedy vhodný pro diabetiky. Snižuje hladinu LDL cholesterolu.

Některé vlivy zatím nebyly zcela prokázány realizovaným výzkumem. Předpokládá se však pozitivní vliv inulinu na zdraví srdce a cév. Dá se očekávat, že zlepšuje vstřebávání vápníku, má preventivní působení proti rakovině tlustého střeva.

Možné nepříjemné účinky

Pokud si inulin zakoupíte, užívejte ho vždy v doporučených dávkách. Obvykle je dobře snášen. Ideální je, pokud ho do jídelníčku zařazujete postupně. Nejprve začněte menší dávkou, kterou postupně zvyšujte. Pokud by byl zařazen skokově, může se objevit průjem nebo plynatost.

Pozor by si měli dát ti, kteří trpí intolerancí fruktózy. U nich by mohly být ve větší míře zaznamenány nežádoucí účinky. Pokud jste absolvovali v nedávné době chirurgický zákrok nebo máte chronické onemocnění, poraďte se o užívání raději s lékařem.

Zdroje:

  • SPRITZLER, Franziska. Inulin 101 – A prebiotic fiberwith powerful health benefits. Medical News Today [online]. 2017 [cit. 24.6.2019]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/318593.php
  • CERVONI, Barbie. The Health Benefits of Inulin. Verywell Health [online]. 2019 [cit. 24.6.2019]. Dostupné z: https://www.verywellhealth.com/the-health-benefits-of-inulin-4587258
Rubriky Diety

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Krabičková dieta: má smysl pouze v individuálním provedení Krabičková dieta se stala trendem posledních pár let, kdy se o ní hodně mluvilo, hodně se o ní psalo a spousta lidí jí chtěla vyzkoušet. Jedná se o dietu, při které konzumujete jídlo z připravených krabiček. Těch máte 5 na den a tuhle službu si můžete objednat u mnoha firem, jež se na krabičkovou di...
Jak při dietě do jídelníčku zařadit ovoce? Ať už se snažíme zhubnout nebo ne, ovoce je pro naše tělo vždy přínosem. Není tedy na místě ho z jídelníčku zcela vynechat, ale na druhou stranu je vhodné konzumovat ho v přiměřeném množství. Rozhodně není dobrý nápad nasadit si čistě ovocnou dietu a přesvědčovat se, jak moc tím prospějete svému těl...
Co zvýší šanci na úspěšnost diety? Rozhodli jste se, že potřebujete shodit nějaké to kilo. Vydrželi jste držet dietu pár dní, pak se to zvrhlo. Po pár týdnech se odhodláte znovu. Zase začínáte, vydržíte první dny, ale dlouhodobější úspěch se nekoná. Jsou lidé, kteří se mohou téměř celoživotně točit v takovém kolečku, a výsledky jsou ...