Řada bylinek svými účinky pomáhá při chřipce a nachlazení a mnoho z nás se k nim s důvěrou obrací. Užívání bylinek je příjemné, mají dobrou chuť a ve většině případů jsou bez vedlejších účinků. Proto tedy opravdu stojí za zkoušku nejprve vyzkoušet bylinky, nežli umělé preparáty.
Šalvěj lékařská
Na bolavý krk bývá první volbou právě šalvěj. Jsou u ní prokázány antibakteriální účinky, a proto bývá jako kloktadlo užívaná především při angíně a bolestech v krku. Její zklidňující účinky jsou mimo jiné užívány i při bolestech zubů. Ze šalvěje se připravuje silný nálev, který se používá ke kloktání několikrát denně.
Řebříček obecný
Řebříček se často užívá v počátečních fázích nachlazení a chřipky a je užíván jako lék na zimnici. Původní obyvatelé Ameriky jej používali jako prostředek ke snižování horečky a tyto jeho účinky jsou užívány i dnes. K přípravě řebříčkového čaje se zpracovává jeho sušená nať a květy a jsou doporučeny pít 3 šálky denně.
Bez černý
V kombinaci s výše zmíněným řebříčkem se doporučuje užívání černého bezu. Napomáhá také ke snižování horečky a je tedy dobrým pomocníkem při chřipkových onemocněních. Krom chřipky pomáhá při léčbě zánětů horních cest dýchacích či při ucpání nosních dutin.
Dle některých odborníků hlavní působení bezu tkví v tom, že výtažek z těchto bobulí mění povrch viru chřipky a tím brání jeho uchycení v lidském těle. K přípravě léčivého čaje se používají sušené bezové květy a doporučují se pít 3 šálky denně.
Tymián
Esenciální olej z této aromatické byliny se považuje za jednu z nejúčinnějších přírodních antibakteriálních látek. Bylináři a léčitelé tuto bylinku často doporučují k léčbě zánětů dýchacích cest, při chřipce, nachlazení, při angíně i zánětu hrtanu.
Má velký vliv při tlumení a zmírnění kašle, protože jeho složení má výborné spasmolytické účinky. Z tymiánu se nejčastěji připravuje čaj, ale připravit si doma můžete i tymiánový sirup.
Proskurník lékařský
Kašel je poměrně nepříjemný a bohužel neodmyslitelně patří především k zimnímu období. Právě s léčbou kašle pomáhá proskurník lékařský, kdy bývají využívány jeho kořeny a listy. Více léčivých slizovitých látek obsahuje kořen a právě sliz působí blahodárně na zahleněné sliznice dýchacích cest.
Dále je proskurník doporučován a užíván při léčbě zaníceného a podrážděného hrtanu, při zánětu horních dýchacích cest a pomáhá k vykašlávání hlenu u zahleněných plic. Příprava léčivého přípravku je zde jiná, než u většiny jiných bylin.
Sušený kořen proskurníku se zalévá studenou vodou a nechává se 8 hodin macerovat, aby se uvolnil potřebný sliz z tohoto kořene. Doporučuje se konzumace tří šálků denně.