Zkoušeli jste už africkou kopřivu? Víte, kdy ji využít?

Možná vám to bude připadat zvláštní, ale tato rostlina je velmi oblíbeným doplňkem stravy. Pochází z tropů – především z jihovýchodní Asie, Indie, Afriky a Austrálie. U nás ji můžeme nejčastěji vidět jako pokojovou rostlinu. Možná jste už zaslechli pojmenování koleus nebo kopřivenka.

Rostlina je už dlouhou dobu populární v ajurvédské medicíně. Na první pohled vás možná nezaujme, ale především její kořeny v sobě obsahují léčivé látky. Její květy vám mohou připomínat mátu, patří totiž do stejné čeledi. Když se k ní přiblížíte, ucítíte kafr.

Pomocník při dietě

Africká kopřiva může být nápomocná při celé řadě neduhů. Její popularita začala vzrůstat především kvůli tomu, že může efektivně podpořit hubnutí. Dokáže totiž v těle změnit poměr mezi tukem a svalovou hmotou. Za to je zodpovědná látka zvaná forskolin. S její pomocí snadněji nastane tolik požadované formování postavy. Tedy jen to nenastane přes noc a bez naší snahy. Při hubnutí oceníte i to, že užívání rostliny urychlí váš metabolismus.

Zajištění harmonického fungování

Africká kopřiva je výborným doplňkem při léčbě poruch štítné žlázy. Zvyšuje totiž vylučování tyroxinu a trijodtyroninu. Podpoří zdraví srdce a plic. Zvyšuje v těle produkci inzulínu, hodí se tedy i pro pacienty s cukrovkou. Lze ji doporučit při léčbě astmatu.

Užívání předem promyslete

Pozor si dejte při konzumaci bylinky v případě, že dlouhodobě užíváte léky. Především pokud jde o léky na srdce, ředění krve nebo na léčbu žaludečních vředů. Pak se raději nejprve poraďte se svým lékařem. Africkou kopřivu by neměli užívat děti, těhotné a kojící ženy. Zejména na počátku konzumace se mohou přechodně objevit nepříjemné vedlejší účinky. Nejčastěji se jedná o nízký tlak, nepravidelný tep a bolesti hlavy. Po prvních dnech by však tyto potíže měly ustoupit.

Zdroje:

  • POLEDNÍKOVÁ, Monika. Opravdu pomůže africká kopřiva zhubnout do plavek? Vitalia [online]. 2019 [cit. 29.8.2019]. Dostupné z: https://www.vitalia.cz/clanky/opravdu-pomuze-africka-kopriva-zhubnout-do-plavek/
  • Africká kopřiva. Bylinkopedie [online]. 2019 [cit. 29.8.2019]. Dostupné z: https://bylinkopedie.cz/africka-kopriva/

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Babské rady na léčbu kašle Kašel bývá nepříjemný - pro děti i dospělé. Kolikrát nás může trápit v noci nebo se rozkašleme zrovna v momentě, kdy chceme něco říci, a jen stěží se dá přestat. Od vysilujícího kašle můžeme cítit bolest na zádech. Pokud míváte pocit, že běžně doporučované kapky, sirupy nebo tablety ke zmírnění kašl...
Bylinky jako přírodní antidepresiva ke zlepšení nálady Pokud se nacházíte v tíživé životní situaci, můžete mít dny, kdy máte pocit, že na vás opravdu všechno padá a dobrá nálada je v nedohlednu. Samozřejmě, radou může být vyzkoušet odbornou pomoc a pak se zařídit dle rad lékaře, ale můžete také zkusit sáhnout po přírodních prostředcích, které dokážou zm...
Když si dopřáváte bylinky, tak efektivně a bezpečně! Když užíváme bylinky, můžeme snadno získat pocit, že při jejich konzumaci nám vlastně nic nehrozí, není co zkazit. Pokud ale chcete, aby vám bylinky opravdu pomáhaly, není od věci dodržovat alespoň základní pravidla při jejich užívání. Pojďme se na ně podívat! Správná příprava Z bylinek zřejmě bud...