Zkoušeli jste už africkou kopřivu? Víte, kdy ji využít?

Možná vám to bude připadat zvláštní, ale tato rostlina je velmi oblíbeným doplňkem stravy. Pochází z tropů – především z jihovýchodní Asie, Indie, Afriky a Austrálie. U nás ji můžeme nejčastěji vidět jako pokojovou rostlinu. Možná jste už zaslechli pojmenování koleus nebo kopřivenka.

Rostlina je už dlouhou dobu populární v ajurvédské medicíně. Na první pohled vás možná nezaujme, ale především její kořeny v sobě obsahují léčivé látky. Její květy vám mohou připomínat mátu, patří totiž do stejné čeledi. Když se k ní přiblížíte, ucítíte kafr.

Pomocník při dietě

Africká kopřiva může být nápomocná při celé řadě neduhů. Její popularita začala vzrůstat především kvůli tomu, že může efektivně podpořit hubnutí. Dokáže totiž v těle změnit poměr mezi tukem a svalovou hmotou. Za to je zodpovědná látka zvaná forskolin. S její pomocí snadněji nastane tolik požadované formování postavy. Tedy jen to nenastane přes noc a bez naší snahy. Při hubnutí oceníte i to, že užívání rostliny urychlí váš metabolismus.

Zajištění harmonického fungování

Africká kopřiva je výborným doplňkem při léčbě poruch štítné žlázy. Zvyšuje totiž vylučování tyroxinu a trijodtyroninu. Podpoří zdraví srdce a plic. Zvyšuje v těle produkci inzulínu, hodí se tedy i pro pacienty s cukrovkou. Lze ji doporučit při léčbě astmatu.

Užívání předem promyslete

Pozor si dejte při konzumaci bylinky v případě, že dlouhodobě užíváte léky. Především pokud jde o léky na srdce, ředění krve nebo na léčbu žaludečních vředů. Pak se raději nejprve poraďte se svým lékařem. Africkou kopřivu by neměli užívat děti, těhotné a kojící ženy. Zejména na počátku konzumace se mohou přechodně objevit nepříjemné vedlejší účinky. Nejčastěji se jedná o nízký tlak, nepravidelný tep a bolesti hlavy. Po prvních dnech by však tyto potíže měly ustoupit.

Zdroje:

  • POLEDNÍKOVÁ, Monika. Opravdu pomůže africká kopřiva zhubnout do plavek? Vitalia [online]. 2019 [cit. 29.8.2019]. Dostupné z: https://www.vitalia.cz/clanky/opravdu-pomuze-africka-kopriva-zhubnout-do-plavek/
  • Africká kopřiva. Bylinkopedie [online]. 2019 [cit. 29.8.2019]. Dostupné z: https://bylinkopedie.cz/africka-kopriva/

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Bylinky pomáhající na nejčastější ženské problémy Ženské tělo má mnoho podstatných funkcí a je důležité, aby bylo v celkové harmonii. Není však snadné ubránit se všemožným vlivům, a tak většina žen někdy řeší obtíže spojené s menstruačním cyklem, početím, těhotenstvím nebo později menopauzou. V případě, že nechcete sahat hned po lécích a chcete pro...
Rozrazil rezekvítek – nenápadný, ale účinný pomocník Drobné modré kvítky si možná vybavíte pod pojmem bouřka nebo hromničník. Původní označení květinky bylo bezekvítek, protože se s ní můžeme často setkat po opadání okvětních lístků. Pokud chcete využít její léčebné účinky, nemusíte nic složitého připravovat nebo rostlinu sušit. Dá se totiž pohodlně k...
Bylinky nápomocné při léčbě cukrovky Pro lidi s onemocněním diabetes mellitus je důležité dodržování režimových opatření. Mezi obvyklá doporučení patří dietní stravování, pravidelná pohybová aktivita a někdy též aplikace inzulínu. Kromě výše uvedeného a předepsaných léků je však možné vzít si na pomoc i bylinky. Mohou zlepšit průběh on...