Bylinky na posílení imunity a detox

V nadcházejícím zimním a nepříznivém počasí je potřeba podporovat náš organismus, aby byl schopný čelit různým virům a bakteriím a bránit se tak onemocnění. V lékárnách je k dispozici spousta vitamínů a doplňků, které mohou pomoci.

Určitě ale není na škodu nejprve vyzkoušet bylinky, protože jejich vliv a účinnost je prověřená již našimi předky, kteří je hojně užívali. Bylinky mohou velmi účinně pomoci k posílení imunity a pročištění (detoxikaci) našeho organismu.

Echinacea (třapatkovka)

Jednou z nejznámějších rostlin a bylinek na posílení imunity je echinacea. Je součástí téměř všech přípravků k tomuto účelu. Její vliv a účinky jsou vědecky potvrzeny a její užívání je tedy kromě našich předků prověřeno i odborníky. Imunologické účinky echinacey pomáhají preventivně proti nachlazení a chřipce a její pravidelné užívání snižuje pravděpodobnost nachlazení až o 58%. Pro medicínské účely se pěstují 3 druhy třapatkovek a z jejích rostlin se užívají kořen a nať.

Kozinec blanitý

Kozinec blanitý je známá především v tradiční čínské medicíně, kde jsou jí připisovány zahřívací vlastnosti. Kozinec je doporučovaný zejména pro osoby, které trpí vleklým onemocněním nebo jsou náchylní k častým a opakovaným infekcím a nachlazením.

Pomáhá posilovat funkce imunitního systému a lidé jsou tak lépe schopni se bránit zejména virovým onemocněním. Účinky této bylinky jsou důležité zejména v nadcházejícím chladném a nepříznivém počasí. Krom podpory imunity je možné jej využít i k dodání energie.

Pampeliška lékařská

Listy pampelišky lékařské mají výborné močopudné vlastnosti a jsou tedy vhodné k detoxikaci organismu. Účinné složky v listech pampelišky podporují tvorbu a vylučování moči a mimo jiné povzbuzují funkci jater a žlučníku. Doporučují se pít 3 šálky denně, kdy se spaří sušené pampeliškové listy. Při detoxikaci je možné pampelišku použít jako bezkofeinovou náhražku kávy, kdy se užívají usušené a upražené pampeliškové kořeny a připraví se stejně jako káva.

Svízel přítula

Svízel pomáhá především při podpoře a léčbě lymfatické soustavy. Je považovaný za šetrné a účinné tonikum, které pomáhá z těla odvádět škodlivé a cizorodé látky. Jeho užívání se doporučuje zejména u chronicky zvětšených nebo zduřelých lymfatických uzlin. Krom těchto účinků zmírňuje i kožní problémy, jakými jsou akné a různé druhy ekzémů.

Bylináři a léčitelé zastávají názor, že tělo nemůže správně fungovat, jestliže jsou přetíženy vylučovací orgány. Proto užívání bylinek a léků z nich vyrobených s vlivem na detoxikaci bývají základním řešením zdravotních potíží. Hromadění jedovatých látek v těle se dle léčitelů často projevuje bolestmi hlavy, kožními problémy nebo únavou.

Nikol Kolomazníková

Jsem redaktorkou blogu ZdraváZóna.cz v sekcích zaměřených na zdravé stravování, zdravé potraviny, sport i hubnutí.

Přečtěte si také

Lichořeřišnice lahodí oku i našemu zdraví Lichořeřišnice větší vypadá na pohled velmi hezky. Jedná se o letničku s výrazně oranžovými květy a dlouhými řapíkatými listy. Bývá častou okrasou balkónů a zahrad, ale byla by opravdová škoda nevyužít ji pro její léčebné účinky. Rostlina je původem z Jižní Ameriky a po Evropě se rozšířila až v 1...
I břízu je možné využít pro své zdraví Tento strom nás snadno upoutá na první pohled. Působí velmi ladně, romanticky, a pokud se pod něj na chvíli položíte do trávy, jistě si díky bříze celé místo hned zamilujete. Nejen odpočinek pod břízou ale může posílit naše zdraví. Bříza bělokorá (latinsky Betula pendula) je mezi ostatními stromy...
Dopřejte si relax s pomocí bylinek Občas můžete mít pocit, že je toho na vás prostě příliš. Někdy se sejdou potíže v rodině, hektické dny v práci, zdravotní neduhy a pak už se tělo a mysl točí v kruzích, ze kterých neumíte jen tak vystoupit. Pro relaxaci a zklidnění po náročném dni si můžete pomoct i bylinkami. Bylinky vám pomohou...