Bylinky na posílení imunity a detox

V nadcházejícím zimním a nepříznivém počasí je potřeba podporovat náš organismus, aby byl schopný čelit různým virům a bakteriím a bránit se tak onemocnění. V lékárnách je k dispozici spousta vitamínů a doplňků, které mohou pomoci.

Určitě ale není na škodu nejprve vyzkoušet bylinky, protože jejich vliv a účinnost je prověřená již našimi předky, kteří je hojně užívali. Bylinky mohou velmi účinně pomoci k posílení imunity a pročištění (detoxikaci) našeho organismu.

Echinacea (třapatkovka)

Jednou z nejznámějších rostlin a bylinek na posílení imunity je echinacea. Je součástí téměř všech přípravků k tomuto účelu. Její vliv a účinky jsou vědecky potvrzeny a její užívání je tedy kromě našich předků prověřeno i odborníky. Imunologické účinky echinacey pomáhají preventivně proti nachlazení a chřipce a její pravidelné užívání snižuje pravděpodobnost nachlazení až o 58%. Pro medicínské účely se pěstují 3 druhy třapatkovek a z jejích rostlin se užívají kořen a nať.

Kozinec blanitý

Kozinec blanitý je známá především v tradiční čínské medicíně, kde jsou jí připisovány zahřívací vlastnosti. Kozinec je doporučovaný zejména pro osoby, které trpí vleklým onemocněním nebo jsou náchylní k častým a opakovaným infekcím a nachlazením.

Pomáhá posilovat funkce imunitního systému a lidé jsou tak lépe schopni se bránit zejména virovým onemocněním. Účinky této bylinky jsou důležité zejména v nadcházejícím chladném a nepříznivém počasí. Krom podpory imunity je možné jej využít i k dodání energie.

Pampeliška lékařská

Listy pampelišky lékařské mají výborné močopudné vlastnosti a jsou tedy vhodné k detoxikaci organismu. Účinné složky v listech pampelišky podporují tvorbu a vylučování moči a mimo jiné povzbuzují funkci jater a žlučníku. Doporučují se pít 3 šálky denně, kdy se spaří sušené pampeliškové listy. Při detoxikaci je možné pampelišku použít jako bezkofeinovou náhražku kávy, kdy se užívají usušené a upražené pampeliškové kořeny a připraví se stejně jako káva.

Svízel přítula

Svízel pomáhá především při podpoře a léčbě lymfatické soustavy. Je považovaný za šetrné a účinné tonikum, které pomáhá z těla odvádět škodlivé a cizorodé látky. Jeho užívání se doporučuje zejména u chronicky zvětšených nebo zduřelých lymfatických uzlin. Krom těchto účinků zmírňuje i kožní problémy, jakými jsou akné a různé druhy ekzémů.

Bylináři a léčitelé zastávají názor, že tělo nemůže správně fungovat, jestliže jsou přetíženy vylučovací orgány. Proto užívání bylinek a léků z nich vyrobených s vlivem na detoxikaci bývají základním řešením zdravotních potíží. Hromadění jedovatých látek v těle se dle léčitelů často projevuje bolestmi hlavy, kožními problémy nebo únavou.

Nikol Kolomazníková

Jsem redaktorkou blogu ZdraváZóna.cz v sekcích zaměřených na zdravé stravování, zdravé potraviny, sport i hubnutí.

Přečtěte si také

Zkoušeli jste už africkou kopřivu? Víte, kdy ji využít? Možná vám to bude připadat zvláštní, ale tato rostlina je velmi oblíbeným doplňkem stravy. Pochází z tropů – především z jihovýchodní Asie, Indie, Afriky a Austrálie. U nás ji můžeme nejčastěji vidět jako pokojovou rostlinu. Možná jste už zaslechli pojmenování koleus nebo kopřivenka. Rostlina je ...
Při nachlazení pomůže rýmovník i angínovník Rostliny, o kterých bude dnešní článek, mají tak jasný název, že je hned zřejmé, k čemu se hodí je použít. Není nijak náročné vypěstovat si je doma, a pokud se vás nachlazení a bolesti v krku týkají často, jistě vám přijdou vhod. Stačí je využít v pravou chvíli tak, aby podpořily vaše zdraví. Rýmov...
Máta a citronová tráva V zimních měsících se mnoho lidí uchyluje k bylinkám a bylinkovým čajům, které pomáhají při nachlazení a skvěle zahřejí. Jsou to léty a generacemi prověřené zkušenosti. Již naši dávní předkové využívali bohatství přírodní a bylinné medicíny a své nezastupitelné místo má v našem životě i dnes. Zej...