Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

Pampeliška je trvalka obecně považovaná spíše za plevel, ale jedná se o bylinu, která je léčivá od kořene po květ. Rostlina roste v přízemní růžici a dosahuje do výšky 40 cm. Má silný vřetenovitý kořen, ze kterého vyrůstá oválný, dutý stonek a kopinaté až obvejčité listy na okrajích zubaté. V horních částech stvolů se objevují žluté květní úbory s až 200 jazykovitými lístky. Zákrovní listeny jsou ohnuté nazpět. Plodem je nažka s chmýrem. Ve všech částech rostliny jsou mléčnice, které způsobují, že po utrhnutí se na rostlině objevuje bílá tekutina. Rostlina roste na celé severní polokouli, zejména v Evropě a Asii. Tyto oblasti jsou také její domovinou. Používá se v lékařství, gastronomii a je také významnou včelařskou rostlinou.

Popis pampelišky lékařské

Pampeliška je vytrvalá bylina známá především jako obtížný plevel, na jejíž léčivé účinky se pozapomíná. Má silný, houževnatý kořen, ze kterého vyrůstá přízemní růžice listů a dutý stvol. Květenství tvoří úbor složený ze žlutých jazykových lístků, které jsou hustě vměstnány do jednoho květního lůžka. Pampeliška kvete od dubna do srpna, poté se květní úbory změní v plody – nažky s bílým padáčkovitým chmýřím, které vítr roznáší po okolí a rostlina se tak množí. Listy jsou jasně zelené, mají podlouhlý kopinatý až obvejčitý tvar a na okrajích jsou zubovité. Celá rostlina obsahuje mléčnice, které při utrhnutí způsobují vytékání bílé hořké šťávy, která se nazývá latex, a při zaschnutí na kůži na ní zanechá hnědé skvrny.

Původem pochází z mírného pásma severní polokoule (Evropa, Asie i Amerika), kde roste ve všech vegetačních stupních. Zavlečena byla také do oblastí téměř po celém světě, včetně těch tropických. U nás se jedná o hojně rozšířenou rostlinu rostoucí převážně na sušších místech.

Výskyt pampelišky lékařské

Pampelišce se daří na světlých a vlhkých a suchých místech spíše v dusíkatých půdách. Daří se jí na loukách, zahradách, polích, mezích, parcích, pastvinách a mnoha dalších travnatých plochách. K jejímu největšímu rozšíření dochází na místech, která se dříve obhospodařovala a byla dobře hnojena, nyní ležící ladem.

Semínka se roznáší větrem a rostlina se tak rychle a snadno rozmnožuje, zvládá se vysemenit v témže měsíci, kdy vykvete. Pokud se rostliny hojně rozšíří, jejich likvidace není vůbec jednoduchá. Díky tomuto druhu rozmnožování se rostlina označuje za plevel a na zahradách v dnešní době spíše obtěžuje.

Přestože se v poslední době pozapomnělo na její blahodárné účinky na lidský organismus, bylinkářství se stává stále více oblíbeným, a tak i pampeliška se začíná vracet na výslunní. Protože se rostlina zvládá snadno rozšiřovat sama, záměrně si ji lidé ale na záhonech nepěstují.

Sklizeň pampelišky lékařské

Pampeliška je rostlina, která se upotřebuje celá od kořene po květy. Doba sběru se u jednotlivých částí ale trochu liší.

Listy se sbírají nejlépe ještě před květem, je ale možné je sklízet po celou dobu vegetace. Používají se v lékařství, gastronomii a také jako potrava králíků.

Kořeny se sbírají na jaře a na podzim, dají se konzumovat čerstvé nebo se suší. Před použitím se pečlivě očistí a nakrájí nadrobno. Sklízí se tak, že se jednoduše vyryje ze země zahradnickou lopatkou či jiným nástrojem. Po vyrytí se odstraní nať a kořeny se omyjí vodou a zbaví od nečistot kartáčkem. Po očištění se kořeny musí ihned dále zpracovávat. Používá se v především v lékařství.

Stvoly a květní úbory se sbírají po dobu květu. Sesbírané stvoly i s úbory se umyjí a poté se od sebe oddělí. Stvoly se dají konzumovat syrové, mají hořkou chuť. Obojí se používá v lékařství či gastronomii.

Uchování pampelišky lékařské

Uchování se stejně jako sklizeň u jednotlivých částí trochu liší. Zatímco květy a listy nejsou vhodné k sušení a používají se výhradně čerstvé, kořen se uchovává sušením či naložením do vína či destilátu. Listy lze uschovat na zimní období jejich zamražením.

Uchování listů mražením

Před zmražením se natrhané listy omyjí a nechají namočeny ve slané studené vodě na jednu až dvě hodiny, aby se z nich odstranila hořkost. Poté se pečlivě osuší, nakrájí na kousky a uloží do mrazáku v mikrotenovém sáčku či uzavíratelné nádobě.

Uchování kořene sušením

Nejprve se kořeny nakrájí na malé kousky, poté už se mohou sušit. Sušení probíhá buď v závěsných sítích nebo v sušičce a musí se provádět opravdu pečlivě, protože by kořeny jinak při uskladnění zplesnivěly. Nasušené kořeny se skladují v uzavíratelné nádobě, kde vydrží účinné 3-5 let. Droga je bez zápachu a má mírně nahořklou chuť.

Uchování kořene naložením do alkoholu

Kořeny se mohou nakládat celé nebo nakrájené na kousíčky. Macerují se dva týdny na světlém místě, ale ne na přímém slunci. Poté se macerát scedí přes plátýnko a kořeny se dobře rukama vymačkají. Následně se tekutina skladuje v uzavíratelné a tmavé nádobě na chladném místě.

Recepty z pampelišky lékařské

V kuchyni je možné využít celou rostlinu. Z kořene se vyrábí především nápoje – čaj, šťáva či nápoj podobný kávě. Z listů se vyrábí nejrůznější variace zdravých salátů a dají se použít také do polévek. Květy se upotřebí zejména při výrobě medu či sirupu. Stvoly se dají použít také do salátů, ale dají se jíst i samotné. V některých zemích se z pampelišek vyrábí také víno. Mají hořkou chuť, ale jsou zdraví velmi prospěšné.

Pampeliškový čaj se vyrábí ze sušeného kořene, který se vloží do vody a chvíli se povaří. Poté se odstaví od zdroje tepla a nechá chvíli louhovat. Připravit se dá také pampelišková káva. Sušený kořen se nasucho opraží v pánvi, pomele na prach a po zalití vroucí vodou je tato bezkofeinová káva připravena.

Při přípravě salátu se používají mladé listy pampelišky. Je možné použít i ty starší, ale tady se doporučuje listy namočit alespoň na půl hodiny do slané vody. Nepoužívá se jich velké množství, stačí hrstka, která doladí chuť salátu. Jarní salát se připraví smícháním listů pampelišek, medvědím česnekem, plicníkem, bršlicí a zalije se zálivkou z olivového oleje, citronové šťávy a trochy cukru. Další jarní salát je z nakrájených pampeliškových listů, nadrobno nakrájené cibule, špetky soli, cukru, octu a oleje. Vše se dolije vodou a salát je připraven k podávání.

Na přípravu medu je nutné počítat květy, alespoň zhruba, aby se všechny suroviny přidávaly ve správném poměru. Nasbírané květy se vloží do velkého hrnce s vodou a chvíli se povaří. Po povaření se přidají nakrájené citrony a směs se nechá vychladnout a odstát přes noc na tmavším místě. Přes plátno se výluh přecedí, květy se ručně vymačkají, do směsi se přidá cukr a na mírném ohni se vaří asi dvě hodiny (i déle), dokud směs nezhoustne. Horký med se přelije do čistých sklenic, které se obrátí dnem vzhůru a nechají vychladnout.

Z pampelišek se vyrábí i sirup, který se tak dlouho nevaří, proto v sobě zachová více prospěšných látek. Voda se smíchá s cukrem a povaří, po vychladnutí se do ní vloží nasbírané květy pampelišek a nechají se asi dva dny louhovat. Poté se přecedí, směs se dochutí šťávou z citronů a rozlije do sklenic, kde počká na své použití.

Využití pampelišky lékařské

1. Potravinářství

V moderním kulinářství se uplatňuje používání listů do salátů a polévek. Kořeny poslouží spíše k přípravě teplých nápojů, jako je čaj či pampelišková melta. Nerozvité květy lze použít také do polévek, z rozkvetlých se připravuje výborný med či sirup.

2. Lékařství

Pampeliška se řadí mezi významné léčivky. Pomáhá zejména při léčení chorob žlučníku (zvyšuje tvorbu a vylučování žluči) a jater. Pomáhá také při zánětech močových cest a při ledvinových kamenech. Má příznivé účinky také na trávicí soustavu – používá se při žaludečních poruchách, střevním kataru, nechutenství nebo zácpě. Příznivě působí také na metabolismus. Má krev pročišťující účinky a používá se také při léčbě revmatismu, žloutenky, chorobách sleziny a dny. Zevně pomáhá od lišejí, vyrážek a také odstraňuje svrbění kůže. [1, 2]

3. Kosmetika

V kosmetice se používá především při péči o pleť – pomáhá dokonce i v boji proti akné či lupence. Kromě pleťové kosmetiky se používá také do přípravků intimní hygieny a vlasových přípravků.

4. Včelařství

Je vysoce medonosnou rostlinou, která je velmi oblíbená u včel.

Nežádoucí účinky pampelišky lékařské

  • Pampeliška nemá žádné závažnější vedlejší účinky.
  • Při předávkování se může objevit vyrážka, nevolnost nebo průjem. V takovém případě je potřeba ji na čas vysadit, poté se může znovu začít užívat.
  • Může způsobit alergii. [3]

Zajímavosti o pampelišce lékařské

  • Je známá pod mnohými lidovými názvy: smetánka lékařská, hadí mlíčí, husí kap, kačenek, kašinec, lucerničky, lucerny, lví zub, mléč, mléčný lupen, mlíčí, mlíčník, mlíčňák, odvančík, pampalíšek, pamprlice, pampuliška, pleska, plečka, pleška, prasečí rypák nebo smetaník.
  • Název pampeliška je odvozen od slova pléška, neboť poté, co rostlina ztratí své chmýří, zbude jí pouze lysá hlavička.
  • Čínské herbáře se o pampelišce zmiňují již v 7. století, zatímco v Evropě je první zmínka o ní až ze století patnáctého. Číňané používají rostlinu celou, zatímco Evropané oddělují její listy a kořeny.
  • V antickém Řecku byla známá obyvatelům, kteří používali její mléko proti pihám a jiným skvrnám na kůži, léčili s ním oční záněty a používali proti slabosti a únavě.

Zdroje:

  1. Pampeliška lékařská – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pampeli%C5%A1ka_l%C3%A9ka%C5%99sk%C3%A1
  2. TREBEN, Maria. Zdraví z boží lékárny: léčivé byliny, rady a zkušenosti. 3. vyd. České Budějovice: Dona, 2003. ISBN 80-7322-039-3.
  3. Pampeliška očistí tělo od jedů – Novinky.cz. Novinky.cz – nejčtenější zprávy na českém internetu [online]. Copyright © 2003 [cit. 25.09.2019]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/pampeliska-ocisti-telo-od-jedu-301709
  4. Pampeliška lékařská – Abecedazahrady.cz.cz – Zahrada, rostliny, pěstování [online]. Dostupné z: https://abecedazahrady.dama.cz/katalog-rostlin/pampeliska-lekarska
  5. Smetánka lékařská: jak využít kořen pampelišky – Vitalia.cz.cz – chytře na život [online]. Copyright © 2009 [cit. 25.09.2019]. Dostupné z: https://www.vitalia.cz/clanky/smetanka-lekarska-koren-pampelisky/
  6. Smetanka lékařská.Alphega lékárna – vždy na dosah [online]. Copyright © 2019 ALLIANCE HEALTHCARE FRANCE SA [cit. 25.09.2019]. Dostupné z: http://www.alphega-lekarna.cz/smetanka-lekarska
  7. Pampeliška lékařská — Kouzelné bylinky — Česká televize.Česká televize [online]. Copyright © [cit. 25.09.2019]. Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7669-bylinky/22654-pampeliska-lekarska/

Jana Hlaváčová

Bylinkám jsem se začala věnovat již před čtrnácti lety. Dostala se mi do rukou kniha, ve které byly recepty na přípravu různých kosmetických výrobků z bylinek, které si můžeme připravit i doma – mýdla, tělová mléka, šampony, oleje, balzámy na rty, ale i make-up a mnohé další. Natolik mě to zaujalo, že jsem si všechny kosmetické výrobky začala vyrábět doma, zdravě a bez chemie. Protože jsem byla netrpělivá, tak jsem si všechny potřebné bylinky kupovala. Postupně jsem ale zjistila, že domácí bylinky jsou lepší a začala jsem se o bylinky zajímat ještě z pohledu pěstování, nebo jsem si je nasbírala rovnou v přírodě. Dnes už mám svoje místečka, na která chodím bylinky sbírat. Doma pro ně mám speciální místnost, kde bylinky zpracovávám – suším, nakládám do olejů, pěstuji atd. Chodím na různé kurzy o bylinkách a jejich zdravotních účincích. Protože mě téma velmi zajímá, baví mě o něm psát a dělit se tak o své zkušenosti s jinými.

Atlas bylinek

A

B

C

Č

D

F

G

H

J

K

L

M

O

P

R

Ř

S

Š

T

V

Z