Čím může být způsobeno noční přejídání?

Podle názvu je zřejmé, o čem bude v dnešním článku řeč. Odborně se hovoří o syndromu nočního jedlictví a opravdu je možné tento stav vnímat jako onemocnění. Popsat příznaky asi není zas tak složité. Člověk se klidně několikrát za noc probudí a má velmi silnou touhu po jídle. Až potom, co se nají, dokáže opět usnout.

Překvapivá ranní zjištění

Někdo si ráno plně vybaví, co se u něj v noci odehrálo, co vše snědl, a jak moc byla jeho touha po jídle nezvladatelná. U někoho se přejídání odehrává v době porušeného vědomí a ráno se nestačí divit, co se to u něj doma v noci dělo. Lednice zeje prázdnotou, obaly od jídla jsou kolem postele, v různých částech bytu jsou drobky a zbytky jídel.

Noční hodování

Scénář není takový, že by se dotyčný v noci najedl zdravých jídel, ale vybírá si vyloženě sladké a vysokokalorické pochoutky. Chvilkově se může u jedince dostavit pocit bezpečí a klidu, při němž dokáže opětovně usnout. Dříve nebo později se ale ohlásí výčitky svědomí, pocity viny a vlastního selhání.

Následující den probíhá většinou tak, že ráno člověk nemá k jídlu chuť vůbec, dopoledne drží své chutě na uzdě. Většinu snědených potravin do sebe dostane odpoledne a v průběhu večera.

Predispozice k přejídání

Mezi významné spouštěče patří stres, dále úzkost a potíže v mezilidských vztazích. Nočním přejídáním trpí častěji ženy a zejména ty, které mají zkušenost s dlouhodobou dietou nebo přímo hladovkou.

Často jsou k onemocnění přidružené potíže se spánkem nebo obecně se stravovacím režimem. Vysoká konzumace energeticky bohatých potravin se po čase začne na člověku podepisovat, přibývá na váze. To může vést k zacyklení se do problému, kdy během dopoledne dochází k odpírání si jídla a večer a v noci naopak k jeho nezřízenému pojídání.

Zaměření prevence i léčby

Ideální prevencí je všeobecná informovanost o této problematice a vhodné nastavení denního režimu. Podstatným krokem je pravidelné a zdravé stravování. Pokud se objeví potíže se spánkem, je lépe řešit je co nejdříve. Strava i kvalita spánku může být v mnohém ovlivněna psychickou pohodou jedince. Pokud se tedy nacházíme v náročnější stresové situaci, je vhodné brát na sebe ohledy a umět vliv stresu co nejvíc ze života odbourat.

Při léčbě se klade důraz právě na již dříve zmiňované. Velkou úlohu sehrává psychoterapie a metody k eliminování vlivu stresu. Důležité je nastavit zdravé stravovací návyky a zapracovat na redukci hmotnosti. Někdy bývají užívané i léky, jejichž cílem je podpořit kvalitu spánku, zefektivnit potřebné hormony.

Zdroje:

  • FALTUS, František. Syndrom nočního jedlictví. Česká a slovenská psychiatrie. 2007, 103 (6): 291–296. ISSN 1212-0383.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jak si poradit se zadržováním vody v těle? Naše tělo se bez vody neobejde. Pokud ji však máme v těle příliš, po čase se nám to také přestane líbit. Můžeme na sobě začít pozorovat otoky končetin, nadmuté břicho, ale i výkyvy hmotnosti. Jak můžeme přírodními způsoby zadržování vody v těle omezit? Následek dehydratace Voda se může ukládat v t...
Z čeho připravit zdravou a chutnou večeři? Právě poslední jídlo dne může být z hlediska hubnutí tím rizikovým. Pokud se nám nepodaří stravovat se zdravě přes den, snadno pak večer podlehneme různým chutím a svému tělu dopřejeme i to, co si jinak zakazujeme. Zkuste si ale i večer připravit jídlo, na kterém si pochutnáte, neohrozí vaši linii a...
Jak si zajistit dostatečný příjem železa? Železo si naše tělo samo vyrobit neumí, a proto je nutné přijímat jej ve stravě v dostatečném množství. V organizmu je potřebné na tvorbu hemoglobinu, myoglobinu a některých enzymů. Při jeho nedostatku nefunguje adekvátně zejména roznos kyslíku do orgánů a svalů. Které potraviny tedy přijímat, abych...