Čím můžete probudit svůj metabolismus?

Někdy může být počátek hubnutí velmi obtížný. Záleží samozřejmě i na tom, co vše jste už na svém těle vyzkoušeli. Třeba stačí takových pár diet (nějaké z těch drastičtějších a opravdu nezdravých), opětovné nabrání váhy, hladovění za trest a tělo vám pak přestane reagovat tak, jak byste si přáli. Jak se dá tedy hubnutí lépe nastartovat?

Můžete mít díky dosavadní stravě celkově pomalejší metabolismus, což hubnutí nijak nepomůže. U někoho mohou být opravdu problematické předchozí zkušenosti. Je třeba se pak vyvarovat základních chyb, kterými byste si z vlastního těla spojence při hubnutí rozhodně neudělali.

Hladovění hubnutí neurychlí

Mnoho lidí se jistě pozná v následujícím modelu: Vaše znechucení nad vlastní váhou pomalu ale jistě spěje ke svému vrcholu. Pak přijde poslední tečka – nejčastěji třeba večeře s přáteli, rodinná oslava nebo třeba pozvání na koupání. Buď budete sami tak vehementně ochutnávat vše, co se vám dostane pod ruku, že se sami sobě zprotivíte, nebo si někdo z vašich blízkých přisadí komentář na vaši postavu.

Pak se projeví vztek a odhodlání ke změně, ale jde o to, jak ji realizujete. Pokud se budete týrat pár dní hladovkou, kterou zakončíte vyjedením lednice, žádný dlouhodobý efekt se nedostaví. Pokud budete několik dní hladovět a pak se opět vrátíte k předchozímu způsobu stravování, je tu šance, že naopak i nějaké ty kilogramy přiberete. Tělo totiž přejde do režimu, že se bude bát, že ho opět necháte vyhladovět. Cokoliv si pak dopřejete, bude uloženo do zásob na horší časy.

Hýčkejte své tělo

Rozhodně se netrestejte hladovkou, ale dbejte na pravidelnou stravu. Když necháte tělo vyhladovět, nijak si nepomůžete. Naopak si ho hýčkejte, aby s vámi co nejlíp spolupracovalo. Dopřejte si čerstvá jídla, abyste se zásobili potřebnými živinami. Naopak ve stravě omezte „prázdné kalorie“ (různé pochoutky, které vám však nic pozitivního nedodají), alkohol a sladkosti. Připravujte si předem svačiny na dobu, kdy nebudete doma. Nemusíte pak improvizovat a nesklouznete k tomu, že si zakoupíte první jídlo, na které narazíte.

Rozhýbejte se

Pro nastartování metabolismu je ideální kardio trénink. Pokud pravidelně zařadíte cvičení do svého týdenního harmonogramu, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Optimální je věnovat se fyzické aktivitě dvakrát nebo třikrát týdně. Může se jednat o 45 minut intenzivního cvičení doma nebo třeba běh venku.

Pomocníkem je pitný režim

Z pití volte co nejčastěji čistou vodu. Můžete do ní přidat bylinky nebo citrón. Pokud víte, že budete několik hodin sedět kanceláři, nechte si vodu na stole, abyste ji měli na očích a pravidelně pili. I doma si navykněte na to, že máte stále připravenou sklenici s vodou. Pokud často cestujete, pití mějte s sebou a alespoň při každé svačině na něj nezapomeňte.

Kromě vody si můžete dopřát různé bylinkové čaje. Zvykněte si je ale pít neslazené a snažte se vynechat i jiné slazené nápoje – různé limonády, energy drinky atd. Když už si chcete dát džus, vyberte kvalitní a nařeďte si ho. K eliminaci hladu může přispět, pokud se napijete před jídlem. Rychleji získáte pocit nasycení i potom, co si dáte jídlo s vysokým obsahem vody.

Dopujte se zeleninou

Ve stravě si ohlídejte dostatečný příjem vlákniny – měli byste ji přijmout asi 20 až 35 gramů denně. Dokáže totiž povzbudit střevní peristaltiku a celkově zlepší metabolismus. Nejvíc ji najdete právě v zelenině, obilovinách, ovoci a luštěninách. Pokud máte rádi zeleninu, klidně si ji ukusujte i v průběhu dne, když vás přepadne hlad nebo různé chutě. Má málo kalorií a nedojde tak k dalšímu ohrožení vaší postavy.

Zdroje:

  • 56 Ways to Start Losing Weight Today [online]. Women’s Health, 2014 [cit. 14.4.2019]. Dostupné z: https://www.womenshealthmag.com/weight-loss/a19911541/ways-to-lose-weight-fast/

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jak využít Paretovo pravidlo při hubnutí? Aneb i při hubnutí můžete hřešit. Pokud vyslovíme název dnešního článku, nejspíše na něj zareagují zejména lidé s ekonomickým vzděláním. Je pravdou, že Paretovo pravidlo se nejčastěji skloňuje právě v oblasti ekonomie a managementu, ale lze jej aplikovat i na mnoho ostatních sfér našeho života. A možná, pokud se jeho optikou zadívát...
Co dělat, když váha při hubnutí začne stagnovat Začnete hubnout a během pár týdnů jasně vidíte, že pokud dodržujete vhodný jídelníček a zařadíte do života pravidelný pohyb, vaše váha jde dolů. Třeba se hýbe různým tempem, ale motivující je právě tento úspěch. Vidíte jasné výsledky, okolí vám může dodat první pochvaly ohledně toho, jak vám to sluš...
Proč hubnout ve dvou – aneb s parťákem se to lépe táhne Hubnutí představuje náročný a ve většině případů i zdlouhavý proces, ve kterém si často sáhneme až na samotné dno svých možností. Zatímco na začátku jsme plni odhodlání a silné vůle, postupem času nás důvěra v sebe sama postupně opouští a my nad svojí snahou začínáme pochybovat. Mnohdy máme chuť ...