Bílý cukr – existují zdravější varianty

Jedním z aspektů zdravého životního stylu je omezit co nejvíce výrobků a potravin, které našemu tělu nepřináší žádná velká pozitiva. Jednou takovou potravinou je rafinovaný cukr. Mnohdy se můžeme setkat i s označením bílý jed. Cukr dodá našemu tělu okamžitou energii, ale je velmi kalorický a nijak nám neprospívá. Čím lze tedy klasický cukr nahradit?

Třtinový cukr

Třtinový cukr se vyrábí z cukrové třtiny, vzniká krystalizací třtinové šťávy. Má velmi podobnou chuť jako klasický cukr, ovšem jsou v něm zachovány některé vitamíny a minerální látky. Je důležité volit třtinový cukr nerafinovaný.

Melasa

Toto sladidlo je vedlejším produktem, který vzniká při výrobě cukru z cukrové třtiny. Má tmavě hnědou až černou barvu a její konzistence je ve formě hustého sirupu. Ne každému ovšem chutná, protože má svoji specifickou chuť, která připomíná lesní med. V melase je množství vitamínů skupiny B, železo, vápník, hořčík, zinek a další. Melasa má jen mírné glykemické zatížení, takže je to vhodné sladidlo při redukčních dietách a používat ji mohou také diabetici.

Med

Med je jediné sladidlo z živočišné říše. Není nijak uměle tepelně upravovaný, takže je to opravdu přírodní sladidlo. Základními složkami medu jsou fruktóza, glukóza a sacharóza. Dále med obsahuje řadu minerálů a stopových prvků a vitamíny skupiny B, C, A a mnoho dalších prospěšných látek.

Med je velmi vhodnou alternativou slazení, ovšem neměl by být vystaven vysokým teplotám u bodu varu. Tyto teploty ničí zdravé látky obsažené v medu a z něj se potom stává opět jen prázdné sladidlo.

Stévie

Velmi oblíbenou se v poslední době stává rostlina stévie. Má velmi vysokou sladivost a nulovou kalorickou hodnotu, takže se výborně hodí k redukčním dietám. Její specifická chuť ale nemusí každému vyhovovat. Stévie se dobře pěstuje, roste skvěle v květináči a venku na zahradě. Ke slazení se používají její lístky.

Javorový sirup

Při vyslovení názvu javorový sirup se mnoha lidem k tomuto sladidlu vybaví lívance. Toto přírodní sladidlo pochází v 70% z kanadského Quebecu. Vzniká zahuštěním mízy, která vytéká z cukrového javoru. Javorový sirup obsahuje minerální látky, organické kyseliny a množství aromatických látek.

Pořídit si ho můžete v jeho základní podobě nebo v různých příchutích. Při výběru se dívejte především na barvu tohoto sirupu, protože čím je světlejší, tím je kvalitnější.

Kokosový cukr

Kokosový cukr je přírodní sladidlo a není ještě zcela ukotven v povědomí většiny lidí. Je vyrobený z mízy poupat kokosových palem a má jemně nasládlou příchuť podobající se přírodnímu hnědému cukru. Kokosový cukr obsahuje značné množství draslíku a vitamínu C, dále vápník, zinek, železo a fosfor.

Mezi další náhražky rafinovaného cukru patří:

  • sirup z agáve
  • datlový sirup
  • obilné sirupy
  • čekankový sirup

Nikol Kolomazníková

Jsem redaktorkou blogu ZdraváZóna.cz v sekcích zaměřených na zdravé stravování, zdravé potraviny, sport i hubnutí.

Přečtěte si také

Rakytník poslouží pro posílení imunity Znáte rakytník? Ne? Tak to byste určitě měli! Rakytník je dlouholetý keř, který si pro své nenáročné podmínky dokáže najít své čestné místečko úplně všude. Celým jménem rakytník řešetlákový poznáte podle výrazně oranžových bobulí, které mají lehce oválný tvar a jsou známé svým zdraví prospěšným obsa...
Co nám dodají konopná semínka? Semínka pocházející z rostliny často označované jako „technické konopí“ zřejmě nepatří mezi ta nejznámější a často konzumovaná. Nenechte se však mýlit představou, že by semínka obsahovala omamné látky, což může člověka snadno při vyslechnutí slova „konopí“ napadnout. Za to obsahují prospěšné tuky, v...
Zdravé potraviny pro dobrou náladu, aneb na čem si pochutnat, až vám bude ouvej! Každý z nás má občas nárok na špatnou náladu. Jsou to ty dny, kdy již od samého rána tušíte, že to zkrátka nebude ono. Budík zazvoní později, nestihnete autobus, vylijete si na čistou blůzu šálek s kávou, šéf si na vás zchladí žáhu - však to sami znáte. Takové dny prostě nestojí za nic. V takovýc...