Čím nám může prospět jablečný ocet?

Jablka jsou oblíbena sama o sobě a našemu tělu přináší mnoho potřebných látek. Některé léčivé účinky však získávají navíc svou další úpravou. Pro své zdraví můžete využít i jablečný ocet, jen je nutné užívat jej s rozumem tak, aby nám byl opravdu ku prospěchu.

Staletími prověřené účinky

V léčitelství není jeho použití žádnou novinkou. Užíval se již několik století před naším letopočtem, později byl nezbytným vybavením lodí plujících na dlouhé cesty, kdy námořníkům zajistil prevenci kurdějí. Uplatňoval se též jako čistící a dezinfekční prostředek.

Vyrábí se z čerstvých jablek, která se nechají kvasit. Nejprve zde sehrávají svou roli kvasinky, které mění obsažené cukry v alkohol, a dále se uplatňují bakterie, které zde vytvoří kyselinu octovou. Po přecezení se získá hustá tekutina, ve které jsou zastoupené veškeré blahodárné látky z jablek, ale navíc i další léčivé účinky. O kvalitách octa může vypovídat již jeho vzhled. Ten kvalitní je tmavý a kalný.

Detoxikace i podpora trávení

Jablečný ocet se užívá při snaze očistit tělo od usazených škodlivin. Při pravidelné konzumaci opravdu napomáhá celkové detoxikaci, z těla odstraňuje původce infekcí. Má pozitivní účinky na trávení, odstraňuje pálení žáhy, snižuje chuť na sladké. Pokud jej konzumujeme společně se sacharidy, navozuje u nás pocit sytosti. Pomáhá ke snížení krevního tlaku, hladiny cukru i cholesterolu v krvi.

Prospěšný je zejména u pacientů s cukrovkou druhého typu. Podporuje správnou funkci inzulínu v organizmu tím, že zvyšuje citlivost cílových buněk na jeho působení, i při jeho menší produkci tak dojde k adekvátnímu požadovanému efektu.

Obsahuje důležité bílkoviny, enzymy a antioxidanty. Má antimykotické účinky, pomáhá např. s léčbou plísní kolem nehtů. Užívá se též k odstranění bradavic nebo vší. Některé studie poukazují na jeho protinádorové působení. Dříve se užíval i jako konzervační prostředek.

Dle některých odborných názorů přestože se jedná o ocet, lze jej zařadit k zásaditým potravinám. V těle má totiž zásaditou reakci a nepodporujete tedy s ním nebezpečné překyselení organizmu, které je dnes velmi časté.

Jedině v rozumném množství

Obvykle se doporučuje denně užívat maximálně dvě lžíce jablečného octa rozmíchaného v teplé vodě hned po ránu na lačný žaludek. Na tuto dávku se můžete dostat postupně a ideální je nejprve vyzkoušet, jak vůbec jablečný ocet vaše tělo snese.

Můžete jej využít při vaření všude tam, kde potřebujete pokrm trochu okyselit – do omáček, salátových zálivek. Uplatnění najde i při péči o váš zevnějšek. Funguje jako skvělé čistící pleťové tonikum (zejména při akné), někdo jej s oblibou používá na přelití vlasů po umytí. Získají tím lesk a pevnost. Funguje i jako dezinfekční prostředek v domácnosti.

Nenechte se však zlákat představou, že čím více budete jablečného octa užívat, tím lepší pro vás budou jeho účinky. Obsažená kyselina octová je sice slabou kyselinou, avšak ve větším množství už může mít na naše tělo velmi nepříjemné následky. Po požití může kromě pocitu sytosti vyvolat i nevolnost a nechutenství. Zpomaluje posun potravy ze žaludku do dalších úseků trávicího systému, což může být problematické u pacientů s některými chorobami. Diskuze se vedou o tom, zda může narušit tvorbu nové kostní hmoty a způsobit nízkou hladinu draslíku v krvi.

Je nutné vzít v úvahu, že konzumace jablečného octa může mít vliv na stav při některých vážných chorobách nebo může ovlivnit účinnost léků. Pokud tedy berete léky dlouhodobě, řešíte aktuálně nějaké zdravotní problémy, poraďte se raději nejprve se svým lékařem.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Rostlinná mléka – jaké existují druhy a jak prospívají tělu? Nulový obsah cholesterolu, dostatečné množství sacharidů, málo proteinů, absence laktózy a nižší množství nasycených tuků - to jsou ve zkratce největší výhody rostlinného mléka, kterému začíná dávat přednost stále více lidí. A to je určitě dobře. Rostlinné mléko ale není tak úplně mléko, jedná se...
Co nám dodají konopná semínka? Semínka pocházející z rostliny často označované jako „technické konopí“ zřejmě nepatří mezi ta nejznámější a často konzumovaná. Nenechte se však mýlit představou, že by semínka obsahovala omamné látky, což může člověka snadno při vyslechnutí slova „konopí“ napadnout. Za to obsahují prospěšné tuky, v...
Zdravé potraviny za hubičku: prospívají zdraví a skoro nic nestojí Chcete se začít stravovat zdravě? Chcete zhubnout nebo si svou ideální váhu udržet? Pak vás možná stejně jako spoustu dalších lidí od zdravého stravování odrazuje vidina vyšší finanční investice. Většina lidí má v sobě zakořeněnou představu, že kdo chce jíst zdravě, musí se připravit na to, že ho po...