Houby patří již od pradávna mezi významné hráče na poli přírodního léčitelství. Obsahují látky, které našemu tělu vyloženě prospívají. Reishi se užívala k léčbě nespavosti a astmatu už ve starověké Číně a ne nadarmo měla označení „houba věčného mládí“.
Samé cenné látky
Jen málokdo by pro reishi běžně užíval její český název – lesklokorka lesklá. Její klobouk má ledvinovitý tvar a (jak již název napovídá) je lesklý. Houba roste na kořenech, pařezech nebo kmenech. Pokud byste ji sebrali a chtěli jen tak sníst, nijak byste si nepochutnali – má totiž výrazně hořkou chuť. Extrakt z ní je pro nás však vyloženě blahodárný.
Pokud chceme získat ty nejúčinnější látky, je důležité, aby byla zpracována mladá a čerstvá houba. Našemu tělu prospějí obsažené vitamíny, minerály, stopové prvky, fytosteroly a antioxidanty. Kromě jiného v reishi najdeme hořčík, vápník a draslík. Náš imunitní systém nakopnou k činnosti polysacharidy betaglukany. V houbě jsou i látky s protizánětlivými účinky.
Přínos nejen pro imunitní systém
Asi nejznámější je využití houby pro posílení imunitního systému. Hodí se zejména v době, kdy je větší riziko nachlazení nebo cítíte, že je vaše tělo oslabeno. Lze ji využít jako účinnou prevenci před bakteriálními i virovými chorobami.
Je vynikajícím spolupracovníkem při detoxikaci těla. Podpoří vylučování nahromaděných škodlivin, antioxidanty zničí nebezpečné kyslíkové radikály a je posílena funkce jater. Houba obsahuje vlákninu, příznivě tedy působí na stav trávicího systému. Je vhodnou prevencí vzniku žaludečních vředů.
Některé výzkumy prokazují pozitivní přínos konzumace houby při prevenci a léčbě rakoviny. Během náročné léčby podpoří celkovou regeneraci a stimuluje chuť k jídlu. Zmenšuje riziko vzniku metastáz.
Jen ojediněle může tělo na konzumaci reishi zareagovat vyrážkou, bolestí žaludku nebo zvýšenou teplotou. Stav by se ale měl během pár dní upravit. Houbu můžete užívat v doplňcích stravy, na trhu je jich k dostání velmi široké spektrum.