Bylinky na podporu trávení

Bylinky nám pomáhají při mnoha příležitostech a nemocech. Velmi často jsou užívané při žaludečních problémech a celkově při potížích s trávením. Užívání bylinek si neseme jako dědictví od našich předků, kteří přírodní medicínu znali velmi dobře. Mezi trávicí potíže patří nadýmaní a plynatost, žaludeční nevolnost, citlivé zažívání a také křeče a koliky.

Anýz vonný

Zralá semínka anýzu se užívají zejména při potížích a bolestech při špatném trávení a také při větrech a nadýmání. Krom anýzu je možné takto využít i kmín, kopr nebo fenykl. Z rozdrcených semínek anýzu se připraví výluh, kterého se doporučuje pít 3 šálky denně. Potížím uleví esenciální olej, který se uvolní díky rozdrcení semínek.

Zázvor

Tento blahodárný kořen by měl být první volbou při žaludeční nevolnosti. Pomáhá zmírňovat ranní nevolnosti těhotných žen, nevolnosti při cestování dopravními prostředky a další žaludeční nevolnosti. Zázvor se nejčastěji užívá jako čaj, který má příjemně štiplavou chuť. Po vypití zklidní žaludek, prohřeje celé tělo a navodí tak příjemný pocit uvolnění.

Máta peprná

Máta peprná patří mezi bylinkové stálice a zkušenosti s jejím užíváním máme téměř všichni. Mátové silice a esenciální oleje báječně zklidní podrážděný žaludek a zmírní i střevní potíže. Velmi často je součástí bylinných směsí s rozličným využitím. Máta se nejčastěji užívá v podobě čaje nebo je možné využít mátovou tinkturu.

Heřmánek pravý

Heřmánek je jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších bylinek. Heřmánek je typický svojí příjemnou vůní, kterou mu dodává esenciální olej, který má také protikřečové a protizánětlivé vlastnosti. Hořké složky heřmánku stimulují produkci žaludečních šťáv. Heřmánek má především zklidňující účinky a užívá se k léčbě žaludečních nevolností. Užití heřmánku je nejčastěji ve formě čaje, kterého se při potížích doporučuje pít 3-4 šálky denně.

Kmín kořenný

Kmín je v našem povědomí prvotně známý jak kořenící přísada v kuchyni. Kmín je ovšem především bylinný lék a tradičně je užívaný při léčbě nadýmání, plynatosti a pomáhá k uvolnění větrů. Nejčastěji se podává v podobě kmínového odvaru a je vhodný i pro malé děti a pomáhá tak s bolením bříška od raného věku. Svým složením pomáhá také ke zmírnění křečí v zažívacím ústrojí.

Kopr vonný

Další bylinkou, která pomáhá při bolestivém a nepříjemném nadýmání, je kopr. Kopr velmi účinně uklidňuje trávicí ústrojí a může se použít i u malých miminek, kde zmírňuje nepříjemné kojenecké koliky. Hlavní účinnou látkou, která tlumí křeče a tím uvolňuje potíže zažívacího ústrojí, je esenciální olej. K přípravě čaje se užívají koprová semínka, která je potřeba roztlouct právě k uvolnění esenciálního oleje.

Mezi další bylinky, které pomáhají při potížích trávicího ústrojí, patří:

  • jilm plavý
  • tužebník jilmový
  • hořec žlutý

Nikol Kolomazníková

Jsem redaktorkou blogu ZdraváZóna.cz v sekcích zaměřených na zdravé stravování, zdravé potraviny, sport i hubnutí.

Přečtěte si také

Vilcacora neboli kočičí dráp V léčitelství byla tato peruánská bylinka užívána již po staletí. Inky byla díky svému blahodárnému působení uctívána jako svatá rostlina. S jejím rozšířením do povědomí lidí i v ostatních zemích je spjat páter Edmund Szeliga. Tento polský misionář při své misi do Peru převzal od indiánských kmenů ...
Babské rady na léčbu kašle Kašel bývá nepříjemný - pro děti i dospělé. Kolikrát nás může trápit v noci nebo se rozkašleme zrovna v momentě, kdy chceme něco říci, a jen stěží se dá přestat. Od vysilujícího kašle můžeme cítit bolest na zádech. Pokud míváte pocit, že běžně doporučované kapky, sirupy nebo tablety ke zmírnění kašl...
Nenechte se skolit chřipkou! Právě v tomto období nás může nepříjemně ochromit chřipka. Je těžké se jí ubránit, pokud máte ve svém okolí děti, jste často v kontaktu s dalšími lidmi nebo máte trochu oslabenou imunitu. Nejedná se o nic příjemného. Bolest celého těla, únava a další příznaky vás vyřadí z pracovního i soukromého živ...