Čím vaše zdraví obohatí houba reishi?

Houby patří již od pradávna mezi významné hráče na poli přírodního léčitelství. Obsahují látky, které našemu tělu vyloženě prospívají. Reishi se užívala k léčbě nespavosti a astmatu už ve starověké Číně a ne nadarmo měla označení „houba věčného mládí“.

Samé cenné látky

Jen málokdo by pro reishi běžně užíval její český název – lesklokorka lesklá. Její klobouk má ledvinovitý tvar a (jak již název napovídá) je lesklý. Houba roste na kořenech, pařezech nebo kmenech. Pokud byste ji sebrali a chtěli jen tak sníst, nijak byste si nepochutnali – má totiž výrazně hořkou chuť. Extrakt z ní je pro nás však vyloženě blahodárný.

Pokud chceme získat ty nejúčinnější látky, je důležité, aby byla zpracována mladá a čerstvá houba. Našemu tělu prospějí obsažené vitamíny, minerály, stopové prvky, fytosteroly a antioxidanty. Kromě jiného v reishi najdeme hořčík, vápník a draslík. Náš imunitní systém nakopnou k činnosti polysacharidy betaglukany. V houbě jsou i látky s protizánětlivými účinky.

Přínos nejen pro imunitní systém

Asi nejznámější je využití houby pro posílení imunitního systému. Hodí se zejména v době, kdy je větší riziko nachlazení nebo cítíte, že je vaše tělo oslabeno. Lze ji využít jako účinnou prevenci před bakteriálními i virovými chorobami.

Je vynikajícím spolupracovníkem při detoxikaci těla. Podpoří vylučování nahromaděných škodlivin, antioxidanty zničí nebezpečné kyslíkové radikály a je posílena funkce jater. Houba obsahuje vlákninu, příznivě tedy působí na stav trávicího systému. Je vhodnou prevencí vzniku žaludečních vředů.

Některé výzkumy prokazují pozitivní přínos konzumace houby při prevenci a léčbě rakoviny. Během náročné léčby podpoří celkovou regeneraci a stimuluje chuť k jídlu. Zmenšuje riziko vzniku metastáz.

Jen ojediněle může tělo na konzumaci reishi zareagovat vyrážkou, bolestí žaludku nebo zvýšenou teplotou. Stav by se ale měl během pár dní upravit. Houbu můžete užívat v doplňcích stravy, na trhu je jich k dostání velmi široké spektrum.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Mějte při ruce bylinkovou lékárničku V domácí lékárničce obvykle najdeme plno všemožných tablet, pilulek, sirupů a kapek, pak nezbytné obvazy a náplasti. Každý má lékárničku vybavenou trochu jinak – dle toho, zda jsou v domácnosti děti, na jaké nemoci jsou jednotliví členové rodiny více náchylní. Lékárničku však můžete zásobit též byli...
Pestré možnosti využití máty pro své zdraví Máta je pro většinu lidí často zatracovaná bylinka - a to je škoda, protože nejen krásně voní, ale především se může pyšnit hned několika pozitivními účinky na naše zdraví a zároveň i pestrým využitím nejen ve zdravé kuchyni! Možná se ani vy o mátu příliš nezajímáte, což považujeme za velkou chyb...
Babské rady na léčbu kašle Kašel bývá nepříjemný - pro děti i dospělé. Kolikrát nás může trápit v noci nebo se rozkašleme zrovna v momentě, kdy chceme něco říci, a jen stěží se dá přestat. Od vysilujícího kašle můžeme cítit bolest na zádech. Pokud míváte pocit, že běžně doporučované kapky, sirupy nebo tablety ke zmírnění kašl...