Jitrocel kopinatý i jeho příbuzný jitrocel větší nám mnohou posloužit mnoha léčebnými účinky. Bez potíží je můžeme nalézt podél cest, na okrajích luk nebo na jakékoliv jinak nevyužívané půdě. Můžete zaslechnout i jeho označení babyka, babí list, již zmiňovaný beraní jazyk nebo hojínek.
Proti kašli nebo při zápalu plic
Babky kořenářky nedaly na jitrocel dopustit už před mnoha lety. Je celkem jedno, zda využijete jitrocel kopinatý s jeho úzkými listy nebo jitrocel větší, který má listy zaoblenější a širší. Účinky mají velmi podobné.
Z jeho nitra nám pomáhají zejména protizánětlivé složky (glykosid aukubin), třísloviny a pektin. Jitrocel je vynikajícím spojencem při onemocnění dýchacích cest. Pomáhá při léčbě kašle, zmírňuje astma. Využijete ho při zánětu průdušek i zápalu plic. Dokáže účinně pročišťovat plíce. Pomáhá také při chudokrevnosti. Je vhodný při zánětu močového měchýře a ledvin.
Hojení ran i ekzémů
Jitrocel se osvědčuje při léčbě různých poranění. Stačí listy rozemnout mezi prsty a přiložit na ránu. Zajistí její dezinfekci, urychlí hojení. Můžete je využít i na místa, kde vás píchl komár nebo včela. Listy si můžete dát do bot, pomohou vám s léčbou puchýřů. Hodí se na popáleniny, vyrážky, ekzémy i akné.
Využití listů na nálev nebo sirup
Listy je ideální sbírat v červnu a srpnu ještě předtím, než rostlina vykvete. Je v nich v tuto dobu totiž největší koncentrace léčivých látek. Listy si můžete usušit na slunci, je nutné, aby byly v jedné vrstvě a uschly co nejrychleji. Nemusíte je otáčet.
Z bylinky si můžete připravit nálev. Stačí přelít vrchovatou lžičku listů 250 ml vroucí vody a nechat chvilku louhovat. Doporučuje se pít třikrát denně. Jitrocel můžete využít na přípravu čaje i v kombinaci s mateřídouškou.
Můžete si také připravit jitrocelový sirup. Listy rostliny nejprve omyjete, potom je prosypáváte cukrem a natlačíte je postupně do sklenice. Poslední vrstvu by měl tvořit cukr. Sklenici pevně uzavřete. Nechte ji následujících deset dní stát v teple. Pak můžete slít vzniklý sirup. Při kašli je třeba užívat lžíci sirupu třikrát denně – pomůže vám s odkašláváním. Jitrocel by u vás neměl vyvolat žádné nežádoucí účinky. Dlouhodobé užívání se nedoporučuje pouze těhotným ženám.
Zdroje:
- NOVÝ, Břetislav. Jitrocel. Doktorka [online]. 2011 [cit. 25.6.2019]. Dostupné z: https://sites.google.com/site/novaiso690/schema-a-priklady/elektronick-zdroje
- TREBEN, Maria. Zdraví z Boží lékárny. České Budějovice: Dona, 1991. ISBN 80-900080-6-2.
- VORLOVÁ, Michaela. Co všechno umí jitrocel. Bylinky.eu [online]. 2006 [cit. 25.6.2019]. Dostupné z: https://www.bylinky.eu/co-vsechno-umi-jitrocel.html