Co jsou to artyčoky a jaké mají přínosy pro zdraví

Na první pohled tato zelenina asi úplně lákavě nevypadá. S největší pravděpodobností vám připomene bodlák a jen stěží si lze představit, co vlastně ukrývá ve svém nitru, a jak se dá v kuchyni využít. Když jí ale dáte šanci, objevíte její máslovou, hořko-sladkou chuť.

Co jsou artyčoky?

Artyčoku se daří zejména v oblasti kolem Středozemního moře. Jako pochoutku jej objevili na Sicílii, odkud se rozšířil do Evropy. Jsou to vlastně poupata, která se utrhnou ještě před tím, než se rozvinou. Mohou být zelená, ale i nafialovělá nebo bílá. Lze je sklízet dvakrát do roka – na jaře a na podzim.

Poupata mají podobu jakési růžice. Tvrdé a pichlavé lupeny však ochraňují měkký střed – srdíčko artyčoku. Právě o to nám jde při jeho konzumaci. Má zcela specifickou chuť, po správné přípravě je měkké a jemné.

Účinky artyčoků na zdraví

Artyčoky dodají našemu tělu vitamíny A, B, C a E, dále bílkoviny, vápník, železo a hořčík. Jsou v nich i našemu tělu prospěšné bioflavonoidy, inulin a cynarin. Jejich konzumace prospěje zejména našemu trávicímu systému, podpoří fungování jater a působí na snížení hladiny cholesterolu v krvi. Jsou vhodné pro diabetiky, jelikož snižují hladinu cukru v krvi. Pozitivně působí na stav naší pokožky.

Pestré možnosti kulinářských úprav a receptů

V kuchyni je důležité vědět, jak artyčok připravit před samotnou konzumaci. Jeho valná část se totiž v podstatě nespotřebuje a je nutné ji odstranit. Při čištění artyčoku můžete využít rukavice, pokud nechcete mít dlaně a prsty zbarvené do černa. Nejprve si vezměte ostrý nůž a okrájejte pichlavé lupeny. Cílem je dostat se k srdíčku artyčoku, kde je ještě nutné vydlabat „vousy“. Pak jej můžete dát do vody s rozkrájeným citrónem nebo potřít citrónovou šťávou. To je proto, aby srdíčka na vzduchu nezhnědla.

Artyčoky si můžete předvařit. Vložíte je do osolené vody s kapkou olivového oleje (můžete přidat česnek, citrón nebo tymián) a přivedete k varu. Pak hned vypnete, přiklopíte poklicí a necháte vychladnout. Pokud je chcete uvařit zcela do měkka, počítejte s dobou 40 až 60 minut.

Využití této zeleniny se meze nekladou. Artyčoky můžete konzumovat jen vařené (podobně jako chřest) přelité rozpuštěným máslem. Lze je dusit, péct nebo grilovat. Hodí se do polévky, můžete je podávat s těstovinami nebo uvařit ragú. Můžete sehnat i nakládané artyčoky, které pak jen přidáte do salátu nebo třeba na pizzu.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Potraviny pomáhající pročistit vaše cévy Nemoci srdce a cév jsou na žebříčku četnosti chorob mezi prvními. Jako dobrou zprávu však můžete vnímat skutečnost, že jejich vzniku lze v mnoha případech zabránit a velký podíl má způsob vašeho stravování. Můžete do jídelníčku pravidelně zařadit některé z následujících potravin, které podpoří dobrý...
Superpotraviny mají vysoký obsah zdraví prospěšných látek Poslední dobou se můžeme stále častěji setkat s názvem superpotravina. Pochází z anglického originálu superfoods a je často skloňovaný zejména ve spojení se zdravou výživou a zdravým životním stylem. V dnešním článku se těmto superpotravinám, které své přízvisko „super“ nedostaly jen tak pro nic za ...
V zimě vsaďte na potraviny, které zahřejí Sami na sobě můžete snadno pozorovat, že po určitých potravinách je vám tepleji, zatímco po jiných přesně naopak. Východní medicína jasně rozlišuje potraviny s ochlazujícím efektem, zahřívací a neutrální. V zimě bychom tedy měli dát přednost zahřívacím potravinám, které nabudí naši vnitřní energii a...