Co jsou superpotraviny a jaké existují

Superpotraviny je označení, které se používá pro potraviny, jako je špenát, fazole, sladké brambory, losos, ovoce, ořechy, celozrnné výrobky a lesní plody, které jsou bohaté na živiny. Jedná se většinou o rostlinné zdroje potravin, avšak neexistují žádná přesně stanovená kritéria pro to, které potraviny můžeme nazývat superpotravinami a které už ne. Spousta odborníků se shoduje na tom, že termín „superpotraviny“ je spíše marketingový termín pro potraviny, než skutečná super skupina potravin.

Seznam superpotravin

Ať už je to jen marketingový termín nebo ne, lidése také shodují na tom, že konzumace potravin, které jsou plné živin, je jistě dobrý nápad. Klíčem ke zdravé stravě je však konzumace různých výživných jídel ve správném množství. Následující potraviny řadíme mezi superpotraviny:

Borůvky

Tato superpotravina je častokrát na vrcholu seznamu super zdravých potravin. Obsahuje totiž velké množství vitamínů, vlákniny a antioxidanty. Ale tyto živiny se nachází také v dalších lesních plodech, jako jsou brusinky či jahody. Právě vysoký obsah antioxidantů je to, proč jsou borůvky nejvíce ceněny. Antioxidanty dokážou odvrátit celou řadu potenciálních nemocí, včetně nemocí srdce.

Kiwi

Kiwi obsahuje vysoké množství vitamínu C a antioxidantů, a to ve větším množství, než ostatní ovoce. Dále kiwi obsahuje také serotonin, hormon, který pomáhá vyvolávat a udržovat spánek, čímž je prospěšný také pro navození spánku u osob s poruchami spánku.

Oříšky a semínka

Tyto plodiny obsahují velké množství minerálů a zdravých tuků. Je snadné je začlenit do jogurtu nebo do smoothie – většinou neovlivňují chuť koncového jídla. Špatnou zprávou ale je, že zejména oříšky jsou bohaté také na kalorie. Proto je nutné kontrolovat velikost porce.

Kapusta

Kapusta má podobné výhody, jako další tmavozelená listová zelenina (špenát, mangold, zelí). Obsahuje velké množství vitamínů – A, C a K, stejně tak vlákninu, vápník a jiné minerály.

Dýně a batáty

Oba druhy těchto potravin jsou obecně vynikajícími zdroji vlákniny, vitamínu A a dalších. Jsou přirozeně sladké a nevyžadují tedy případné doslazování nebo dochucování máslem a jinými krémy.

Losos a jiné ryby

Losos, sardinky, makrely a další tučné ryby obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin, které snižují riziko vzniku mrtvice a srdečních chorob. Mezi nevýhody konzumace ryb patří vysoké množství rtuti, které se vyskytuje v makrele, tuňákovi a žraloku (tyto ryby proto nejsou doporučeny ke konzumaci těhotných žen).

Superpotravina Mana

Superpotravina Mana je označení pro kompletní jídlo, které můžete přijímat formou prášku nebo formou tekutin. Když máte naspěch, můžete si rychle připravit jídlo, které je bohaté na důležité živiny a minerály. Tyto superpotraviny připravuje česká firma. Mezi složky této superpotraviny patří lipidy z mořské řasy, disacharid z bílé řepy, beta-glukany z ovsa, lipidy ze lnu a slunečnice, oligosacharid z kukuřice, izolovaná bílkovina a lecitin ze sóji, lipidy z řepky a z kokosu.

Co je superpotravina?

Na otázku co je superpotravina není přesná odpověď. Tím, že neznáme přesnou definici, můžeme za superpotravinu považovat jakékoli jídlo, které je nabité vitamíny a minerály. Důvodem je to, že název „superpotraviny“ začal být používán převážně jako marketingový nástroj. To, proč je název „superpotravina“ tolik kritizován ale spočívá v tom, že zatímco potravina může být zdravá více, než ostatní potraviny, její zpracování už tak zdravé být nemusí.

Co patří mezi superpotraviny?

Mezi takové sporné superpotraviny tak můžeme zařadit například zelený čaj. Ano, je plný antioxidantů, ale ten, který se k nám obvykle dostane ze supermarketů, může být smíchán s méně kvalitními čaji. Nemluvě o tom, že většina Čechů si ho ještě dosladí. Také některé džusy z ovoce (a to i takové, které se na první pohled jeví jako kvalitní), mohou obsahovat vysoké množství přidaného cukru. Pokud tedy chcete odpovědět na to, co jsou superpotraviny, odpověď může být, že to jsou potraviny, které jsou bohaté na živiny, vitamíny a minerály a zároveň neobsahují žádné jiné příměsi.

Další superpotraviny

Výše uvedený seznam superpotravin není ani zdaleka kompletní. Mohli bychom ho doplnit o desítky dalších, zdravých potravin. To, která z nich je nejzdravější, je těžké určit už jen proto, že každý člověk potřebuje trochu jiné složení živin. Když si zadáte do vyhledávače slova „seznam superpotravin“ nevyjede vám jednotný seznam potravin. Každý zdroj bude zahrnovat trochu jiné potraviny. Stejně tak tím, že si je občas dáte, nemůžete ihned očekávat zázraky. Základem zdraví a zdravého životního stylu je pravidelná vyvážená strava.

10 superpotravin

Nyní uvádíme seznam 10 superpotravin, které se vyskytují ve všech zdrojích nejčastěji a lze je tedy považovat za horních TOP 10.

  1. Kapusta
  2. Avokádo
  3. Granátové jablko
  4. Goji
  5. Chia semínka
  6. Červená řepa
  7. Mořské řasy
  8. Vaječné bílky
  9. Česnek
  10. Játra

Jednotlivé druhy z těchto superpotravin poskytují poněkud odlišné zdravotní výhody. Přidat je do jídelníčku nestačí – musíte jimi NAHRADIT nezdravé potraviny, jako je tučné maso, klobásy, uzeniny, živočišné tuky, cukry a další nezdravá jídla.

Zaměřte se na zdravý životní styl, jezte střídmě, po malých porcích několikrát denně a nezapomeňte začlenit nějaký ten pohyb. Jedině tak můžete dosáhnout jak krásné, tak také zdravé postavy, kterou vám ostatní budou závidět.

Jana Hlaváčová

Jsem redaktorkou blogu ZdraváZóna.cz v sekcích zaměřených na zdravé stravování, zdravé potraviny, sport i hubnutí.

Přečtěte si také

Zelený jíl můžete využít více způsoby Můžete zaslechnout též označení „francouzský jíl“. K zakoupení je tento rozemletý minerál ve formě prášku, který můžete chápat jako doplněk stravy, ale má též široké možnosti zevního použití. Oceníte zejména jeho schopnost vstřebat z našeho těla nahromaděné škodliviny. Čím nám prospěje? Pyšní se o...
Co může přinést březová voda? Slyšeli jste již někdy o březové vodě? Pokud v tuto chvíle kroutíte hlavou na nesouhlas, pak vám všemi deseti doporučujeme začíst se do dnešního článku. Ten jsme totiž věnovali březové vodě, o které se říkalo, že je univerzálním všelékem. Co všechno z toho je pravda? Co je březová voda? Hned na za...
Ořechy pro zdraví. I vy si je zamilujete! Ořechy a oříšky v různé podobě jsou velmi oblíbenou pochutinou, kterou si dopřáváme třeba večer u televize nebo na různých oslavách. Bohužel jsou většinou pražené, solené a poměrně mastné, což ubírá na jejich přirozené chuti. V jejich původní podobě a bez úprav jsou ořechy velmi zdravé a prospěšné p...