Chcete se pořádně vyspat? Co nejíst a nepít před spaním?

Spánek je zvláštní věc. Může být ovlivněn mnoha různými faktory a asi ne vždy, když je narušen, hned přijdeme na to, co se děje. Můžeme se jen převalovat v posteli a nepůjde nám usnout nebo sice usneme, ale spánek je často přerušovaný, opakovaně se probouzíme a ráno jsme nevyspalí. Někdy může kvalitu spánku snížit způsob, jakým se večer stravujeme. Zkuste tedy odbourat některé nevhodné návyky.

Kofein

Před spaním vám neudělá nejlépe konzumace kofeinových nápojů. Můžete si je dát přes den, když pak potřebujete něco dělat, ale vyhněte se jim před spaním. Na tělo budou mít zcela jiný účinek – budou vás udržovat v bdělém stavu.

Účinky kofeinu mohou v těle přetrvávat ještě dlouhé hodiny. Večer už si tedy kávu nedávejte, snažte se vyhnout i tomu, že byste do sebe dostali třeba šest kafí už během dopoledne. I kdybyste do večera neměli žádné další, tělo má s odbouráním veškerého kofeinu tolik práce, že váš spánek beztak nebude bezproblémový.

Kofein však není obsažený jen v nápojích, ale i v čokoládě. Čím je čokoláda tmavší, tím je tam obvykle kofeinu víc. Jsou v ní i další stimulanty, které naruší náš spánek (např. teobromin).

Alkoholické nápoje

Někdo může namítat, že přece po skleničce vína tak dobře usíná. S usnutím být problém nemusí, ale kvalita spánku bude alkoholem beztak poznamenaná. Dojde k narušení určitých fází spánku a ve výsledku se po probuzení nebudete cítit odpočatí, v průběhu dne můžete mít potíže se soustředěním nebo s pamětí.

Tučná jídla

Když si dáte těžkou večeři, tělu taky nijak nepomůžete, aby si v noci adekvátně odpočalo. Spánek bude přerušovaný a výsledek můžete pozorovat hned v průběhu dalšího dne. Po konzumaci tučných jídel se totiž stává, že si při spánku neodpočinete a následující den vám dělá velké potíže udržet se v bdělém stavu.

Sladkosti a různé pochoutky

Pomocí potravin s cukrem se mnohdy večer snažíme nabudit. Třeba ještě nechceme jít spát nebo na nás padne smutná nálada a chceme si trochu „osladit život“. Tyto „rychlé cukry“ nás na chvíli proberou a uvolní v těle endorfiny, ale spánku tím nepomůžeme. Stejně tak spánku neprospějí různé slané pochoutky nebo dobroty z fast foodu.

Často s takovými návyky můžeme upadnout do stále se opakujícího vzorce, kdy konzumujeme nezdravé potraviny, nevyspíme se, pro nabuzení si znovu dodáme „rychlé cukry“, opět si pořádně neodpočineme atd. Takto můžeme pokračovat celé roky. Nebo se prostě rozhodnout a cyklus přerušit.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Pálení žáhy: příčiny, babské rady a osvědčené tipy, jak se jej zbavit Pálení žáhy vás může provázet dočasně (třeba v těhotenství), ale může se stát i dlouhodobou nepříjemnou záležitostí. Co si budeme povídat, nejedná se o nic, co by si člověk užíval. Jak můžete svému tělu v těchto chvílích ulevit? Co je to pálení žáhy a jak vzniká? Pálení žáhy pociťujeme jako svírav...
Jak na zdravý jídelníček u dětí mladších tří let? Rodiče chtějí pro své děti to nejlepší. Důležitý vliv na jejich zdraví má právě strava. Jelikož u dětí ve věku do tří let dochází k prudkému růstu a vývoji po všech stránkách, je nutné zajistit jim dostatečný přísun živin. A to nejen z pohledu kvantity, ale i kvality. Je důležité, jak vypadá jíde...
Jak svému tělu zajistit dostatek kyseliny listové O kyselině listové toho většina z nás ví jen málo. Přitom se jedná o důležitý ve vodě rozpustný vitamín spadající do skupiny B-komplex. Mnoho lidí si jej správně spojuje s těhotenstvím, kdy je jeho příjem důležitý pro zajištění správného vývoje miminka. Skutečnost je ale taková, že dostatek kyseliny...