Co je cukrovka a dá se jejímu vzniku předejít?

Cukrovka je dnes velmi častým onemocněním. Nejen, že vám do života vnese řadu doporučení, kterými byste se měli řídit, ale také je u ní riziko velmi nepříjemným možných následků. Pokud by diabetes nebyl sledován a léčen, mohl by vést k selhání ledvin, slepotě nebo ztrátě končetin. Dá se vzniku onemocnění nějak předejít?

Nedostatečný efekt inzulínu

Při cukrovce dochází k tomu, že v těle je vylučováno menší množství hormonu inzulínu, nebo na něj buňky mají nižší citlivost. Inzulín je produkován slinivkou břišní a jeho úkolem je napomoci glukóze, která vznikne rozštěpením složitějších cukrů, vstoupit
do buněk, kde je dále využita.

Civilizační onemocnění

Počet nemocných cukrovkou v naší populaci stále narůstá, což je dáno zejména životním stylem s minimem pohybu a nezdravým stravováním. Náchylní jsou k ní především lidé, u nichž již v rodině existují dispozice k tomuto onemocnění.

Lze odlišit cukrovku (odborně diabetes mellitus) 1. a 2. typu. Velmi zjednodušeně řečeno – při onemocnění prvního typu je v těle opravdu nedostatek inzulínu, objevuje se u mladých lidí, onemocnění je geneticky podmíněno. Ve druhém případě není inzulín adekvátně využíván, cílové buňky na něj reagují jen velmi málo nebo vůbec.

V obou situacích se zvyšuje hladina krevního cukru (glykémie), což s sebou nese mnohé další zdravotní následky. Jako známky onemocnění lze u prvního typu nemoci uvést žízeň, časté močení, celkovou slabost, ale třeba i zvracení a hubnutí. Z dechu nemocných může být cítit aceton.

U 2. typu nemoci se nejčastěji projeví zvýšená únava, potíže se zrakem a žízeň. Je zapotřebí, aby bylo onemocnění zjištěno co nejdříve. První podezření obvykle vzejde po zjištění hladiny cukru v krvi. Její pravidelná kontrola je doporučována i u zdravých lidí bez jakýchkoliv potíží.

Prevence v určitých případech

Pokud chceme hovořit o možné prevenci vzniku cukrovky, bude se jednat o diabetes 2. typu. Tomu se totiž vhodným životním stylem předejít dá, naopak 1. typ onemocnění je geneticky podmíněn. Rizikovým faktorem vzniku onemocnění je zejména obezita, nezdravý životní styl a nedostatek pohybu. Dle toho se odvíjí též možná prevence.

Zdravé stravování

Pokud se u vás vyskytuje určitá dispozice ke vzniku onemocnění, můžete jeho nástup přivodit zejména nadměrnou konzumací potravin. Ideální je, pokud se zaměříte na vyvážené složení stravy, neměla by zde být přemíra potravin s obsahem sacharidů, zejména
tzv. rychlých cukrů. Buňky totiž nemusí zcela adekvátně reagovat na působení inzulínu a hladina glykémie zůstává po konzumaci „sladkostí“ dlouhodobě zvýšená.

Do jídelníčku naopak zařaďte dostatek vlákniny, velké množství zeleniny a přiměřeně ovoce. Velmi důležitý je též pitný režim. Omezte nápoje s vysokým obsahem cukru nebo různých konzervantů a dejte přednost čisté vodě.

Energetická hodnota veškerých přijímaných potravin by se měla odvíjet od toho, jaká je vaše běžná denní fyzická aktivita. Jinou spotřebu bude mít člověk, který manuálně pracuje, jiný někdo, kdo tráví pracovní dobu u svého počítače.

Fyzická aktivita

Při pravidelném sportování dochází ke zvýšení citlivosti buněk na působení inzulínu. Je potom potřeba menší množství hormonu na udržení hladiny cukru v ideálním rozmezí. Je však třeba dlouhodobě se cvičení věnovat a najít si na něj čas pravidelně. Nejsnáze se vám bude cvičit, pokud si najdete sport, který vás nadchne, a stane se z něj váš koníček.

Další doporučení

V případě, že trpíte nadváhou, ke vzniku cukrovky máte vyšší předpoklady než lidé s přiměřenou hmotností. Snažte se tedy svou váhu zdravě snížit a pak si ji udržet. Vznik onemocnění může podpořit též kouření. Pokud zvládnete přestat, riziko cukrovky tím značně snížíte.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Alternativní stravování není pro každého Celý náš život probíhá v různých fázích a procházíme si různými obdobími. Často zkoušíme nové věci a mnohdy dospějeme do bodu, kdy chceme ve svém životě něco zásadního změnit. Jednou takovou velkou změnou bývá změna životního stylu a s tím může být spojené stravování. Je zapotřebí se zamyslet, co...
Jak se projevují nejčastější potravinové alergie Když zcela neodborně řekneme „alergie na potraviny“, může se za tím skrývat široká paleta potíží. Často se totiž tímto slovem popisují jakékoliv potíže, které nastanou po příjmu dané potraviny. Z medicínského hlediska jde ale o přecitlivělosti imunitního systému, který v těle vyvolá neadekvátní reak...
Co o vašem zdraví prozradí krevní tlak? Zjištění hodnoty krevního tlaku je nedílnou součástí návštěvy lékaře téměř jakéhokoliv zaměření. Jakmile si o vás sestřička zjistí potřebné informace, již vám nasazuje na paži manžetu. Někdo si musí tlak pravidelně měřit i doma. Snadno pak na sobě může jeho výkyvy sledovat. Krevní tlak není jen pouh...