Nějaké to kilo navíc může naprosto stejně potrápit ženu kolem dvaceti, ale i muže třeba již v důchodovém věku. Jistě není pravda, že ve stáří není nutné o sebe pečovat. Naopak, je zapotřebí udržet tělo co nejvíce v kondici, nepřivozovat si zbytečně zdravotní problémy nadváhou a prožít spokojeně každý den. Má však hubnutí ve vyšším věku nějaká specifika?
Proč je tak snadné přibrat?
Ve stáří můžete zjistit, že jste během posledních let nabrali kilogramy navíc, a vlastně ani nemáte tušení, jak se to stalo. Může to být omezením pohybu, zvlášť pokud máte zdravotní potíže, ale také celkovým zpomalením metabolismu. Navíc i hormonální nastavení těla je zcela jiné, než bylo dříve.
I když by se mohlo zdát, že to s přírůstkem váhy nesouvisí, na vině může být zhoršení čichu a vnímání chuti. Ve stáří se pak snadno stane, že lidé dávají přednost monotónnější stravě, ale zároveň takové, která je pro ně výrazná. Stoupá tak třeba obliba sladkostí.
Jaké má hubnutí zdravotní výhody a rizika?
Pokud vám je více než šedesát a chcete shodit nějaké to kilo, více než kdy jindy platí, že je třeba do toho jít s rozmyslem. Hubnutí nebude na škodu (pokud to tedy vzhledem ke své váze opravdu potřebujete), ale je třeba brát ohled na to, abyste neztráceli svalovou hmotu. To by mohlo vést naopak ke snížení bezpečnosti při pohybu. Tělo by se stalo zranitelnějším.
Když se vám ale podaří rozumně zhubnout, nepoznáte to čistě jen na vzhledu těla, ale zejména na zdraví. Klouby nebudou pod tak velkým tlakem. Snížíte riziko vzniku onemocnění srdce a cév, zlepšíte látkovou výměnu.
Je třeba obrátit se na lékaře?
Je už asi jasné, že je přece jen lepší požádat v celém procesu hubnutí o podporu lékaře. Zváží, zda je u vás pokles váhy opravdu žádaný, a zároveň ohlídá, aby bylo hubnutí zdravé. Je třeba přihlédnout i k tomu, jestli trpíte nějakým chronickým onemocněním nebo dlouhodobě berete léky. Individuální potřeby pak můžete právě s lékařem probrat.
Jak tedy zhubnout v pozdějším věku?
V pokročilejším věku je podstatné, aby hubnutí bylo velmi pozvolné. Jako u kohokoliv jiného, i zde je zásadní, aby energetický příjem nepřekročil celkovou spotřebu energie. Ve stáří je již ale výdej i tak dost snížen. Nechtějte tedy zázraky na počkání, spíš počítejte s tím, že hubnutí bude dlouhodobý proces.
Ze stravy se snažte vyřadit jídla, kde je velký obsah tuku nebo cukru. Bílkoviny však vaše tělo ve velkém potřebuje nadále, pravidelně si tedy dopřejte mléčné výrobky a maso. Dostatek bílkovin podpoří v těle schopnost hojení a udrží zdraví kostí.
Je nutné, aby v jídelníčku byly zastoupené veškeré potřebné živiny. Jakýkoliv nedostatek by se na vašem těle mohl odrazit víc, než by tomu bylo kdykoliv dřív. Není řešením odbývat se jen bílým pečivem a lít do sebe kávu. Nerezignujte tedy na to, nakoupit si kvalitní a zdravé potraviny. Z nápojů upřednostňujte vodu, bylinkové čaje.
Půjde to i bez sportu?
Je asi podstatné vymezit si, co se skrývá pod slovíčkem „sport“. Nikdo neříká, že musíte začít běhat každý den pět kilometrů. Při hubnutí je ale důležité pohyb do denního programu zařadit. Intenzitu pohybu si však volte sami – dle své kondice i zdravotního stavu. Pro někoho může být změna, že se každý den projde do obchodu a nebude říkat sousedům, aby mu něco koupili, jiný klidně ještě každé odpoledne sedne na kolo a kousek se projede.
Nejen, že tím napomůžete hubnutí, ale podpoříte své zdraví. Nebude tak patrný úbytek svalové hmoty, dojde i ke zlepšení funkce srdce a cév. Lidé, co se pravidelně hýbou, mají nižší hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Díky produkci endorfinů dojde ke zlepšení nálady a zvýšení celkové psychické odolnosti.