I břízu je možné využít pro své zdraví

Tento strom nás snadno upoutá na první pohled. Působí velmi ladně, romanticky, a pokud se pod něj na chvíli položíte do trávy, jistě si díky bříze celé místo hned zamilujete. Nejen odpočinek pod břízou ale může posílit naše zdraví.

Bříza bělokorá (latinsky Betula pendula) je mezi ostatními stromy snadno k rozeznání. Již v dětství se ji naučíme bezpečně odlišit podle jejího světlého kmene. K léčbě se využívají zejména její listy nebo pupeny. Naše tělo ocení obsažené saponiny, třísloviny, silice, ale i vitamín C a další látky.

Účinná detoxikace i zlepšení kvality vlasů

Březové listy mají silné močopudné účinky. Hodí se tedy k podpoře funkce ledvin a při infekcích močových cest. Pomohou s rozpuštěním a následným vyloučením močových a ledvinových kamenů. Jsou vhodné, pokud máme sklon k zadržování vody v těle a tvorbě otoků.

Obsažené látky pomáhají s celkovou detoxikací organismu. Při pravidelné konzumaci dochází k postupnému snižování hladiny cholesterolu v těle. Snadněji se nám daří odbourat tukové zásoby. Pití březového nálevu se osvědčuje i ke zmírnění revmatismu.

Tinktura z březových pupenů nachází použití při onemocnění sleziny, slinivky, ale také při řídnutí kostí. Bříza má hojné využití při výrobě kosmetiky. Můžete si oblíbit březové šampony, různá vlasová tonika. Bříza totiž vlasům dodá pružnost, lesk a omezí tvorbu lupů.

Snadno k mání

Listy si můžete nasbírat pohodlně sami. Ideální to je na jaře – v období dubna a května. Je možné je usušit při běžné pokojové teplotě, stačí je rozprostřít na vhodném místě. Uskladněte je pak a můžete je dle libosti používat po zbytek roku. Březové lístky ale můžete využít i čerstvé – buď na nálev, nebo je třeba přidat do salátu.

Nálev připravíte přelitím čerstvých nebo usušených listů (asi dvě lžíce) 250 ml vroucí vody. Poté vše necháte zhruba 15 minut louhovat. Pít ho můžete až třikrát denně. Pokud si chcete udělat koupel, lístky nejprve pár minut povařte a potom přidejte tekutinu do napuštěné vany. Odvar je možné použít i na opláchnutí vlasů.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Skořice je přínosná pro chuť i pro zdraví Toto koření obvykle vnímáme spíš v kontextu vaření a pečení. Pravda je ale taková, že skořice nepotěší jen naše chuťové buňky, ale podpoří naše zdraví v mnoha ohledech. Možná příště, až s ní budete něco ochucovat, vám její vůně přijde ještě lákavější, když budete vědět, co vše pozitivního vám může d...
Dopřejte si relax s pomocí bylinek Občas můžete mít pocit, že je toho na vás prostě příliš. Někdy se sejdou potíže v rodině, hektické dny v práci, zdravotní neduhy a pak už se tělo a mysl točí v kruzích, ze kterých neumíte jen tak vystoupit. Pro relaxaci a zklidnění po náročném dni si můžete pomoct i bylinkami. Bylinky vám pomohou...
Lichořeřišnice lahodí oku i našemu zdraví Lichořeřišnice větší vypadá na pohled velmi hezky. Jedná se o letničku s výrazně oranžovými květy a dlouhými řapíkatými listy. Bývá častou okrasou balkónů a zahrad, ale byla by opravdová škoda nevyužít ji pro její léčebné účinky. Rostlina je původem z Jižní Ameriky a po Evropě se rozšířila až v 1...