I Velikonoce můžete prožít zdravě

Při představě Velikonoc si mnoho lidí vybaví stůl plný nejrůznějších dobrot, dny volna, kdy není třeba nikam spěchat a je možné jen lenošit doma – se stálým přísunem jídla a pití. Co však přichází po Velikonocích? Často jen výčitky svědomí z promarněného času, množství zkonzumovaného jídla a celkově nepříznivý dojem ze sebe samého. Zkuste to letos změnit a užít si volné dny jako opravdové svátky jara – plné barev, čerstvého ovoce a zeleniny a třeba i pohybu v přírodě.

Není třeba opomenout tradice

Většinou máme každý sám, naše děti i partneři takové ty pochoutky, které prostě během nadcházejících svátků nesmí na stole chybět. A samozřejmě, máme na ně vlastní recept, který nelze nijak ošidit, a Velikonoce by bez toho proběhnout nemohly. Určete si však pouze dva nebo tři pokrmy, které u vás být musí, a nechystejte toho přespříliš.

Připravené dobroty nenechávejte vystavené na stole. Vždy si vezměte jen omezený počet kousků na talíř. Ochutnejte, avšak dejte si jasný limit, kolik si toho dopřejete. V případě, kdy vás bude lákat sladké rozložené na stolku v obýváku, v kuchyni připravená velikonoční nádivka a různě po bytě strategicky rozmístěné beránky zalité čokoládou, vynaložíte značné úsilí jen na to, abyste si nevzali ode všeho a ve výsledku se necítili jen plní a unavení.

Zvolte zdravější varianty

Pokud máte potřebu nachystat na Velikonoce něco nového nebo oslnit své blízké množstvím dobrot, vsaďte na zdravější varianty pokrmů. Můžeme místo pšeničné bílé mouky využít žitnou nebo špaldovou. V receptech lze ubrat množství cukru nebo jej z části nahradit medem. Veškeré sladké nemusí být nutně polité čokoládou. K mlsání vám stejně dobře poslouží i různá semínka, oříšky nebo třeba sušené ovoce.

Očekáváte návštěvu? Zkuste i pro ně nachystat zdravější pohoštění. Děti i dospělí si rádi pochutnají na ovocných špízech nebo směsi namíchaných oříšků. Využít můžete ovesné či jiné vločky, z nichž připravíte sušenky, müsli tyčinky nebo cukroví.

I pití je důležité

Nejen při konzumaci jídla můžete do svého těla vnést plno nepotřebného nebo škodlivého. Myslete i na to, jak dodržujete pitný režim. Mějte v dosahu vždy čistou vodu, vodu s citronem a přidanými bylinkami nebo připravený čaj. Nemusíte se naplno zříkat kávy nebo vína, ale dopřejte si rozumné množství. Myslete i na to, že káva tělu tekutiny nedodá, ale ve výsledku spíše dehydratuje. Vypijte tedy po ní sklenici vody.

Vejcím se nevyhýbejte obloukem

Se svátky jara se pojí neodmyslitelně též barvená vajíčka a obvykle v následujících dnech vejce konzumovaná v mnoha odlišných úpravách. Pravdou je, že sice obsahují velké množství cholesterolu, na straně druhé však naše tělo zásobí potřebnými bílkovinami, minerály, vitamíny (A, B, C, D, E, K) i stopovými prvky. Našemu tělu navíc pomáhají ke snížení krevního tlaku i jej chrání před vznikem různých srdečních onemocnění.

Dopřejte si je tedy ve vhodných podobách, bez přidávání majonézy do salátu nebo nekvalitních salámů, ale uvařená nejlépe v kombinaci s čerstvou zeleninou. Ta totiž pomáhá lépe trávit a zpracovat cholesterol, který ve vejcích přijmeme.

Vnímejte přicházející jaro

Zkuste během volných dní načerpat energii při pobytu venku. Pokud máte rádi chůzi, běh, jízdu na kole nebo třeba na koloběžce, vyrazte ven. Můžete se odhodlat zkusit i něco nového, co vás třeba již delší dobu láká. Zde záleží na vašich možnostech a místě, kde žijete. Můžete zdolat některý kopec, projít turistickou trasu nebo se nechat zlákat výstupem na rozhlednu. Cokoliv z toho můžete spojit s povídám se svými blízkými, jen místo sezení u stolu vyjdete na čerstvý vzduch.

Plánujte dopředu

Nenechávejte si před sebou pouze vidinu volných dní bez jakéhokoliv plánu. Snadno pak sklouznete k tomu, že zůstanete sedět doma nebo na návštěvě. Domluvte se s přáteli nebo s rodinou předem, že chcete zrealizovat nějakou aktivitu, podniknout celodenní výlet. Když do toho zapojíte i další lidi, už jen těžko se vám pak bude odříkat, pokud jediným důvodem bude momentální nechuť.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Může změna jídelníčku zlepšit váš spánek? Sami můžete dojít k tomu, že kolikrát má jídlo značný vliv na kvalitu spánku. Po těžké večeři se vám bude obtížně usínat nebo bude spánek přerušovaný. Stejně tak je ale na druhou stranu nepříjemné, když vás ze spaní budí pocit hladu. Pokud chcete zlepšit váš spánek, zkuste se třeba na pár dní zaměři...
Poznejte stravu z pohledu čínské medicíny Jídlo někdo vidí jako nutnost, jiný si ho užívá, někomu kazí náladu, protože by si ho nejradši odepřel a nejde to, někdo ho neřeší vůbec. Z pohledu čínské medicíny je to důležitý hráč v tom, aby naše tělo mohlo fungovat v rovnováze. Jídlo může být i lékem na zdravotní potíže. Změna jídelníčku udělá ...
Paleo strava – zkuste jíst podle zásad paleo stravy Při hledání životního směru a stylu mnoho lidí může inspiraci hledat až v daleké době kamenné. Naši předkové se tehdy živili pouze lovem a samosběrem a právě z této myšlenky vychází paleo strava. Jedná se o konzumaci potravin, které jsou pro lidský organismus přirozené. Co kdybychom si teď o ní řekl...