Jak na zdravé mlsání? Proč nás vlastně honí mlsná

Může se vám to stát kdykoliv v průběhu dne. Jste chvilku v klidu a začne vás něco urputně vybízet, že zrovna teď nutně potřebujete sníst třeba kus čokolády nebo naopak hrstičku solených arašídů. Dají se chutě kočírovat zdravým mlsáním, a proč se u nás vlastně takovéto touhy objevují?

Proč nás „honí mlsná“?

Tělo nám tak dává informaci o tom, že se v něm něco děje. Mnohdy se může jednat o následek výrazných emocí či únavy. Pokud jsme vyčerpaní a potřebujeme se donutit k činnosti, mnohdy saháme po sladkém, abychom si dodali energii. Jídlem můžeme i chvilkově uchlácholit své rozbouřené emoce. Kromě psychického rozpoložení však touha po jídle může být známkou nedostatku určité látky v těle. U žen jsou výraznější chutě zejména v období pár dní před předpokládaným začátkem menstruace.

Nezdravé rituály

Snadno také můžete mít konzumaci určité potraviny spojenou s jinou činností. Máte pak na danou věc chuť již z důvodu navyklého rituálu. Někdo si musí dopřát vždy po obědě kávu a k tomu zákusek, jiný potřebuje při začátku oblíbeného večerního seriálu konzumovat chipsy. Zkuste tyto návyky prolomit a potravinu změnit za její zdravější variantu. I mlsat lze zdravě.

Pozvednutí nálady pomocí čokolády

Při chuti na sladké dochází k výraznějšímu poklesu hladiny cukru v krvi a tělo ji po nás tedy žádá doplnit. Bohužel se pak při výběru omezujeme na tzv. rychlé cukry, které nám sice dodají potřebné sacharidy, ale jen na velmi krátkou dobu – a ještě spolu s velkým množstvím zbytečných kalorií. Zkuste u potravin sledovat jejich glykemický index a vyhnete se tomu, aby vás tyto chutě v průběhu dne přepadaly. Důležité je jíst pravidelně nebo jídla, která vám dodají na dlouhou dobu dostatek všeho potřebného.

Po konzumaci sladkého dochází k vzestupu hladiny serotoninu v těle. Zažíváme pak aspoň krátkodobě libé pocity. Toto mají lidé nejvíce spjato s čokoládou. Pokud vás již prohání chutě na sladké, zvolte kvalitní čokoládu, která obsahuje alespoň 60% kakaa. Využít můžete i doma připravené sušenky z ovesných vloček, různá semínka a oříšky.

Večerní chipsy nebo slané tyčinky

Chuť po solených potravinách nás přepadne v době, kdy je v těle neadekvátní hospodaření s vodou a začíná se projevovat dehydratace. Sůl by ovlivnila právě rovnováhu vody v těle (došlo by k jejímu výraznějšímu zadržování v těle), proto si tělo žádá cokoliv slaného – solené oříšky nebo chipsy. Abyste tělo uvedli do rovnováhy, nejprve mu dodejte potřebné tekutiny. Hodí se čistá voda nebo minerálka, vyhněte se alkoholu či kávě. I když chutě přetrvají, zkuste je uspokojit čerstvou zeleninou nebo oříšky – avšak jejich nesolenou variantou. Na trhu jsou dnes k sehnání též zeleninové chipsy.

Touha po soli může být také projevem nedostatku minerálů, konkrétně vápníku. Hospodaření s ním je regulováno sodíkem. Lze tedy chutě odbourat pomocí jídla, které jej obsahuje ve velkém množství – celer, okurky nebo třeba mák.

Jak přelstít další chutě?

Spíše u mužů se může objevit nutkavá chuť na maso. Zde je optimální alespoň vyhnout se různým uzeninám a zvolit raději opravdu kvalitní maso. Pokud vás touhy po konzumaci masa přepadají často, zkuste do jídelníčku přidat více čočky, špenátu a různých semínek. Pokryjí vám potřebu vitamínu B12, železa a zinku, jejichž množství v těle může být právě v těchto situacích nepřiměřené.

Pokud tělu chybí sacharidy a některé tuky, může se objevit touha po sýrech, těstovinách nebo třeba bílém pečivu. Potřebné látky si však můžete dodat zdravěji. Jako zdravé mlsání mohou posloužit např. z ovesné vločky, avokádo, ryby či vejce.

Když vás již chutě na vyloženě nezdravé potraviny přepadnou, můžete je zkusit oklamat též pitím. Leckdy pomůže vypít sklenici vody nebo si připravit oblíbený čaj. Touze po daném jídle odoláte lépe, pokud změníte dosavadní činnost a místo čtení časopisu se vydáte na večerní procházku. Méně vás bude „honit mlsná“, pokud si dopřejete dostatek spánku a včas se naučíte reagovat na signály, které vám vaše tělo dává.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Udržujte rovnováhu mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami Je nám všem zřejmě jasné, že příjem těchto důležitých mastných kyselin si musíme hlídat a pravidelně konzumovat potraviny, které naše tělo právě jimi zásobí. Není však důležité je jen do těla dostat v co největším množstvím, ale také zajistit mezi nimi rovnováhu. Většinu těchto kyselin lze označit j...
Nechte se inspirovat středomořskou stravou Jídelníček typický pro země na jihu Evropy má v sobě zakomponováno mnoho charakteristik zdravého stravování. Není pak divu, že obyvatelé v této oblasti jsou méně náchylní k nadváze, vysoké hladině cholesterolu i různým srdečně cévním onemocněním. Pokud je vám tento jídelníček blízký, nechte se jím i...
Co přináší trend čistého stravování? Clean eating není ani tak dietou, ale spíš životním stylem a dodržováním určitého přesvědčení. Může vám vnést do života mnoho zdraví prospěšných zvyků. Na straně druhé se však při něm můžete cítit až příliš limitováni. Základní princip čistého stravování V základu čistého stravování stojí úcta k n...