Jak svému tělu dopřát dostatek vlákniny?

O vláknině se hovoří poměrně často. I když je to v podstatě nestravitelná složka potravy, pro naše tělo má blahodárný přínos. Prospívá mu hned v několika ohledech. Zajistí pocit sytosti, dobré trávení a je prevencí mnoha onemocnění. Jak se můžete postarat o to, abyste jí měli každý den dostatek?

Efektivní pomocník pro naše trávení

Můžeme odlišit vlákninu rozpustnou a nerozpustnou. Rozpustná snadno nabobtná, nerozpustná je nestravitelná, ale zajistí pocit sytosti. Rozpustná vláknina snižuje vstřebávání glukózy, zmenšuje rychlost vzestupu hladiny cukru v krvi.

Vláknina po nabobtnání udržuje vláčný celý obsah střev, což usnadňuje vyprazdňování. Aby ale mohla vláknina splnit svou důležitou úlohu, je zapotřebí, abyste společně s ní přijímali adekvátní množství tekutin. Pokud by byl pitný režim nedostačující, vláknina by mohla v těle působit zcela opačně. Akorát by u vás tedy zvyšovala tendenci k zácpě a potížím s trávením.

Pomáhá při hubnutí. Snižuje riziko rakoviny střeva. Ve střevě funguje jako přirozený kartáč – naváže na sebe různé nežádoucí složky z potravy a pomůže s jejich vyloučením. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a je vhodnou prevencí žlučových kamenů.

Dopřejte si zeleninu i semínka

Ideální je hlídat si příjem vlákniny v rozmezí 20 až 35 gramů denně. Pokud nejste běžně zvyklí konzumovat potraviny s vlákninou, zařazujte je do jídelníčku postupně. Nejvíce je vláknina zastoupena v obilovinách, ovoci, zelenině a luštěninách. Vlákninou nás zásobí celozrnné pečivo, žitný chléb nebo ovesné vločky. Nerozpustná vláknina se nachází zejména v kořenové zelenině.

Velmi pomáhá, pokud se zaměříte alespoň na to, abyste ve stravě upřednostňovali potraviny rostlinného původu před těmi živočišnými. Luštěniny si dopřejte aspoň jednou týdně. Z příloh dejte přednost celozrnným těstovinám, bulguru, kuskusu nebo pohance. K zahnání různých chutí poslouží ořechy nebo semínka.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Stravou můžete podpořit dobrou funkci štítné žlázy Zvlášť v případě, že u sebe nebo svých blízkých řešíte potíže se správnou funkcí štítné žlázy, bude vás zajímat, jak je možné přizpůsobit v těchto situacích jídelníček. Některá jídla totiž opravdu mohou dobré fungování štítné žlázy podpořit, jiná přesně naopak. Kdo si prošel léčbou těchto potíží, ví...
Recepty na domácí limonády pro letní osvěžení Během parních letních dní mnohdy toužíme po nějakém příjemném osvěžení. Zároveň není třeba do sebe vpravovat zbytečně moc cukrů nebo začít holdovat různým zakoupeným drinkům. Vás a případně i vaše hosty mohou nadchnout doma připravené limonády, které nikterak neohrozí dodržování zdravého životního s...
Pálení žáhy: příčiny, babské rady a osvědčené tipy, jak se jej zbavit Pálení žáhy vás může provázet dočasně (třeba v těhotenství), ale může se stát i dlouhodobou nepříjemnou záležitostí. Co si budeme povídat, nejedná se o nic, co by si člověk užíval. Jak můžete svému tělu v těchto chvílích ulevit? Co je to pálení žáhy a jak vzniká? Pálení žáhy pociťujeme jako svírav...