Jak využít Paretovo pravidlo při hubnutí? Aneb i při hubnutí můžete hřešit.

Pokud vyslovíme název dnešního článku, nejspíše na něj zareagují zejména lidé s ekonomickým vzděláním. Je pravdou, že Paretovo pravidlo se nejčastěji skloňuje právě v oblasti ekonomie a managementu, ale lze jej aplikovat i na mnoho ostatních sfér našeho života. A možná, pokud se jeho optikou zadíváte na svůj proces hubnutí, může vám to přinést zajímavá zjištění.

Poměr množství vstupů a výstupů

Paretův princip se někdy také označuje jako pravidlo 80/20. Je pojmenován dle italského ekonoma Vilfreda Pareta, který primárně zkoumal rozložení bohatství v jeho zemi. Zjistilo se však, že na podobném principu fungují i další oblasti – klidně i ty zcela neekonomické. Velmi jednoduše lze tento princip vyjádřit tak, že pouhých 20 % vstupů způsobí 80 % výsledků.

Praktický dopad

Může vás tedy velmi posunout, ať už si ve své práci (i v s soukromém životě) uvědomíte, které vstupy vám zajišťují většinu příjmů, nebo co konkrétně má vliv na vaši životní spokojenost. Pokud se budete soustředit na to, co vám přináší požadovaný zisk, a eliminujete vstupy, které s vaším výsledkem souvisí jen minimálně, zbavíte se zbytečné práce.

Usnadněte si hubnutí

Když už se tedy zaměříme konkrétně na hubnutí a snahy o změnu postavy. Ve stravě se soustřeďte na prvky, které vám nejvíce pomohou s proměnou vaší postavy. Jedním z výrazných hráčů tu jistě bude celkový příjem kalorií. Pokud jej snížíte, výsledků se nepochybně dočkáte. Konkrétněji se pak můžete zaměřit i na složení přijímaných živin.

Občas si zamlsejte

Touto optikou se můžete podívat na složení svého jídelníčku. 80 % by měly představovat potraviny, díky kterým opravdu hubnete, jsou tedy zdravé a přináší vám adekvátní množství živin. Zbylých 20 % můžete ale chápat jako jídlo, které si dopřejete, a zdravé sice úplně není, ale nenabourá vám výsledky a zároveň udrží vaši spokojenost i při držení diety. Dieta se tedy může osvědčit právě proto, že si z malé části dopřejete i to, co zdravé není.

Ze zdravých potravin se soustřeďte na dostatek zeleniny, ovoce, ale také kvalitních bílkovin, tuků a sacharidů. Bílkoviny si dodáte z masa, mléčných výrobků nebo vajec. Tuky jsou zastoupené v různých semínkách, olejích nebo ořeších. Postupně můžete přejít i na poměr 90/10, pokud budete chtít vidět dříve výsledky.

V podstatě tedy každé páté jídlo může být zcela dle vašich představ a nemusíte se výrazně omezovat. Výsledky na sobě přesto uvidíte. Již jen to, že si to uvědomíte, vás zbaví určité tíhy.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Vliv spánku na hubnutí? Kvalitní spánek pomáhá Pokud se snažíte zhubnout, můžete si ke svým spojencům, kteří vám pomohou v cestě za ideální linií, přidat (kromě vhodné stravy a cvičení) také kvalitní spánek. Ano, i ten je důležitý pro správné fungování metabolizmu a může hubnutí podpořit nebo jej naopak brzdit. Kolik hodin spát? Dle studií byl...
Kolik jíst při hubnutí sacharidů? Naše strava se skládá z cukrů, tuků a bílkovin. Všechny tyto živiny potřebujeme našemu tělu bezpodmínečně dodávat, ale ve správném množství. Pokud bude vaše strava založena čistě na sacharidech, vůbec si tím neprospějete. Jaké množství je tedy vhodné, pokud se snažíte shodit nějaké ty nadbytečné kil...
Hubnutí pro muže – základem je pohyb a úprava jídelníčku Svou váhu většinou řeší spíš ženy. Muži si často nějaké to kilo navíc prominou a nevěnují tomu pozornost. Právě u nich je ale mnohem větší riziko negativního dopadu nadváhy na zdraví, než je tomu u žen. Pokud se však rozhodnou, že je třeba zhubnout, bude to pro ně snazší než pro jejich drahé polovič...