Jak využít Paretovo pravidlo při hubnutí? Aneb i při hubnutí můžete hřešit.

Pokud vyslovíme název dnešního článku, nejspíše na něj zareagují zejména lidé s ekonomickým vzděláním. Je pravdou, že Paretovo pravidlo se nejčastěji skloňuje právě v oblasti ekonomie a managementu, ale lze jej aplikovat i na mnoho ostatních sfér našeho života. A možná, pokud se jeho optikou zadíváte na svůj proces hubnutí, může vám to přinést zajímavá zjištění.

Poměr množství vstupů a výstupů

Paretův princip se někdy také označuje jako pravidlo 80/20. Je pojmenován dle italského ekonoma Vilfreda Pareta, který primárně zkoumal rozložení bohatství v jeho zemi. Zjistilo se však, že na podobném principu fungují i další oblasti – klidně i ty zcela neekonomické. Velmi jednoduše lze tento princip vyjádřit tak, že pouhých 20 % vstupů způsobí 80 % výsledků.

Praktický dopad

Může vás tedy velmi posunout, ať už si ve své práci (i v s soukromém životě) uvědomíte, které vstupy vám zajišťují většinu příjmů, nebo co konkrétně má vliv na vaši životní spokojenost. Pokud se budete soustředit na to, co vám přináší požadovaný zisk, a eliminujete vstupy, které s vaším výsledkem souvisí jen minimálně, zbavíte se zbytečné práce.

Usnadněte si hubnutí

Když už se tedy zaměříme konkrétně na hubnutí a snahy o změnu postavy. Ve stravě se soustřeďte na prvky, které vám nejvíce pomohou s proměnou vaší postavy. Jedním z výrazných hráčů tu jistě bude celkový příjem kalorií. Pokud jej snížíte, výsledků se nepochybně dočkáte. Konkrétněji se pak můžete zaměřit i na složení přijímaných živin.

Občas si zamlsejte

Touto optikou se můžete podívat na složení svého jídelníčku. 80 % by měly představovat potraviny, díky kterým opravdu hubnete, jsou tedy zdravé a přináší vám adekvátní množství živin. Zbylých 20 % můžete ale chápat jako jídlo, které si dopřejete, a zdravé sice úplně není, ale nenabourá vám výsledky a zároveň udrží vaši spokojenost i při držení diety. Dieta se tedy může osvědčit právě proto, že si z malé části dopřejete i to, co zdravé není.

Ze zdravých potravin se soustřeďte na dostatek zeleniny, ovoce, ale také kvalitních bílkovin, tuků a sacharidů. Bílkoviny si dodáte z masa, mléčných výrobků nebo vajec. Tuky jsou zastoupené v různých semínkách, olejích nebo ořeších. Postupně můžete přejít i na poměr 90/10, pokud budete chtít vidět dříve výsledky.

V podstatě tedy každé páté jídlo může být zcela dle vašich představ a nemusíte se výrazně omezovat. Výsledky na sobě přesto uvidíte. Již jen to, že si to uvědomíte, vás zbaví určité tíhy.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Proč hubnout ve dvou – aneb s parťákem se to lépe táhne Hubnutí představuje náročný a ve většině případů i zdlouhavý proces, ve kterém si často sáhneme až na samotné dno svých možností. Zatímco na začátku jsme plni odhodlání a silné vůle, postupem času nás důvěra v sebe sama postupně opouští a my nad svojí snahou začínáme pochybovat. Mnohdy máme chuť ...
Pole dance je sexy tanec, u kterého můžete posílit tělo i zhubnout Tanec u tyče neboli pole dance mnozí z nás stále vnímají jako něco neslušného a nikoliv jako sport. Za prováděnými pohyby je však mnoho hodin dřiny a rozhodně je nezvládne hned tak někdo. Pole dance je dnes chápáno jako fitness aktivita. Může vám pomoci ke koordinaci pohybů, posílení svalů celého tě...
Nejčastější chyby při hubnutí – děláte je taky? Hubnutí je běh na dlouhou trať. Často se snažíme zhubnout, ale ani přes veškerou snahu nadbytečná kila ne a ne zmizet. S očekáváním stoupáme na váhu a zklamaně sestupujeme zpět po zjištění, že jsme zase o pár deko těžší. Ptáme se sami sebe: v čem je chyba? Co děláme špatně? Proč místo hubnutí jenom ...