Jak zahnat chuť na sladké? Pravidelná strava pomáhá

Přichází nečekaně a cítíme ji velmi intenzivně. Řeč je o touze po čemkoliv sladkém. Dokážeme si detailně představit chuť čokolády a i když víme, že naší postavě zrovna nepomůže, už se pomalu vydáváme lovit něco dobrého do kuchyně. Dá se vyhnout těmto momentům nebo touhu po sladkém zahnat něčím zdravým?

Pravidelná strava

Chuť na sladké se dostavuje v momentě, kdy výrazně poklesne hladina cukru v krvi. Abyste tomuto výkyvu předešli, je vhodné pravidelně v průběhu dne jíst. Dopřejte si tedy alespoň malé svačiny a vyvarujte se toho, abyste strávili den téměř bez jídla a vše se snažili dohnat večer.

Vybírejte si spíše potraviny s nízkým glykemickým indexem. Ty vám zajistí udržení stabilní hladiny cukru a předejdete tak intenzivním touhám po sladkostech. Důležité je neopomínat po ránu snídani. Tu si klidně dopřejte sladkou v podobě ovesné kaše nebo jogurtu s přidaným ovocem.

Zaměstnejte se

Touha po sladkém nás obvykle přepadne, když jsme ve stresu, máme špatnou náladu a chceme do oběhu dostat více endorfinů, které zajistí vzestup nálady. Zkuste se k nim však propracovat jinak. Jděte se ven projít, zaběhejte si, vyjeďte si na kole na okraj města a chvilku si odpočiňte. Pokud se začnete věnovat jiné aktivitě, chutě brzy zmizí a přijdete na zcela jiné myšlenky.

Zdravější varianty sladkého

Když se chuti na sladké již opravdu neubráníte a musíte sáhnout po něčem dobrém, mějte doma připravené potraviny právě pro toto použití. Jestli žijete sami, ani doma nemusíte mít jiné sladkosti. Snáze se nezdravým jídlům vyhnete, když beztak nebude šance, odkud vyndat sladký koblížek nebo čokoládovou tyčinku. Místo toho si nachystejte ovoce, zeleninu, oříšky nebo čokoládu s vysokým podílem kakaa.

Myslete na pitný režim

Chybou mnohdy může být též to, že sice jíte vše, co tělo potřebuje, ale v průběhu dne nestíháte dostatečně pít. Hlídejte si tedy i příjem tekutin. Při chuti na sladké může pomoci i vypití čaje, hodí se rooibos nebo nějaký ovocný čaj. Vyhněte se naopak nápojům s kofeinem, které by mohly mít zcela opačný účinek.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Z čeho připravit zdravou a chutnou večeři? Právě poslední jídlo dne může být z hlediska hubnutí tím rizikovým. Pokud se nám nepodaří stravovat se zdravě přes den, snadno pak večer podlehneme různým chutím a svému tělu dopřejeme i to, co si jinak zakazujeme. Zkuste si ale i večer připravit jídlo, na kterém si pochutnáte, neohrozí vaši linii a...
Jaké potraviny pomohou v boji s únavou? Souvislost mezi naší náladou, množstvím energie a stravou už byla prokázána v mnoha výzkumech. Existují potraviny, díky kterým u sebe můžete alespoň trochu zmírnit pocity únavy. Jak si tedy dodat potřebnou energii? Některé potraviny vás tak nadopují, že v těle spustí tvorbu tzv. hormonů štěstí (e...
Jak na zdravé mlsání? Proč nás vlastně honí mlsná Může se vám to stát kdykoliv v průběhu dne. Jste chvilku v klidu a začne vás něco urputně vybízet, že zrovna teď nutně potřebujete sníst třeba kus čokolády nebo naopak hrstičku solených arašídů. Dají se chutě kočírovat zdravým mlsáním, a proč se u nás vlastně takovéto touhy objevují? Proč nás „honí...