Jak zahnat chuť na sladké? Pravidelná strava pomáhá

Přichází nečekaně a cítíme ji velmi intenzivně. Řeč je o touze po čemkoliv sladkém. Dokážeme si detailně představit chuť čokolády a i když víme, že naší postavě zrovna nepomůže, už se pomalu vydáváme lovit něco dobrého do kuchyně. Dá se vyhnout těmto momentům nebo touhu po sladkém zahnat něčím zdravým?

Pravidelná strava

Chuť na sladké se dostavuje v momentě, kdy výrazně poklesne hladina cukru v krvi. Abyste tomuto výkyvu předešli, je vhodné pravidelně v průběhu dne jíst. Dopřejte si tedy alespoň malé svačiny a vyvarujte se toho, abyste strávili den téměř bez jídla a vše se snažili dohnat večer.

Vybírejte si spíše potraviny s nízkým glykemickým indexem. Ty vám zajistí udržení stabilní hladiny cukru a předejdete tak intenzivním touhám po sladkostech. Důležité je neopomínat po ránu snídani. Tu si klidně dopřejte sladkou v podobě ovesné kaše nebo jogurtu s přidaným ovocem.

Zaměstnejte se

Touha po sladkém nás obvykle přepadne, když jsme ve stresu, máme špatnou náladu a chceme do oběhu dostat více endorfinů, které zajistí vzestup nálady. Zkuste se k nim však propracovat jinak. Jděte se ven projít, zaběhejte si, vyjeďte si na kole na okraj města a chvilku si odpočiňte. Pokud se začnete věnovat jiné aktivitě, chutě brzy zmizí a přijdete na zcela jiné myšlenky.

Zdravější varianty sladkého

Když se chuti na sladké již opravdu neubráníte a musíte sáhnout po něčem dobrém, mějte doma připravené potraviny právě pro toto použití. Jestli žijete sami, ani doma nemusíte mít jiné sladkosti. Snáze se nezdravým jídlům vyhnete, když beztak nebude šance, odkud vyndat sladký koblížek nebo čokoládovou tyčinku. Místo toho si nachystejte ovoce, zeleninu, oříšky nebo čokoládu s vysokým podílem kakaa.

Myslete na pitný režim

Chybou mnohdy může být též to, že sice jíte vše, co tělo potřebuje, ale v průběhu dne nestíháte dostatečně pít. Hlídejte si tedy i příjem tekutin. Při chuti na sladké může pomoci i vypití čaje, hodí se rooibos nebo nějaký ovocný čaj. Vyhněte se naopak nápojům s kofeinem, které by mohly mít zcela opačný účinek.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Je lepší pít vodu z kohoutku nebo balenou? Tahle otázka zřejmě již každého někdy napadla - s méně či více jasnou odpovědí. Je lepší ušetřit peníze utracené za kupování vody v PET lahvích nebo tím svému zdraví opravdu tak výrazně prospíváme, že se to ve výsledku vyplatí? Napáchá na našem těle voda z kohoutku nějaké škody, když ji budeme dlouh...
Osvědčené přírodní recepty proti hmyzu Teď v létě se tomu jen tak nevyhneme. Ať vyrazíme kamkoliv do přírody, můžeme se domů vrátit se štípanci od komárů, muchniček, včel nebo vos. Kromě chvilkové bolesti nás pak pár dní potrápí svědění a bolestivost v daném místě. Využijte tedy raději možností, jak si v takové situaci ulevit. Běžná rea...
Stravujte se na dovolené tak, aby vaše zdraví netrpělo Během letní dovolené na sebe nechceme být příliš přísní. U diety mnohdy rozvolníme pravidla, ochutnáváme neznámá jídla nebo se stravujeme dle toho, jak se vaří v hotelu. Asi ale nikoho nenadchne, když se po pár dnech vrátí domů s kily navíc a hlavou plnou výčitek. Zkuste tedy vhodně propojit zdravý ...