Pro někoho je otázkou pár dní, aby přibral nějaký ten kilogram. Stačí si dopřát víc sladkého a je hotovo. Pro jiného však může být cesta ke zvýšení hmotnosti dost strastiplná a vůbec se to tak lehce nedaří. Kupodivu při hubnutí i nabírání váhy je základní doporučení shodné – jíst pravidelně kvalitní stravu.
Tvar postavy tak zcela nezměníte. Jen stěží si nadiktujete, že chcete přibrat zrovna v oblasti boků a přitom zůstat štíhlý v pase. Může vám v tomto ohledu pomoci cvičení, ale každý máme určité genetické sklony, které určují tvar naší postavy, způsob ukládání tuků a místa, kde se nejsnáze hromadí. Berte to tedy v úvahu a nestanovujte si zcela nereálné cíle.
Genetika, ale i onemocnění
Můžeme nalézt dosti odlišné důvody toho, proč je někdo až příliš štíhlý a nedaří se mu přibrat. Za nižší hmotností může stát stres, prodělané onemocnění nebo nadměrné fyzické výkony při nedostatečném příjmu energie. Pokud je u člověka zdravotní problém, je nutné nejprve vyřešit ten. Pak by již nemuselo být tak problematické, aby šla váha nahoru. Někdo však obtížně přibírá i v případě, kdy je jinak zcela zdravý. Důvodem může být rychlejší metabolismus nebo genetické vlohy.
Podpora správného trávení
Za rychlejším metabolismem může stát i to, že tělu dodáváte příliš mnoho povzbuzujících látek – např. káva, černý čaj, zázvor, skořice. U někoho je v žaludku vylučováno nízké množství žaludečních šťáv. Přijatá potrava zde potom není adekvátně rozložena a putuje dál do střev, která ovšem nepřipravenou tráveninu nedokážou využít tak, jak by mohla.
Vhodnému trávení napomůžete tím, že budete jíst více menších porcí v průběhu dne. Důležité je dbát o střevní flóru, dopřávat tělu dostatek tzv. prebiotik. Ty nalezneme např. v luštěninách, banánech, chřestu, cibuli a česneku. Pokud je střevní flóra vytvořena, je zapotřebí ji udržovat. K tomu slouží tzv. probiotika, která si dopřejeme v kefírech, jogurtech nebo zelí. Pro lepší strávení přijaté potravy se osvědčuje zjednodušení stravy. Není nutné, aby byla složena z co největšího počtu ingrediencí.
Dostatečný příjem energie
Jiné množství energie musíme přijmout v případě, kdy celý den sedíme v kanceláři u počítače, a jiné, pokud fyzicky pracujeme a zastavíme se až po večerním příchodu domů. Přijímanou energii přizpůsobte tomu, kolik jí průměrně během dne vydáte.
Nedělejte si však iluze, že pokud zvýšíte příjem energie sladkými nebo tučnými jídly, vaše váha půjde hned nahoru. Lepší je zařadit do jídelníčku kvalitní potraviny s přiměřeným rozložením jednotlivých živin. Ráno nevynechejte výživnou snídani, v průběhu dne si dopřejte svačiny a nejméně dvě hodiny před spaním si dejte lehčí druhou večeři.
Do jídelníčku zařaďte zejména obiloviny, mléčné výrobky, maso, vejce, ryby a k jídlu si dávejte přílohy. Na svačiny můžete využít ovoce a zeleninu. Své chutě můžete zahnat oříšky nebo sušeným ovocem. Nevpravujte do sebe další kalorie prostřednictvím slazených nápojů, limonád nebo alkoholu. Tělu by to ve výsledku neprospělo a efekt na váze by byl mizivý. Pravidelně pijte vodu, bylinkové čaje nebo ředěné džusy.
Sport ze života nevyřazujte
I když by se to na první pohled nemuselo zdát, i sport vám pomůže v tom, abyste nabrali vytoužené kilogramy. Efektivní bývá v tomto ohledu posilování nebo třeba pilatek. Samozřejmě se věnujte dalším aktivitám, které vás baví.
Naopak vyřadit můžete ze života stres, i když tady to tak lehké zřejmě nebude. Pokud jste v dlouhodobém stresu, má to na správné trávení velký vliv. Následně se vše odrazí na vaší váze. Pokud se zrovna nacházíte v situaci, která je pro vás psychicky náročná, snažte se i tak dopřát svému tělu odpočinek, věnujte se tomu, při čem se dokážete zklidnit. Pokud by se vám dlouhodobě nedařilo přibrat, můžete se obrátit na výživového poradce.