Jaké potraviny si můžete dát při bezlepkové dietě?

Pokud u vás nastane situace, že budete muset vy sami nebo někdo z vašich blízkých konzumovat jen stravu bez lepku, možná si nebudete zprvu jisti, jak má vlastně vhodný jídelníček vypadat. Co tedy můžete jíst nadále, co zcela vynechat a jaké nové potraviny třeba vyzkoušet?

Celiakie se může rozvinout kdykoliv

Lepek je označení pro směs bílkovin, která tvoří povrchovou část obilovin. Nejčastějším důvodem pro to, aby ho člověk přestal jíst, je diagnostikované onemocnění celiakií.

Jedná se o autoimunitní chorobu, která se může projevit kdykoliv v průběhu života, je geneticky podmíněná. Stěžejním principem léčby je právě celoživotní dodržování bezlepkové diety. Při příjmu lepku totiž dochází u nemocných k poškození sliznice tenkého střeva a jejímu zanícení. Objevuje se bolest břicha, plynatost, průjmy, ubývání na váze, ale i deprese a zvýšená únava.

Pro bezlepkovou stravu se můžete samozřejmě rozhodnout z jiných důvodů. Může se jednat o intoleranci lepku nebo se stravou úzce související diagnózy, kdy může být právě úprava jídelníčku velmi nápomocná.

Vynechejte běžný chléb i třeba těstoviny

Je pravdou, že vynechání lepku ze stravy váš jídelníček otočí vzhůru nohama – tedy za předpokladu, že jste se do této doby stravovali jako průměrný obyvatel naší země. Na druhou stranu ale časem přijdete na to, jak i po této změně uspokojit veškeré své chutě, a možná objevíte plno nových potravin.

Na internetu je k dispozici databáze bezlepkových potravin. Můžete si tu vyhledat výrobky a zjistit, jestli jsou pro vás vhodné. Najdete tady seznam speciálních bezlepkových produktů i potravin, které jsou bezlepkové přirozeně.

Z jídelníčku je každopádně nutné vynechat cokoliv, co obsahuje byť jen nepatrné množství pšenice, žita, ječmene nebo ovsa. Je třeba tedy nahradit něčím jiným běžný chléb, pečivo, ale i těstoviny, knedlíky, vločky nebo kroupy. Také špalda je druhem pšenice a v jídelníčku nemá místo. Některé osoby, i když nesnesou lepek, mohou do své stravy bez výrazných potíží zařadit oves. Toto je ale třeba individuálně vyzkoušet.

Pestrý výběr mezi bezlepkovými potravinami

I když to na první pohled může vypadat, že vám vlastně v jídelníčku nic nezbude, přesto máte výběr z mnoha jídel, která si můžete bez obav dopřát. Mezi přirozeně bezlepkové potraviny patří brambory, brambory, rýže, kukuřice, luštěniny, sója, pohanka, jáhly, quinoa a amarant. Samozřejmě si neodpírejte ovoce a zeleninu, houby, maso, vejce nebo sýry, tvarohy, jogurty. Jako náhražku masa můžete využít tofu a tempeh.

Při bezlepkové dietě je možné kromě přirozeně bezlepkových potravin využít i speciálně upravených výrobků. Dá se koupit i čerstvé pečivo, knedlíky, těstoviny nebo balená hotová jídla. Na výrobcích bývá uvedeno, že jsou bezlepkové nebo je na nich vyznačený symbol přeškrtnutého klasu. Na trhu je dnes už dostatek výrobků speciálně určených pro bezlepkovou stravu. Bývají běžně k dostání v supermarketech a samozřejmě v prodejnách zdravé výživy.

Zdroje:

  • BRETŠNAJDROVÁ, Alena, MÜLEROVÁ, Dana, SVAČINA, Štěpán. Dietologie pro lékaře, farmaceuty, zdravotní sestry a nutriční terapeuty. Praha: Triton, 2013. ISBN 978-80-7387-699-9.
  • Potraviny bez lepku [online]. Výzkumný ústav potravinářský Praha: 2019 [cit. 19.5.2019]. Dostupné z: http://www.potravinybezlepku.cz/
  • Principy bezlepkové diety. Celiak.cz [online]. 2019 [cit. 19.5.2019]. Dostupné z: https://www.celiak.cz/o-diete/principy-bezlepkove-diety
  • RYŠAVÁ, Ludmila, STRÁNSKÝ, Miroslav. Fyziologie a patologie výživy. České Budějovice: Jihočeská univerzita, 2014. ISBN 978-80-7394-478-0.

Přečtěte si také

Čaj Rooibos a jeho účinky Pod tímto názvem si zřejmě většina lidí vybaví druh čaje. Skutečnost je však zcela jiná. S čajem nemá Rooibos nic společného. Pro přípravu se totiž užívají lístky čajovníkovce kapského, a tak někdy bývá Rooibos označován jako „čaj nečaj“. Při jeho konzumaci však kromě podpory pitného režimu také zle...
Kakao má pozitivní účinky prospívající našemu zdraví Když je řeč o kakau, každému se jistě v této souvislosti hned vybaví čokoláda. Tato sladká pochoutka patří mezi hojně diskutované a můžete zaslechnout přesvědčení o tom, jak je lepší si ji odpustit, na straně druhé i tvrzení, jak nám při péči o zdraví pomůže. Bezesporu však má kakao pozitivní vliv n...
Houby prospívají našemu zdraví. Chcete vědět jak? Sbírání hub je velice oblíbená činnost, která v sobě spojuje hned několik pozitiv. Nejenže strávíte čas v lese, kde je čerstvý vzduch, ale zároveň se projdete, načerpáte energii a psychicky si odpočinete. Domů si pak při troše štěstí, čímž máme na mysli, že zrovna porostou jako po dešti, odnesete pl...