Které potraviny se nevyplatí jíst syrové?

U mnoha druhů ovoce a zeleniny se jednoznačně preferuje jíst je co nejméně upravené, protože v tomto stavu nám dodají maximum prospěšných látek. Pak jsou tu ale potraviny, které se jíst syrové nevyplácí, a měli bychom si opravdu dát pozor, jestli je jíme jen dobře tepelně upravené.

Maso a vejce

Na prvním místě vás zřejmě napadnou vejce a syrové maso. Syrová vajíčka (tedy konkrétně nedokonale uvařený žloutek) v sobě mohou skrývat riziko vzniku salmonelózy. Stejnou neplechu u nás může způsobit i syrové drůbeží maso. Vepřové maso zase může být domovem tasemnice. Dbejte tedy na důkladné uvaření nebo propečení.

Brambory a fazole

Pozor si dejte i v případě brambor. Kvůli jejich mírně nahořklé chuti by bylo zvláštní předpokládat, že by je někdo úmyslně konzumoval neuvařené, ale může se stát, že je nedovaříte nebo nedopečete tak, jak by bylo potřeba. Syrové však obsahují pro nás nestravitelné amidy, které mohou negativně poznamenat trávení. Škroby mohou způsobit nadýmání a další střevní obtíže. Pokud by byly brambory déle v teple, jsou ještě nebezpečnější z důvodu obsahu solaninu.

Pokud byste si dali syrové červené fazole, následovaly by u vás příznaky podobné otravě jídlem. Je to z důvodu obsahu toxinu fytohemaglutininu.

Jadérka a pecky

Pecky a jadérka z některých druhů ovoce mohou způsobit vznik kyanovodíku v trávicím traktu. Sami na sobě pak pocítíte nevolnost, ale třeba i bušení srdce. Jedná se zejména o jablka, meruňky, hrušky nebo broskve. Platí to zejména při konzumaci většího množství.

Mléko

Se zcela neupraveným mlékem má mnoho lidí vlastní zkušenosti. Někdo si celoživotně dopřává mléko přímo od souseda, co chová krávy, jinému je po něm akorát zle. Pokud je mléko pasterizováno, zničí se tím v něm škodlivé bakterie – zejména escherichia coli a salmonela. Kvalita mléka bez pasterizace je značně závislá na kvalitě chovu, ale i dodržení dalších podmínek.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Proč zařadit do jídelníčku cizrnu? Jako luštěniny si obvykle dopřejeme čočku, hrách a fazole. Mnohdy však opomíjíme cizrnu, která je velmi vhodná při většině diet a našemu tělu dodá mnoho důležitých látek. Existuje dostatek způsobů, jak ji v kuchyni využít, a nějaký pokrm z ní by si oblíbil snad každý. Botanicky se rostlina nazývá...
Hlíva pomůže s hubnutím i posílením imunity U hlívy bylo prokázáno mnoho pozitivních vlivů na lidské zdraví. Může se zdát zvláštní, že se v podstatě jedná o parazita dřevin. Vás však může oslovit nejen její chuť,  ale i účinek – podpora imunitního systému, zmírnění alergií nebo třeba pomoc s řešením kožních obtíží. Jedná se o houbu, která ...
Objevte kouzlo rostlinného mléka Stále více lidí se začíná zajímat o rostlinná mléka. Někoho k této alternativě dovede intolerance laktózy (alergie na laktózu), jiného zase pochybnosti o kvalitě klasického kravského mléka - zkrátka může být nespočet důvodů, pro které se spousta lidí zajímá o druhy rostlinných mlék, jejich chutě, vů...