Kdy a na co se může hodit včelí propolis?

Včely dokážou našemu zdraví prospět mnoha způsoby. Jedním z nich je právě propolis. Pro včely slouží jako ochrana úlu před napadením, stejně tak dobře může u nás fungovat jako obrana těla před nezvanými vetřelci.

Lepkavý tmel

Propolis má žlutohnědou barvu a jedná se o lepkavou hmotu. S její pomocí včely v úlu opravují různé prasklinky a potahují vnitřek svého obydlí. Pokud by do úlu pronikl nějaký patogen, včely ho hned propolisem obalí.

Obsahuje zejména pryskyřice, vosky, éterické oleje, třísloviny, pyl, vitamíny a flavonoidy. Jeho složení není vždy jednotné, liší se dle oblasti, ve které se včely pohybují. Má velmi příjemnou vůni. Získává se hlavně při čištění úlu.

Využití nejen v kosmetice

Na trhu můžete najít masti s propolisem, šampony, kapky, mýdla nebo třeba zubní pasty. Využívají se tu jeho desinfekční a hojivé účinky. Když jej využijete k léčbě poranění, je velká šance, že se vám rána zhojí bez následné viditelné jizvy. Produkty s prolisem bývají k zakoupení v lékárnách, ale i prodejnách se zdravou výživou nebo v bylinkářství.

Naše zdraví ho ocení

O propolisu se hovoří jako o přírodním antibiotiku. Má antibakteriální, protivirové, protizánětlivé a regenerační účinky. Působí i jako lokální anestetikum. Výčet situací, kdy se nám může propolis osvědčit, by byl opravdu nekonečný.

Posiluje celkovou obranyschopnost těla. Uplatňuje se při infekcích dýchacích cest. Při kašli můžeme tinkturu využít k přípravě kloktadla, ale i obkladů na krk. Podporuje hojení, pomůže při problematickém trávení. Hodí se k desinfekci ústní dutiny, k tlumení bolesti zubů, při hojení popálenin a ekzémů na kůži. Využije se na odstranění bradavic a kuřích ok. Při lupénce je možné použít tinkturu (vnitřně) a mast (vnějším způsobem).

U mnoha onemocnění se jeví jako účinná prevence. Před prvním použitím je dobré nejprve zjistit, zda na propolis nejste alergičtí. Nehodí se ho používat u malých dětí, těhotných a kojících žen.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Bylinky pro dobrý spánek a duševní pohodu Nespavost nebo neklidný spánek trápí mnoho z nás. Večer dlouho nemůžeme usnout, v noci se často budíme, jsme vzhůru dlouho před budíkem a vstávání po takové noci je potom velmi nepříjemné, můžeme si připadat jako po flámu. Celý den nás potom může bolet hlava a jsme nepříjemní a rozmrzelí. Na trhu...
Když si dopřáváte bylinky, tak efektivně a bezpečně! Když užíváme bylinky, můžeme snadno získat pocit, že při jejich konzumaci nám vlastně nic nehrozí, není co zkazit. Pokud ale chcete, aby vám bylinky opravdu pomáhaly, není od věci dodržovat alespoň základní pravidla při jejich užívání. Pojďme se na ně podívat! Správná příprava Z bylinek zřejmě bud...
Rozrazil rezekvítek – nenápadný, ale účinný pomocník Drobné modré kvítky si možná vybavíte pod pojmem bouřka nebo hromničník. Původní označení květinky bylo bezekvítek, protože se s ní můžeme často setkat po opadání okvětních lístků. Pokud chcete využít její léčebné účinky, nemusíte nic složitého připravovat nebo rostlinu sušit. Dá se totiž pohodlně k...