Včely dokážou našemu zdraví prospět mnoha způsoby. Jedním z nich je právě propolis. Pro včely slouží jako ochrana úlu před napadením, stejně tak dobře může u nás fungovat jako obrana těla před nezvanými vetřelci.
Lepkavý tmel
Propolis má žlutohnědou barvu a jedná se o lepkavou hmotu. S její pomocí včely v úlu opravují různé prasklinky a potahují vnitřek svého obydlí. Pokud by do úlu pronikl nějaký patogen, včely ho hned propolisem obalí.
Obsahuje zejména pryskyřice, vosky, éterické oleje, třísloviny, pyl, vitamíny a flavonoidy. Jeho složení není vždy jednotné, liší se dle oblasti, ve které se včely pohybují. Má velmi příjemnou vůni. Získává se hlavně při čištění úlu.
Využití nejen v kosmetice
Na trhu můžete najít masti s propolisem, šampony, kapky, mýdla nebo třeba zubní pasty. Využívají se tu jeho desinfekční a hojivé účinky. Když jej využijete k léčbě poranění, je velká šance, že se vám rána zhojí bez následné viditelné jizvy. Produkty s prolisem bývají k zakoupení v lékárnách, ale i prodejnách se zdravou výživou nebo v bylinkářství.
Naše zdraví ho ocení
O propolisu se hovoří jako o přírodním antibiotiku. Má antibakteriální, protivirové, protizánětlivé a regenerační účinky. Působí i jako lokální anestetikum. Výčet situací, kdy se nám může propolis osvědčit, by byl opravdu nekonečný.
Posiluje celkovou obranyschopnost těla. Uplatňuje se při infekcích dýchacích cest. Při kašli můžeme tinkturu využít k přípravě kloktadla, ale i obkladů na krk. Podporuje hojení, pomůže při problematickém trávení. Hodí se k desinfekci ústní dutiny, k tlumení bolesti zubů, při hojení popálenin a ekzémů na kůži. Využije se na odstranění bradavic a kuřích ok. Při lupénce je možné použít tinkturu (vnitřně) a mast (vnějším způsobem).
U mnoha onemocnění se jeví jako účinná prevence. Před prvním použitím je dobré nejprve zjistit, zda na propolis nejste alergičtí. Nehodí se ho používat u malých dětí, těhotných a kojících žen.