Když užíváme bylinky, můžeme snadno získat pocit, že při jejich konzumaci nám vlastně nic nehrozí, není co zkazit. Pokud ale chcete, aby vám bylinky opravdu pomáhaly, není od věci dodržovat alespoň základní pravidla při jejich užívání. Pojďme se na ně podívat!
Správná příprava
Z bylinek zřejmě budete nejčastěji připravovat nálev. Obvyklý postup je takový, že bylinky zalijete vroucí vodou a ponecháte několik minut louhovat. Na tuto dobu opravdu nádobu zaklopte, zabráníte tak úniku těkavých silic. Nálev si dopřejte teplý a čerstvý. U každé bylinky berte v úvahu, jaké množství je vhodné jí při přípravě zalít, a jak často nápoj popíjet.
Někdy se stává, že si lidé pletou nálev s odvarem. Při druhém zmíněném však využíváte především tužší části rostlin, které je potřeba při přípravě nápoje ještě několik minut povařit. Obvykle se jedná o kořeny, kůru nebo semena rostliny. Ideální je tyto části před vařením nadrtit.
Ohlídejte si doporučené množství
Počítejte s tím, že bylinky ve vašem těle opravu provedou některé změny. Není možné užívat je neomezeně a v jakémkoliv množství. Řiďte se tedy vždy doporučením týkajícím se dané rostliny. Obvykle je vhodné užívat bylinku pravidelně dva až tři týdny a pak dát aspoň na týden pauzu. Dodržujte doporučené množství rostliny – i u bylinek totiž hrozí předávkování.
Nebezpečné kombinace
Opatrnosti dbejte především v těhotenství a při kojení. Zvlášť v tuto dobu není možné užívat bylinky bez omezení. Rizikové mohou být i různé kombinace léků a bylinek. V této souvislosti bývá často zmiňována třezalka tečkovaná. Může totiž ovlivňovat efekt léků užívaných při epilepsii, antidepresiv nebo léků proti srážení krve. Také snižuje účinek hormonální antikoncepce. Pelyněk by zase neměl být užíván při žaludečních vředech. Pokud trpíte na vysoký krevní tlak, vyhněte se ženšenu a yerba maté. Na některé bylinky můžete být alergičtí.
Bezhlavě se na ně nespoléhejte
Pravdou je, že bylinky jsou účinné a je třeba jejich efekt na fungování našeho těla zohlednit. Na straně druhé ale nejsou všemocné. Pokud trpíte vážnými obtížemi, je lepší svěřit se do rukou lékaře. Klidně můžete klasickou léčbu doplnit bylinkami, ale pokud se jedná o vážnější problém, nespoléhejte vždy na to, že bylinky vše vyřeší.
Zdroje:
- BUCHAROVÁ, Jana. Jak užívat léčivé bylinky, aby skutečně pomáhaly? iReceptář [online]. 2017 [cit. 16.8.2019]. Dostupné z: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-uzivat-lecive-bylinky-aby-skutecne-pomahaly.html
- LYSOŇKOVÁ, Lenka. Jak začít bezpečně a účinně s bylinkami. Kondice [online]. 2019 [cit. 16.8.2019]. Dostupné z: https://www.kondice.cz/prirodni-cesta/bezpecna-rostlinna-lecba-20190405.html