Levandule není jen pro okrasu, poznejte její léčebné účinky

Polokeř s fialovými květy výrazné vůně je oblíbený zejména pro svůj vzhled. Blahodárné účinky má jeho vůně sama o sobě, ale květy můžete využít na mnoho dalších způsobů. Naleznete v nich zalíbení při vaření, podpoří vaši chvilku, kdy relaxujete, ale mohou i pomoci s řešením zdravotních potíží.

Vypěstujte si ji doma

Jedná se o polokeř, který může dorůst až do výšky 80 centimetrů. Levanduli si můžete pěstovat na zahradě nebo v bytě. Semínka se vysévají v únoru nebo březnu, zhruba za týden vyklíčí, a jakmile trochu povyrostou, můžeme je sázet do půdy, kde již chceme rostliny nechat. Aby nám vyrostl pravidelně tvarovaný keřík, je nutné levanduli zastřihovat.

Léčebné účinky

Levandule se užívá k podpoře trávení, ale i pro léčbu depresivních stavů. Již samotná vůně levandule pomáhá k navození klidu, může nám pomoci při relaxaci a odbourání negativních myšlenek. Podpoří hluboký a kvalitní spánek. Můžete si rostlinu umístit do ložnice nebo dát pár usušených květů do sáčku, který ponecháte u polštáře.

Květy využijete v i ve vašem šatníku. Provoní oblečení a zároveň odpuzují moly. Přidávají se do mnoha kosmetických výrobků – šamponů, olejíčků, mýdel i krémů. Levandulový olej podporuje brzké hojení ran. Masážní olej zmírní menstruační bolesti, pomůže s odbouráním stresu.

Čaj z levandule má močopudné účinky a preventivně působí proti infekci močových cest, tlumí nadýmání a snižuje krevní tlak. Kloktadlo z levandule zase využijete při zánětech v ústech.

Uklidnit vás může i koupel s levandulí. Dvě až tři hrsti sušených květů přelijeme vroucí vodou (asi 2 litry) a necháme louhovat. Do napuštěné vany pak vlijeme přeceděný nálev. Koupel dokáže uvolnit svalové křeče, zmírňuje dopady stresu, tiší menstruační bolesti. Nálev můžete využít i na opláchnutí vlasů, podpoří jejich regeneraci a působí preventivně proti lupům.

Levandulové víno

Levanduli lze ale využít i v kuchyni. Květy můžete přidat do cukru a ten pak uplatnit při pečení. Můžete si připravit levandulové víno. Květy stačí vsypat do uzavíratelné nádoby a zalít vínem. Nechte pak několik dní v temnu odstát. Levandule se hodí i do různých marinád a k pečenému masu. Když ji přidáte do zmrzliny, získáte specifickou chuť i vůni.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jak sbírat a dále zpracovávat bylinky? Možná už bylinky pravidelně používáte, nebo se teprve chystáte, že je vyzkoušíte k řešení některých svých zdravotních obtíží. V obou případech je však podstatné, kde bylinky sesbíráte, a jak se k nim poté chováte. Někdy celý jejich léčebný vliv může pokazit to, jak s nimi nakládáme a nezískáme pak m...
I břízu je možné využít pro své zdraví Tento strom nás snadno upoutá na první pohled. Působí velmi ladně, romanticky, a pokud se pod něj na chvíli položíte do trávy, jistě si díky bříze celé místo hned zamilujete. Nejen odpočinek pod břízou ale může posílit naše zdraví. Bříza bělokorá (latinsky Betula pendula) je mezi ostatními stromy...
Rozrazil rezekvítek – nenápadný, ale účinný pomocník Drobné modré kvítky si možná vybavíte pod pojmem bouřka nebo hromničník. Původní označení květinky bylo bezekvítek, protože se s ní můžeme často setkat po opadání okvětních lístků. Pokud chcete využít její léčebné účinky, nemusíte nic složitého připravovat nebo rostlinu sušit. Dá se totiž pohodlně k...