Nenechte se skolit chřipkou!

Právě v tomto období nás může nepříjemně ochromit chřipka. Je těžké se jí ubránit, pokud máte ve svém okolí děti, jste často v kontaktu s dalšími lidmi nebo máte trochu oslabenou imunitu. Nejedná se o nic příjemného. Bolest celého těla, únava a další příznaky vás vyřadí z pracovního i soukromého života na několik dní. Jak se můžeme onemocnění vyhnout, a když už u nás propukne, jak ho rychle vyléčit?

Nepříjemné známky nemoci

S chřipkou se dnes setkáte prakticky všude. Může postihnout kohokoliv – od malých dětí až po seniory. Nemoc je způsobena nejčastěji virem typu A nebo B, méně často C. K přenosu stačí drobné pokašlávání, smrkání nebo prskání. Kapénkovou infekcí se nemoc přenese na další osoby v okolí.

Při chřipce se zprvu ani tak neobjevuje rýma, ale spíš jiné příznaky – bolest hlavy, svalů i kloubů, zvýšená teplota, obvykle je přítomný suchý dráždivý kašel. Člověk je celkově velmi schvácený, bývá problém už jen vylézt z postele.

Pokud by se onemocnění neléčilo, může nastat zápal plic nebo zánět průdušek. Nejohroženější skupinou z hlediska možných komplikací jsou malé děti, lidé vyššího věku a ti, kteří trpí dalším dlouhodobým onemocněním nebo jsou aktuálně nějak oslabeni. V nejhorším případě může dojít až k úmrtí nemocného.

Kontakt s nemocnými

Když už víte, že ve vašem okolí je víc lidí nemocných, zamyslete se nad tím, jak byste mohli snížit riziko propuknutí nemoci u sebe a svých blízkých. Zkuste se na čas vyhnout místům, kde je větší koncentrace lidí. Zvlášť v dětských kolektivech dochází velmi rychle k předávání nemoci. Dbejte více na dodržování hygieny a na minimalizaci předávání věcí s ostatními (např. telefon, hračky, sklenice, příbory). Omezte při kontaktu s dalšími lidmi objímání a líbání.

Podpora obranyschopnosti

Dbejte na posílení imunity svého těla. Právě v těchto dnech se zaměřte na pestrou a vyváženou stravu, dopřejte tělu dostatek vitamínů. Nevyhýbejte se pobytu venku, i když třeba mrzne. Kratší procházka vám udělá dobře, navíc posílí schopnost vašeho těla ubránit se infekcím. Snažte se pravidelně spát, zbytečně se nevyčerpávat. Pokud je u vás zvýšené riziko možných komplikací onemocnění, zauvažujte o možnosti včasného očkování proti chřipce.

Antibiotika nejsou na místě

Nepodléhejte omylu, že na chřipku je třeba brát antibiotika, abyste ji vyléčili. Jak už bylo řečeno, chřipka je způsobena viry a ne bakteriemi. Antibiotika by tedy nezabrala. Stejně tak není nutné okamžitě se snažit do sebe nacpat léky ke srážení teploty. Chápejte zvýšenou teplotu jako přirozenou reakci těla a jeho mobilizaci k boji s infekcí. Srážejte ji až v momentě, kdy bude vyšší než 38°C nebo v podvečer u malých dětí. Přes noc totiž teplota obvykle ještě dál stoupá.

Sáhněte po bylinkách

Při nemoci je velmi důležité dodržovat pitný režim. Z těla je třeba odplavit veškeré škodlivé látky, a to bez pořádné dávky tekutin nepůjde. Doporučovaným pomocníkem jsou bylinky. Můžete si zakoupit už předem připravenou směs, ze které si doma uděláte čaj. Vašemu tělu uleví i čaj z lipových květů, mateřídoušky, máty, heřmánku nebo jitrocele. Bylinky u vás podpoří vykašlávání (jitrocel) nebo naopak utlumí suchý dráždivý kašel (lípa).  Zkusit můžete i čaj z bezových květů nebo šípku.

Kromě bylinkových čajů si k pití můžete dopřát ovocné čaje, minerální vody nebo ovocné džusy. Doporučovaný bývá také zázvorový čaj. Kořen zázvoru stačí oloupat a nastrouhat. Pak ho přelijete horkou vodou. Můžete přidat hřebíček nebo skořici. Pomohou tělu v boji s infekcí. Až čaj trochu vychladne, lze ho dochutit medem nebo citrónem.

Potřebné živiny a vitamíny

Zprvu zřejmě nebudete mít na jídlo ani pomyšlení. Snažte se ale do sebe aspoň něco dostat. Ideální jsou silné vývary. Tělu tak dodáte vitamíny, minerály i bílkoviny. Dopřejte si ovoce a zeleninu – v jakékoliv podobě vám vyhovuje. Nejlépe je konzumovat je čerstvé, můžete si připravit třeba smoothie.

Pokud máte rádi česnek, v tyto dny s ním rozhodně nešetřete. Přidejte ho ve větším množství do jídla, ti odvážnější ho mohou rozkousat syrový. Efektivně podpoří imunitní reakce těla, zlepší odkašlávání a je protizánětlivý.

Naše babičky by vám jistě doporučily směs nakrájené cibule a medu. Je třeba vše nechat chvilku stát a pak konzumovat dle libosti. Příznaky chřipky by měly rychleji vymizet. Podobný efekt má i nastrouhaný křen s medem.

Účinné obklady

Pokud vás trápí bolest v krku, můžete vyzkoušet Priessnitzův obklad. Šátek nejprve namočíte do studené vody, vyždímete a přiložíte na krk. Přes něj dáte vrstvu igelitu a celý krk ještě ovážete teplou šálou. Pokud máte horečku, můžete vyzkoušet obklady z tvarohu. Měkký tvaroh vložíte do igelitového sáčku a přiložíte na tělo. Pak opět ovážete šátkem. Jako vhodná místa ke srážení teploty se doporučují plosky nohou, čelo nebo břicho.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Bylinky pro zvýšení sexuálního touhy u žen Nejen muži rádi podpoří svou sexuální touhu, ale i u žen někdy může nastat období, že je třeba tyto chutě trochu nabudit. Pokud zažíváte každodenní stres v práci, myslíte na vše, co je třeba zařídit, co přichystat pro děti, je pak velmi těžké se po náročném dni uvolnit. Pro některé ženy může být opr...
Kotvičník pomáhá při léčbě močových kamenů i špatného trávení I když popularitu této rostliny můžeme vnímat až jako ryze aktuální záležitost, není tomu tak. Bylinka byla velmi oblíbená již v Mezopotámii, staré Indii a Číně. Kromě toho, že účinně působí na mužské libido, může našemu tělu pomoci i při léčbě mnoha dalších neduhů. Na první pohled nenápadná bylink...
Bylinky jako přírodní antidepresiva ke zlepšení nálady Pokud se nacházíte v tíživé životní situaci, můžete mít dny, kdy máte pocit, že na vás opravdu všechno padá a dobrá nálada je v nedohlednu. Samozřejmě, radou může být vyzkoušet odbornou pomoc a pak se zařídit dle rad lékaře, ale můžete také zkusit sáhnout po přírodních prostředcích, které dokážou zm...