Nenechte se skolit chřipkou!

Právě v tomto období nás může nepříjemně ochromit chřipka. Je těžké se jí ubránit, pokud máte ve svém okolí děti, jste často v kontaktu s dalšími lidmi nebo máte trochu oslabenou imunitu. Nejedná se o nic příjemného. Bolest celého těla, únava a další příznaky vás vyřadí z pracovního i soukromého života na několik dní. Jak se můžeme onemocnění vyhnout, a když už u nás propukne, jak ho rychle vyléčit?

Nepříjemné známky nemoci

S chřipkou se dnes setkáte prakticky všude. Může postihnout kohokoliv – od malých dětí až po seniory. Nemoc je způsobena nejčastěji virem typu A nebo B, méně často C. K přenosu stačí drobné pokašlávání, smrkání nebo prskání. Kapénkovou infekcí se nemoc přenese na další osoby v okolí.

Při chřipce se zprvu ani tak neobjevuje rýma, ale spíš jiné příznaky – bolest hlavy, svalů i kloubů, zvýšená teplota, obvykle je přítomný suchý dráždivý kašel. Člověk je celkově velmi schvácený, bývá problém už jen vylézt z postele.

Pokud by se onemocnění neléčilo, může nastat zápal plic nebo zánět průdušek. Nejohroženější skupinou z hlediska možných komplikací jsou malé děti, lidé vyššího věku a ti, kteří trpí dalším dlouhodobým onemocněním nebo jsou aktuálně nějak oslabeni. V nejhorším případě může dojít až k úmrtí nemocného.

Kontakt s nemocnými

Když už víte, že ve vašem okolí je víc lidí nemocných, zamyslete se nad tím, jak byste mohli snížit riziko propuknutí nemoci u sebe a svých blízkých. Zkuste se na čas vyhnout místům, kde je větší koncentrace lidí. Zvlášť v dětských kolektivech dochází velmi rychle k předávání nemoci. Dbejte více na dodržování hygieny a na minimalizaci předávání věcí s ostatními (např. telefon, hračky, sklenice, příbory). Omezte při kontaktu s dalšími lidmi objímání a líbání.

Podpora obranyschopnosti

Dbejte na posílení imunity svého těla. Právě v těchto dnech se zaměřte na pestrou a vyváženou stravu, dopřejte tělu dostatek vitamínů. Nevyhýbejte se pobytu venku, i když třeba mrzne. Kratší procházka vám udělá dobře, navíc posílí schopnost vašeho těla ubránit se infekcím. Snažte se pravidelně spát, zbytečně se nevyčerpávat. Pokud je u vás zvýšené riziko možných komplikací onemocnění, zauvažujte o možnosti včasného očkování proti chřipce.

Antibiotika nejsou na místě

Nepodléhejte omylu, že na chřipku je třeba brát antibiotika, abyste ji vyléčili. Jak už bylo řečeno, chřipka je způsobena viry a ne bakteriemi. Antibiotika by tedy nezabrala. Stejně tak není nutné okamžitě se snažit do sebe nacpat léky ke srážení teploty. Chápejte zvýšenou teplotu jako přirozenou reakci těla a jeho mobilizaci k boji s infekcí. Srážejte ji až v momentě, kdy bude vyšší než 38°C nebo v podvečer u malých dětí. Přes noc totiž teplota obvykle ještě dál stoupá.

Sáhněte po bylinkách

Při nemoci je velmi důležité dodržovat pitný režim. Z těla je třeba odplavit veškeré škodlivé látky, a to bez pořádné dávky tekutin nepůjde. Doporučovaným pomocníkem jsou bylinky. Můžete si zakoupit už předem připravenou směs, ze které si doma uděláte čaj. Vašemu tělu uleví i čaj z lipových květů, mateřídoušky, máty, heřmánku nebo jitrocele. Bylinky u vás podpoří vykašlávání (jitrocel) nebo naopak utlumí suchý dráždivý kašel (lípa).  Zkusit můžete i čaj z bezových květů nebo šípku.

Kromě bylinkových čajů si k pití můžete dopřát ovocné čaje, minerální vody nebo ovocné džusy. Doporučovaný bývá také zázvorový čaj. Kořen zázvoru stačí oloupat a nastrouhat. Pak ho přelijete horkou vodou. Můžete přidat hřebíček nebo skořici. Pomohou tělu v boji s infekcí. Až čaj trochu vychladne, lze ho dochutit medem nebo citrónem.

Potřebné živiny a vitamíny

Zprvu zřejmě nebudete mít na jídlo ani pomyšlení. Snažte se ale do sebe aspoň něco dostat. Ideální jsou silné vývary. Tělu tak dodáte vitamíny, minerály i bílkoviny. Dopřejte si ovoce a zeleninu – v jakékoliv podobě vám vyhovuje. Nejlépe je konzumovat je čerstvé, můžete si připravit třeba smoothie.

Pokud máte rádi česnek, v tyto dny s ním rozhodně nešetřete. Přidejte ho ve větším množství do jídla, ti odvážnější ho mohou rozkousat syrový. Efektivně podpoří imunitní reakce těla, zlepší odkašlávání a je protizánětlivý.

Naše babičky by vám jistě doporučily směs nakrájené cibule a medu. Je třeba vše nechat chvilku stát a pak konzumovat dle libosti. Příznaky chřipky by měly rychleji vymizet. Podobný efekt má i nastrouhaný křen s medem.

Účinné obklady

Pokud vás trápí bolest v krku, můžete vyzkoušet Priessnitzův obklad. Šátek nejprve namočíte do studené vody, vyždímete a přiložíte na krk. Přes něj dáte vrstvu igelitu a celý krk ještě ovážete teplou šálou. Pokud máte horečku, můžete vyzkoušet obklady z tvarohu. Měkký tvaroh vložíte do igelitového sáčku a přiložíte na tělo. Pak opět ovážete šátkem. Jako vhodná místa ke srážení teploty se doporučují plosky nohou, čelo nebo břicho.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Vyzkoušejte bylinky pro urychlení trávení Právě přes svátky je zvýšené riziko, že člověk neudrží veškeré své chutě na uzdě a podlehne pestré nabídce cukroví, dalších sladkých i slaných pochoutek. Může se stát, že pak budete mít rozhozený žaludek a budete potřebovat dát trávení opět do pořádku. Můžete k tomu využít kouzelnou moc bylinek a vy...
Vilcacora neboli kočičí dráp V léčitelství byla tato peruánská bylinka užívána již po staletí. Inky byla díky svému blahodárnému působení uctívána jako svatá rostlina. S jejím rozšířením do povědomí lidí i v ostatních zemích je spjat páter Edmund Szeliga. Tento polský misionář při své misi do Peru převzal od indiánských kmenů ...
Jak sbírat a dále zpracovávat bylinky? Možná už bylinky pravidelně používáte, nebo se teprve chystáte, že je vyzkoušíte k řešení některých svých zdravotních obtíží. V obou případech je však podstatné, kde bylinky sesbíráte, a jak se k nim poté chováte. Někdy celý jejich léčebný vliv může pokazit to, jak s nimi nakládáme a nezískáme pak m...