Konopí nachází své místo i v kuchyni

Pokud se hovoří o využití konopí, asi nás jako první nenapadne zrovna příprava jídla. Ale ono právě ve zdravé kuchyni jej můžete ocenit. Konkrétně jde o konopné semínko a z něj lisovaný konopný olej. Semínka neobsahují onu látku, která zajišťuje proslulost konopí. Žádných omamných účinků se tedy nedočkáte – za to vaše zdraví vám poděkuje.

Podpora zdraví na více frontách

Konopné semínko je na povrchu kryto slupkou, pod kterou se ukrývá jádro s množstvím oleje uvnitř. V nitru semínka je podstatné ocenit jednak obsah nenasycených mastných kyselin, ale i jejich vzájemný poměr – konkrétně se jedná o kyselinu omega-3 alfa linolenovou a omega-6 linolovou. Jejich poměr je totiž velmi podobný tomu, jaký je při rovnováze v lidském těle. Semínka jsou také zásobárnou bílkovin a vlákniny.

Konopné semínko prospěje všem, kteří potřebují nastartovat imunitní systém a schopnost regenerace. Je výborným spolupracovníkem při oslabení organismu během nemoci, po dlouhotrvající léčbě. Prospěje našemu srdci i cévám, při pravidelné konzumaci dochází k regulaci hladiny cholesterolu v krvi. Celkově podporuje fungování trávicího systému. Hodí se ke konzumaci při dietě. Nemusí se mu bránit ani těhotné a kojící ženy nebo děti – právě naopak. U těch podpoří správný vývoj centrální nervové soustavy.

Využijte konopné bohatství

Konopná semínka se dřív jedla pražená nebo rozemletá jako kaše. Dnes můžete zakoupit celou škálu potravin, které jsou z nich vyrobené (např. mouku, pomazánky, mléko nebo sýr). Nic pak nebrání tomu, abyste s moukou doma dále pracovali nebo vyzkoušeli další produkty.

Semínka ale klidně můžete využít sami ve studené kuchyni. Můžete je vmíchat při snídani do jogurtu či kaše, přidat do dezertů, pečiva nebo salátů. Můžete si zakoupit panenský konopný olej. Budete mile překvapeni jeho chutí připomínající oříšky. Olej používejte zcela běžně ve studené kuchyni. Hodí se ale i k vnějšímu použití – ke zjemnění pokožky.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Čočka na Nový rok přinese štěstí po zbytek roku Pokud dodržujete tradice, pravděpodobně u vás na Nový rok nechybí na stole čočka. V dalších měsících by se vás pak měly držet peníze. Není však jednoznačně dané, jak si čočku připravit, a nabízí se vám tedy plno možností. I pokud vám klasická zelená nebo hnědá čočka nechutná, můžete vyzkoušet třeba ...
Zdravé potraviny pro dobrou náladu, aneb na čem si pochutnat, až vám bude ouvej! Každý z nás má občas nárok na špatnou náladu. Jsou to ty dny, kdy již od samého rána tušíte, že to zkrátka nebude ono. Budík zazvoní později, nestihnete autobus, vylijete si na čistou blůzu šálek s kávou, šéf si na vás zchladí žáhu - však to sami znáte. Takové dny prostě nestojí za nic. V takovýc...
Potraviny, které prospívají našemu srdci Onemocnění srdce a cév jsou dnes velmi častým problémem. Faktem však je, že valné většině z nich se dá zabránit zdravým životním stylem a dlouhodobou podporou vlastního zdraví. Jedním ze způsobů, jak ovlivnit svůj stav, je samozřejmě strava. Je důležité, jak vypadá váš jídelníček, a zda je v něm zas...