Které zlozvyky nám ničí zdraví?

Třeba právě do nového roku jste si předsevzali, že konečně skoncujete s okusováním nehtů nebo večerními chipsy u televize. Zřejmě sami moc dobře víte, jaký vliv na zdraví to u vás má, ale je velmi těžké se ovládnout a přestat. Pokud se vám to však podaří, můžete pak být na sebe hrdí. A i vaše zdraví to ocení.

Zajídání potíží

Když už se nám v životě něco nedaří, chceme si aspoň na chvíli zajistit příjemný pocit. Někdo sáhne po čokoládě, jiný po koláčku, někdo třeba po větší porci masa. Ať už je to tak či tak, následné přejedení náš problém beztak nevyřeší. A co víc, nabalí na něj ještě problém další a mnohdy i výčitky svědomí.

Emoční jedení může přivodit potíže s trávením, pálení žáhy a nechtěné kilogramy navíc. Pokud se zaměříte na svůj jídelníček, budete jíst pravidelně a zdravě, je mnohem větší šance, že vás to udrží v dobré náladě. A pokud jste sami se sebou spokojenější, vše, co se vám přihodí, zvládnete tak nějak snadněji. Když už vás přepadne neutuchající touha po nějaké dobrotě, zkuste třeba jen na chvíli zcela změnit činnost a nějak se zaměstnat. Odvedení pozornosti mnohdy zafunguje lépe než sušenka.

Okusování nehtů

Pokud si stále oždibujete nehty a jejich okolí, nejen, že to na vaše okolí nepůsobí úplně příjemně, ale i vaše ruce tím trpí. Okolo nehtů vznikají bolestivé záděrky, nehty se častěji třepí, v horším případě se vám do drobných ranek dostane infekce.

Většinou se k této činnosti uchylujeme, když jsme nervózní. Někdo to má i jako prostředek k zahnání potlačovaného vzteku. Dobré je, pokud si vybavíte přesně ty situace, kdy takto jednáte. Zamyslete se nad tím, co se vám v tu chvíli honí hlavou. Co byste potřebovali? Co vás trápí? Pokud vyřešíte tuto prvotní příčinu, na samotné kousání nehtů už pak obvykle nedojde.

Nevhodné oblečení

A teď není myšleno oblečení, které vyberete neadekvátně k určitému prostředí a společnosti nebo třeba netypicky pro svůj věk. Spíše jde o oblečení, které může vašemu zdraví uškodit. Pokud máte zálibu v příliš upnutých džínách, trpí tím oběh krve v nohách. Ty mohou následně brnět nebo vás mohou večer bolet. Některé ženy si opakovaně vybírají menší nebo jinak nepadnoucí podprsenky, které mohou stát za útlakem bránice i bolestí krční páteře.

Klidně si takové kalhoty vezměte na večerní párty s kamarádkou, ale snažte se v nich netrávit celý den. Do práce je můžete prostřídat se sukní, doma si vystačíte s volným pohodlným oblečením. Při výběru podprsenky si nechte poradit v některém ze specializovaných obchodů. Pokud vám zaměstnankyně jednou poradí s výběrem vhodného typu a velikosti podprsenky, už nic nebrání tomu, abyste se toho nějaký čas držela.

Noha přes nohu

Dělají to v dnešní době ženy i mnozí muži. Jakmile si sednou, automaticky kříží nohy přes sebe. Trpí tím však páteř i kyčle. Páteř je nerovnoměrně zatížena a také klouby nohou dostávají zabrat. Podpoříte tím i vznik křečových žil, jelikož proudění krve v nohách bude omezené.

Křížení nohou vsedě bývá nutností, pokud na sobě máte kratší sukni. Když ale sedíte v práci u stolu a máte kalhoty, snažte se tomu vyhnout. Můžete si vzít do práce velký míč na sezení. Ten vás rozhodně k tomuto zlozvyku nabádat nebude.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jakými způsoby se dají připravovat ryby? Že jsou ryby zdravé a dodají nám potřebné omega-3 nenasycené mastné kyseliny a jód, je jistě již všeobecně známý fakt. Při přípravě ryb ale můžeme zaváhat, co si s nimi vlastně počít. Je lepší dát je do trouby? Jaké použít koření? Dají se nějak zdravěji obalit a připravit? Kupujte čerstvé ryby Dej...
Jak si zajistit dostatečný příjem železa? Železo si naše tělo samo vyrobit neumí, a proto je nutné přijímat jej ve stravě v dostatečném množství. V organizmu je potřebné na tvorbu hemoglobinu, myoglobinu a některých enzymů. Při jeho nedostatku nefunguje adekvátně zejména roznos kyslíku do orgánů a svalů. Které potraviny tedy přijímat, abych...
Jaké potraviny pomohou v boji s únavou? Souvislost mezi naší náladou, množstvím energie a stravou už byla prokázána v mnoha výzkumech. Existují potraviny, díky kterým u sebe můžete alespoň trochu zmírnit pocity únavy. Jak si tedy dodat potřebnou energii? Některé potraviny vás tak nadopují, že v těle spustí tvorbu tzv. hormonů štěstí (e...