V dnešní době jsme zvyklí být neustále ve spojení s mnoha lidmi. I když se nacházíme na druhém konci světa, máme šanci vzájemně komunikovat. Každou minutu můžeme získávat aktuální informace o celosvětovém dění. Pokud ale trávíme celé dny online, může to na nás po čase zanechávat určité dopady. Čím dál častěji pak můžeme zaslechnout doporučení dopřát si digitální detox.
Používají se i termíny digitální půst nebo informační dieta. Skoro bych měla tendenci říct, že v dnešní době prospěje digitální detox komukoliv. Najdou se ale jistě i tací, kdo si nenechali informačními technologiemi nabourat každodenní život.
Zahlcení životem online
Jak ale poznáte, že by právě vám pár dní, kdy se budete snažit omezit nebo zcela odbourat používání elektronických zařízení, prospělo? Přemíra informací a závislost na nich se projevuje třeba permanentním sledováním mobilu, kontrolou (klidně každých pět minut) přijatých e-mailů, zpráv na Facebooku. Každý den píšeme zprávy i před spaním, hned po probuzení, telefon nikdy nevypínáme. Mnohdy použijeme neosobní formu komunikace i pro důvěrná sdělení. Často jen povrchně vnímáme veškeré přijímané informace, nevěnujeme jim ve výsledku patřičnou pozornost.
Individuální podoba detoxu
Sami si můžete vybrat, jak konkrétně bude váš informační půst vypadat. Pokud se chystáte na letní dovolenou, kde budete bez připojení k internetu, příležitost se vám sama nabízí. Pokud potřebujete kvůli práci nebo studiu alespoň nějak fungovat, jasně si vytyčte čas, který pro nezbytné záležitosti potřebujete. Na zbytek dne ale buďte offline a mimo obrazovku jakéhokoliv přístroje. Vlastně i toto může být pro mnoho z nás opravdovou výzvou.
Není nad vlastní zkušenost
Pokud si na pár dní odepřete mobilní telefon a veškeré další technologie, vaše tělo to ocení. Sníží se u vás hladina stresových hormonů, dokážete se lépe soustředit. Minimalizuje se pálení očí i bolesti hlavy.
Zároveň se pro vás stane přehlednějším oddělení času věnovaného práci a času, který si užíváte s přáteli – tentokrát ale face to face. Pečlivěji budete vnímat kvalitu informací, které se k vám dostávají. Zlepší se vaše dlouhodobá paměť. Snadněji si najdete čas na to, abyste věnovali čas svým koníčkům. Možná se vám to nakonec i zalíbí a třeba příště, až si půjdete ven popovídat s přáteli, necháte mobil vypnutý nebo si ho s sebou ani nevezmete.
Zdroje:
- HEGER, Luboš. Digitální detox – 10 rad, jak se odpojit ze sítě. Flowee [online]. 2018 [cit. 1.7.2019]. Dostupné z: https://www.flowee.cz/clovek-mobile/3869-digitalni-detox-idealni-kura-na-jaro
- ŠŤÁSTKOVÁ, Andrea. Digitální detox: dostat se ven z bubliny. E15 [online]. 2019 [cit. 1.7.2019]. Dostupné z: https://www.e15.cz/the-student-times/digitalni-detox-dostat-se-ven-z-bubliny-1357839