Jak se dá rozvíjet fyzická inteligence? K čemu slouží?

Možná hned po zaslechnutí názvu dnešního článku nebude zřejmé, co konkrétně si pod pojmem „fyzická inteligence“ představit. Nehovoří se o ní příliš často, ale přitom v našem životě může sehrát významnou roli. Stručně řečeno se jedná o to, jaké máme vědomí vlastního těla, jak dokážeme interpretovat signály, které nám dává.

Nejen koordinace pohybů

Často se setkáme i s úženým vnímáním tohoto pojmu. Leckdy je myšlena spíš tělesně-pohybová inteligence. Tu lze popsat jako schopnost koordinace vlastního těla. U někoho si to můžeme představit jako pohybový talent nebo třeba manuální zručnost.

Když však vezmeme fyzickou inteligenci obecněji, jde opravdu o vědomí vlastního těla. To nám v každém okamžiku vysílá signály, ze kterých můžeme jasně vyčíst, co potřebuje. Když se podle nich zařídíme, naše tělo bude udržovat přirozenou rovnováhu.

Zlepšení uvědomování si vlastního těla

U každého člověka se fyzická (můžeme zaslechnout i označení somatická inteligence nebo body intelligence) pohybuje v odlišných hodnotách. Důležité je, že na ní můžeme i sami aktivně zapracovat a kvalitu vlastního života tím můžeme výrazně zvýšit.

Pro to, abychom byli vůbec schopni signály našeho těla číst, potřebujeme mít aspoň základní znalosti. Je třeba získat přehled o tom, jak naše tělo funguje, co je pro jeho zdraví podstatné. Pak je třeba věnovat sami sobě zvýšenou pozornost a zprávy našeho těla vnímat. Dalším důležitým krokem je vlastní aktivita, tedy to, abychom se dokázali zařídit podle toho, co naše tělo vyžaduje.

Cokoliv, co se nám děje, je třeba chápat jako signál, který stojí za to vnímat. Mnohdy vás může tělo informovat o nadměrné zátěži, vlivu stresu a potřebě odpočinku. Na spojení mysli s tělem lze pracovat pomocí taichi nebo jógy. Hodně se zde zaměřuje pozornost na vnímání sebe sama, naučíte se soustředění a vaše tělo se pro vás stane čitelnějším.

Usnadnění každodenních činností

Pokud umíte dobře číst signály svého těla, znáte své schopnosti a vlastní limity, může vám to usnadnit mnoho situací. Při cvičení snadněji odhadnete vlastní hranice. Je sice dobré, když máte připravený cvičební plán, ale ještě lepší, když vezmete v úvahu vaše momentální psychické vypětí, náročnost práce a třeba i rodinných povinností. To vše se může na stavu vašeho těla odrazit a je přínosné, pokud se podle toho dokážete zařídit.

Pro zdravé stravování také potřebujete základní informace o tom, jak vhodně sestavit jídelníček. Ideální ale je poslouchat své tělo, které vám mnohdy samo říká, co konkrétně (a v jakém množství) potřebuje. Pokud nevhodně odhadneme možnosti svého těla, nastavená dieta může být pro nás příliš přísná, i když dle dostupných zdrojů odpovídá zásadám zdravého stravování. Narušujeme tak svou životní rovnováhu, kdy můžeme negativně poznamenat zdraví fyzické i psychické.

Zdroje:

  • GARDNER, Howard. Intelligence reframed: Multiple intelligences for the 21st century. New York: Basic Books, 1999. ISBN 978-0465026111.
  • MENDOZA, Mitch Felipe. What is body intelligence? Lifestyle.inq[online].2012 [cit. 1.6.2019]. Dostupné z:https://lifestyle.inquirer.net/45773/what-is-body-intelligence/

Přečtěte si také

Zkontrolujte, zda vhodně sedíte u počítače Sezení u počítače na naše tělo klade nároky, na které nebylo po tisíce let zvyklé. Přirozeným pohybem pro něj byla chůze i běh, ale na sezení na židli a zaměření pohledu na monitor prostě stavěné nebylo. Zkuste mu tedy pomoct alespoň tím, že budete u počítače sedět tak, aby vaše zdraví utrpělo co ne...
Vyzkoušejte na vlastní kůži CrossFit Pokud toužíte po zpevnění celého těla, vyhovuje vám cvičení v tělocvičně a ve skupince lidí, možná vás nadchne právě CrossFit. Velkou výhodou je skutečnost, že jej může vyzkoušet kdokoliv – bez ohledu na věk či aktuální tělesnou kondici. Jedná se o velmi efektivní metodu tréninku, kterou dnes využív...
Kliky jsou nejznámější cvik na světě, ale děláte je správně? Kliky jsou výborné k posílení horní poloviny těla. Nejsou náročné na čas a jejich efekt je brzy patrný. Navíc je můžete obměňovat na mnoho způsobů. Je však třeba provádět je správně, aby vašemu tělu opravdu prospěly. Správná technika kliku Při pravidelném cvičení kliků posílíte především velký prs...