Jak se dá rozvíjet fyzická inteligence? K čemu slouží?

Možná hned po zaslechnutí názvu dnešního článku nebude zřejmé, co konkrétně si pod pojmem „fyzická inteligence“ představit. Nehovoří se o ní příliš často, ale přitom v našem životě může sehrát významnou roli. Stručně řečeno se jedná o to, jaké máme vědomí vlastního těla, jak dokážeme interpretovat signály, které nám dává.

Nejen koordinace pohybů

Často se setkáme i s úženým vnímáním tohoto pojmu. Leckdy je myšlena spíš tělesně-pohybová inteligence. Tu lze popsat jako schopnost koordinace vlastního těla. U někoho si to můžeme představit jako pohybový talent nebo třeba manuální zručnost.

Když však vezmeme fyzickou inteligenci obecněji, jde opravdu o vědomí vlastního těla. To nám v každém okamžiku vysílá signály, ze kterých můžeme jasně vyčíst, co potřebuje. Když se podle nich zařídíme, naše tělo bude udržovat přirozenou rovnováhu.

Zlepšení uvědomování si vlastního těla

U každého člověka se fyzická (můžeme zaslechnout i označení somatická inteligence nebo body intelligence) pohybuje v odlišných hodnotách. Důležité je, že na ní můžeme i sami aktivně zapracovat a kvalitu vlastního života tím můžeme výrazně zvýšit.

Pro to, abychom byli vůbec schopni signály našeho těla číst, potřebujeme mít aspoň základní znalosti. Je třeba získat přehled o tom, jak naše tělo funguje, co je pro jeho zdraví podstatné. Pak je třeba věnovat sami sobě zvýšenou pozornost a zprávy našeho těla vnímat. Dalším důležitým krokem je vlastní aktivita, tedy to, abychom se dokázali zařídit podle toho, co naše tělo vyžaduje.

Cokoliv, co se nám děje, je třeba chápat jako signál, který stojí za to vnímat. Mnohdy vás může tělo informovat o nadměrné zátěži, vlivu stresu a potřebě odpočinku. Na spojení mysli s tělem lze pracovat pomocí taichi nebo jógy. Hodně se zde zaměřuje pozornost na vnímání sebe sama, naučíte se soustředění a vaše tělo se pro vás stane čitelnějším.

Usnadnění každodenních činností

Pokud umíte dobře číst signály svého těla, znáte své schopnosti a vlastní limity, může vám to usnadnit mnoho situací. Při cvičení snadněji odhadnete vlastní hranice. Je sice dobré, když máte připravený cvičební plán, ale ještě lepší, když vezmete v úvahu vaše momentální psychické vypětí, náročnost práce a třeba i rodinných povinností. To vše se může na stavu vašeho těla odrazit a je přínosné, pokud se podle toho dokážete zařídit.

Pro zdravé stravování také potřebujete základní informace o tom, jak vhodně sestavit jídelníček. Ideální ale je poslouchat své tělo, které vám mnohdy samo říká, co konkrétně (a v jakém množství) potřebuje. Pokud nevhodně odhadneme možnosti svého těla, nastavená dieta může být pro nás příliš přísná, i když dle dostupných zdrojů odpovídá zásadám zdravého stravování. Narušujeme tak svou životní rovnováhu, kdy můžeme negativně poznamenat zdraví fyzické i psychické.

Zdroje:

  • GARDNER, Howard. Intelligence reframed: Multiple intelligences for the 21st century. New York: Basic Books, 1999. ISBN 978-0465026111.
  • MENDOZA, Mitch Felipe. What is body intelligence? Lifestyle.inq[online].2012 [cit. 1.6.2019]. Dostupné z:https://lifestyle.inquirer.net/45773/what-is-body-intelligence/

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Co je to zdravý životní styl a jaké má zásady? Řekli byste o sobě, že žijete zdravě? Kromě příležitostného výkyvu si většina z nás myslí, že ano. Snažíme se udržovat zdravé stravovací návyky a přiměřenou fyzickou aktivitu. Z nedávných studií ale vyplývá, že jen málo lidí žije skutečně zdravým životním stylem. Ženy zaznamenaly mírně lepší výsledk...
Usnadněte si život s aplikacemi pro zdravý životní styl Chcete žít zdravě? V tom případě od nás máte palec nahoru! Člověk pro sebe nemůže udělat prakticky nic lepšího, nežli se rozhodnout žít tak, aby svému tělu zbytečně neubližoval a naopak se snažil žít tak, aby mu bylo po psychické i tělesné stránce dobře. A co kdybychom vám řekli, že si své rozhod...
Jak zdravě přibrat? Zaměřte na nabírání svalů místo tuku Pro někoho je otázkou pár dní, aby přibral nějaký ten kilogram. Stačí si dopřát víc sladkého a je hotovo. Pro jiného však může být cesta ke zvýšení hmotnosti dost strastiplná a vůbec se to tak lehce nedaří. Kupodivu při hubnutí i nabírání váhy je základní doporučení shodné – jíst pravidelně kvalitní...