Žvýkání může pomoci zdraví, ale pozor na škodlivé látky

Někdo se bez nich neobejde jediný den, jiný je naprosto ze svého života vyškrtl. Pokud je vám žvýkání žvýkaček nepříjemné a neradi to vidíte u druhých, nejspíš vás k němu nepřimějí ani různé studie zkoumající jejich vliv na naše zdraví. Pokud jsou ale běžnou součástí vašeho života, je dobré vědět, co vám přináší nebo naopak čím by vám mohly uškodit.

Trocha historie

O osvěžení dechu se snažili již naši předkové před opravdu mnoha lety. Staří Egypťané za tímto účelem žvýkali kuličky z melounu, myrhy a kadidla. V Řecku se používala pryskyřice z kůry keře Pistacia lentiscus.

Když se posuneme o několik let dopředu, v roce 1983 byly firmou Wm. Wrigley Jr. Company na trh uvedeny žvýkačky Wrigley Spearmint. V roce 1910 začal Adolph Glaser vyrábět v Praze žvýkačky Rici. V roce 1924 H. Knighton poprvé informoval o čistícím působení žvýkaček.

Během vývoje moderních žvýkaček došlo k odklonu od používání sacharózy. Místo ní se začal užívat xylitol nebo glucitol. Žvýkačky se pak vryly do podvědomí veřejnosti také jako účinná prevence proti vzniku zubního kazu.

Pro dobrý pocit i pro zdraví

Jako první efekt žvýkaček nám zřejmě přijde na mysl zajištění svěžího dechu. Mají ale i řadu dalších účinků na naše zdraví. Jak již bylo zmíněno, žvýkačky nám pomohou s obranou proti zubním kazům. Některé výzkumy ukazují, že žvýkačky slazené xylitolem jsou v prevenci zubního kazu účinnější.

Žvýkání žvýkaček zajistí uvolnění svalového a psychického napětí. Během žvýkání dochází v těle k poklesu hladiny stresových hormonů. Některé studie prokázaly také zvýšení schopnosti koncentrace a zlepšení paměti. Zrychlí se totiž krevní oběh a zlepší prokrvení tkání, tedy i zásobení mozku kyslíkem.

Pokud se snažíte zhubnout, žvýkání vám může pomoci odbourat různé chutě na svačinky mezi jídly. Díky žvýkačce si můžete v ústech přivodit určitou chuť, aniž byste do těla dostávali výrazné množství kalorií. Přijde vám vhod také v případě, kdy nechcete během vaření jídlo zbytečně ochutnávat.

Potenciálně škodlivé látky ve žvýkačkách

Většina dnešních žvýkaček je vyrobena ze syntetických kaučuků. Součástí bývá gumovitá báze, pryskyřice, konzervační prostředky, různá změkčovadla, sladidla a složky zajišťující konkrétní příchuť.

V některých žvýkačkách jsou obsažené látky, na které ani mezi odborníky nepanuje jednotný názor. Nejčastěji se hovoří o BHT (butylovaném hydroxytoluenu), který se užívá jako konzervační látka zabraňující žluknutí tuků. Některé studie poukazují na možné riziko vzniku rakoviny při konzumaci BHT, ale existuje jen málo průkazných výzkumů. Obsažené množství látky je však vždy mnohonásobně nižší, než to, které by naše zdraví dokázalo poškodit. Jako další zkoumané látky lze zmínit oxid titaničitý užívaný k bělení a dodání hladké struktury výrobku a umělé sladidlo aspartam.

Zdroje:

  • Žvýkáte? Žvýkejte! Aneb co nevíte o žvýkačkách. Zuby.cz [online]. 2006 [cit. 31.5.2019]. Dostupné z: https://www.zuby.cz/zajimavosti/zvykate-zvykejte-aneb-co-nevite-o-zvykackach.html
  • WEST, Helen. Chewing Gum: Good or Bad? Healthline.com [online]. 2016 [cit. 31.5.2019]. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/chewing-gum-good-or-bad

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Časté důvody pro změnu životního stylu Hodně lidí by si přálo žít zdravě, ale jen málokdo pro to skutečně dokáže něco udělat. Možná i vy stále stojíte na pomyslné startovní čáře, neustále sami sobě jen něco slibujete a namlouváte, ale skutek žádný. Potřebujete-li trochu nakopnout nebo popostrčit, či zkrátka jen hledáte motivaci k tomu, p...
Léto je ideální dobou pro digitální detox. Odložte telefon a vyrazte ven V dnešní době jsme zvyklí být neustále ve spojení s mnoha lidmi. I když se nacházíme na druhém konci světa, máme šanci vzájemně komunikovat. Každou minutu můžeme získávat aktuální informace o celosvětovém dění. Pokud ale trávíme celé dny online, může to na nás po čase zanechávat určité dopady. Čím d...
Arganový olej má velmi pestré účinky nejen v kosmetice Tento olej a výrobky, které ho obsahují, se dnes těší velké oblibě. A aby ne – při mnoha potížích dokáže účinně pomoct. Využijte ho tedy v kuchyni, ale třeba i v péči o pleť. Pokud si olej jednou zakoupíte, určitě ho využijete hned v celé řadě situací. Olej se lisuje z plodů keře argánie trnité. ...