Máta a citronová tráva

V zimních měsících se mnoho lidí uchyluje k bylinkám a bylinkovým čajům, které pomáhají při nachlazení a skvěle zahřejí. Jsou to léty a generacemi prověřené zkušenosti.

Již naši dávní předkové využívali bohatství přírodní a bylinné medicíny a své nezastupitelné místo má v našem životě i dnes. Zejména v nadcházejícím zimním období, kdy všude číhají chřipky a nachlazení, stojí za vyzkoušení voňavý čaj z máty a citronové trávy.

Máta

Máta vyniká svojí pronikavou chutí a vůní. V mnoha domácnostech je to jeden ze základních čajů. Z máty se využívají především její lístky, které obsahují množství esenciálních olejů a ty zajišťují její jedinečnost. Mátový čaj má vynikající uklidňující účinky na podrážděný žaludek a také pomáhá zklidňovat střevní potíže.

Při lokálním užití pomáhají mátové silice tlumit bolesti kloubů, svalů i hlavy. Při rýmě je výborná mátová inhalace, protože uvolňuje ucpaný nos.

Máta je krom bylinného využití vhodná i k jinému domácímu použití. Zde nejvíce uplatníme mátový olej, který má vynikající repelentní účinky. Tato přírodní a neškodná látka se může použít zejména v kuchyni k odpuzování mravenců. Máta je dnes vyšlechtěna do mnoha odrůd.

Základními jsou máta peprná a klasnatá, které zná většina z nás. V zahradnictvích bez většího hledání můžeme pořídit mátu čokoládovou, pomerančovou, jahodovou a další.

Citronová tráva

Citronová tráva neboli citronela pochází z jihovýchodní Asie. V tamních zemích, jako je třeba Thajsko, je využívána zejména v kuchyni a mnoho pokrmů by bez ní ztratilo svoji typickou chuť. V kulinářství se užívá zejména spodní bílá část jejího stébla, které je potřeba nakrájet na drobné kousky.

Vynikající povzbuzující účinky má čaj z citronové trávy. K přípravě čaje se používají listy této aromatické rostliny. Obsahuje mnoho účinných látek, z nichž nejvýznamnější jsou flavonoidy a silice. Krom těchto látek stojí za zmínku vysoký obsah vitamínu A.

Čaj z citronely se užívá ke zmírnění trávicích potíží a také účinně tlumí bolesti a křeče žaludku a pomáhá tlumit zvracení. Dále pomáhá zmírňovat kašel, horečku, snižuje vysoký krevní tlak a povzbuzuje při vyčerpání.

Krom užívání citronové trávy ve formě čaje a nálevu skvěle pomáhá i při lokálním užívání. Zde především zmírňuje bolesti hlavy, břicha, kloubů a svalů. Její použití je vhodné při problémech s mastnou pokožkou a účinně působí i na různá plísňová kožní onemocnění.

Ač se citronová tráva zdá jako velmi prospěšná zdravá rostlina, před jejím užitím je lepší poradit se s lékařem nebo bylinářem. Zejména těhotné a kojící ženy by měly být s jejím užíváním opatrné a užívat ji jen v malém množství.

Nikol Kolomazníková

Jsem redaktorkou blogu ZdraváZóna.cz v sekcích zaměřených na zdravé stravování, zdravé potraviny, sport i hubnutí.

Přečtěte si také

Bylinky podpoří vaši snahu zhubnout Při hubnutí vám mohou být nápomocné též bylinky. Neznamená to, že můžete nadále konzumovat vše, na co máte chuť, a zároveň půjde vaše váha dolů. Díky bylinkám však můžete zrychlit svůj metabolizmus, což se odrazí na efektivitě zdravého stravování a na procesu hubnutí. Jaké bylinky tedy stojí za vyzk...
Bylinky pro zvýšení sexuálního touhy u žen Nejen muži rádi podpoří svou sexuální touhu, ale i u žen někdy může nastat období, že je třeba tyto chutě trochu nabudit. Pokud zažíváte každodenní stres v práci, myslíte na vše, co je třeba zařídit, co přichystat pro děti, je pak velmi těžké se po náročném dni uvolnit. Pro některé ženy může být opr...
Jaké jarní bylinky podpoří naše zdraví? Již začalo jaro, a tak se častěji než dříve vypravíme během slunečných dní ven. Obvykle se i my na jaře probouzíme, objevujeme, zkoušíme nové činnosti. K tomu je zapotřebí cítit se co nejlépe a mít dostatek energie. Právě jarní bylinky, které nyní na svých cestách bez potíží naleznete, vám mohou pom...