Mýty o hubnutí – máte jasno, co je a pravda a co ne?

Přiznejme si to bez mučení –  drtivá většina z nás je z jakéhokoli důvodu nespokojená se svou postavou. Zatímco někomu vadí, že se díky prostornějšímu zadečku nevejde do svých oblíbených džínů, jiný se trápí pro povolenější bříško a dalšímu nedají spát jeho široké boky. Ve snaze zhubnout přebytečná kila tak často hledáme nejrůznější rady a doporučení, mezi nimiž se ale mnohdy najdou i taková, která se nezakládají na pravdě.

Pokud chceme zhubnout a konečně se líbit sami sobě, často nehledíme nalevo či napravo. Vytyčíme si jasný cíl a s pohledem upřeným kupředu se za ním vydáme. Často se ale upínáme na tvrzení, která mají do pravdy hodně daleko. Jak mezi radami o hubnutí rozeznat pravdu a mýtus? Pojďte s námi odhalit nejčastější mýty o hubnutí!

Mýty, které se týkají hubnutí

Rozhodli jste se zhubnout? Pak jste s největší pravděpodobností hledali potřebné informace a podklady na internetu. Tam samozřejmě můžete narazit na užitečné rady, praktické tipy a vhodná doporučení. Bohužel je to ale kolikrát jako hledat jehlu v kupce sena. V online světě totiž můžete objevit i spoustu polopravd a mýtů, kterým budete věřit a začnete se jimi řídit.

Chcete zhubnout? Nejezte!

Ten největší, nejrozšířenější a nejhloupější mýtus tvrdí, že pokud chcete začít hubnout, musíte přestat jíst. Jakmile svému tělu neposkytnete žádný přísun potravin, nebude mít z čeho čerpat kalorie a vy tak nebudete moci přibírat na váze – ba naopak, když nebudete jíst, začnete hubnout.

Držení hladovky je ale to nejhorší, co v rámci hubnutí pro sebe můžete udělat. Vy asi nevíte co je to enzym zvaný lipoproteinová lipáza, viďte? Ten je totiž viníkem toho, že si vaše tělo i nadále bude shromažďovat kalorie a ty následně ukládat do tukových buněk.

Jakmile odbije pátá,  máte s jídlem útrum!

Dalším velice rozšířeným mýtem je omezení jídla po páté hodině večerní. Až žalostně mnoho lidí se pro to v dobrém přesvědčení úderem páté hodiny odpoledne vzdává veškerého přísunu jídla. A to je samozřejmě špatně. Nikde totiž není psáno, že po této denní hodině už nemůžete vůbec nic sníst.

Pokud chcete zhubnout a udržet si svou váhu, neměli byste jíst 3 až 4 hodiny před tím, než jdete spát. Přizpůsobte proto konzumaci jídla vašemu dennímu režimu a rozhodně se nedržte  hloupého pravidla, že od pěti musíte trpět hlady.

Na cukry se při dietě nemůžete ani podívat!

Sladké je podle veškerých přesvědčení tím největším nepřítelem hubnutí. Často se také říká, že stačí ze svého jídelníčku vyřadit všechno sladké a kila půjdou dolů jako zázrakem úplně sama. Hloupost! I když je během procesu hubnutí důležité sacharidy z velké části omezit, nemůžete je ze svého života odstranit úplně.

Pokud totiž své tělo ochudíte o veškerý příjem sacharidů, nebude moci správně fungovat a velmi brzy vám to dá jasně najevo. Sacharidy tedy v rozumném množství přijímat můžete a to především v první polovině dne.

Výrobky a potraviny s označením light udělají veškerou práci za vás!

Na trhu se kromě klasických potravin ve velkém objevují produkty s označením light. Většina lidí žije v přesvědčení, že tyto výrobky neobsahují žádné škodlivé látky, a proto jsou pro hubnutí tou nejlepší volbou. Zkusili jste se ale někdy začíst do etikety nalepené na zadní straně těchto produktů?

Byli byste nemile překvapení, kolik chemických látek a složek ve skutečnosti obsahují. Ve spoustě případů jsou light výrobky daleko větším zlem nežli ty klasické.

Nikol Kolomazníková

Jsem redaktorkou blogu ZdraváZóna.cz v sekcích zaměřených na zdravé stravování, zdravé potraviny, sport i hubnutí.

Přečtěte si také

Co dělat, když váha při hubnutí začne stagnovat Začnete hubnout a během pár týdnů jasně vidíte, že pokud dodržujete vhodný jídelníček a zařadíte do života pravidelný pohyb, vaše váha jde dolů. Třeba se hýbe různým tempem, ale motivující je právě tento úspěch. Vidíte jasné výsledky, okolí vám může dodat první pochvaly ohledně toho, jak vám to sluš...
Sestavte si jídelníček na hubnutí. Svépomocí a na míru! Jak sestavit jídelníček, který mi pomůže zhubnout? Tuto otázku si právě teď možná pokládáte i vy. Chcete udělat něco se svou postavou, zbavit se přebytečných kil a celkově se cítit lépe. Jenže jak na to? Jak si správně sestavit jídelníček, aby vašemu tělu nic nechybělo, kila šla dolů stejně jako cen...
Chcete hubnout? Pozor na ztrátu svalů! Velmi častým nešvarem při hubnutí je ztráta svalové hmoty. Když se člověk rozhodne zhubnout, zpravidla si nedává dostatečný pozor a společně s kily mu z těla odchází i svaly. A to není zrovna žádoucí stav, nemáme pravdu? Možná i vás děsí představa, že začnete hubnout a přijdete tak nejen o kila, ...