Mýty o hubnutí – máte jasno, co je a pravda a co ne?

Přiznejme si to bez mučení –  drtivá většina z nás je z jakéhokoli důvodu nespokojená se svou postavou. Zatímco někomu vadí, že se díky prostornějšímu zadečku nevejde do svých oblíbených džínů, jiný se trápí pro povolenější bříško a dalšímu nedají spát jeho široké boky. Ve snaze zhubnout přebytečná kila tak často hledáme nejrůznější rady a doporučení, mezi nimiž se ale mnohdy najdou i taková, která se nezakládají na pravdě.

Pokud chceme zhubnout a konečně se líbit sami sobě, často nehledíme nalevo či napravo. Vytyčíme si jasný cíl a s pohledem upřeným kupředu se za ním vydáme. Často se ale upínáme na tvrzení, která mají do pravdy hodně daleko. Jak mezi radami o hubnutí rozeznat pravdu a mýtus? Pojďte s námi odhalit nejčastější mýty o hubnutí!

Mýty, které se týkají hubnutí

Rozhodli jste se zhubnout? Pak jste s největší pravděpodobností hledali potřebné informace a podklady na internetu. Tam samozřejmě můžete narazit na užitečné rady, praktické tipy a vhodná doporučení. Bohužel je to ale kolikrát jako hledat jehlu v kupce sena. V online světě totiž můžete objevit i spoustu polopravd a mýtů, kterým budete věřit a začnete se jimi řídit.

Chcete zhubnout? Nejezte!

Ten největší, nejrozšířenější a nejhloupější mýtus tvrdí, že pokud chcete začít hubnout, musíte přestat jíst. Jakmile svému tělu neposkytnete žádný přísun potravin, nebude mít z čeho čerpat kalorie a vy tak nebudete moci přibírat na váze – ba naopak, když nebudete jíst, začnete hubnout.

Držení hladovky je ale to nejhorší, co v rámci hubnutí pro sebe můžete udělat. Vy asi nevíte co je to enzym zvaný lipoproteinová lipáza, viďte? Ten je totiž viníkem toho, že si vaše tělo i nadále bude shromažďovat kalorie a ty následně ukládat do tukových buněk.

Jakmile odbije pátá,  máte s jídlem útrum!

Dalším velice rozšířeným mýtem je omezení jídla po páté hodině večerní. Až žalostně mnoho lidí se pro to v dobrém přesvědčení úderem páté hodiny odpoledne vzdává veškerého přísunu jídla. A to je samozřejmě špatně. Nikde totiž není psáno, že po této denní hodině už nemůžete vůbec nic sníst.

Pokud chcete zhubnout a udržet si svou váhu, neměli byste jíst 3 až 4 hodiny před tím, než jdete spát. Přizpůsobte proto konzumaci jídla vašemu dennímu režimu a rozhodně se nedržte  hloupého pravidla, že od pěti musíte trpět hlady.

Na cukry se při dietě nemůžete ani podívat!

Sladké je podle veškerých přesvědčení tím největším nepřítelem hubnutí. Často se také říká, že stačí ze svého jídelníčku vyřadit všechno sladké a kila půjdou dolů jako zázrakem úplně sama. Hloupost! I když je během procesu hubnutí důležité sacharidy z velké části omezit, nemůžete je ze svého života odstranit úplně.

Pokud totiž své tělo ochudíte o veškerý příjem sacharidů, nebude moci správně fungovat a velmi brzy vám to dá jasně najevo. Sacharidy tedy v rozumném množství přijímat můžete a to především v první polovině dne.

Výrobky a potraviny s označením light udělají veškerou práci za vás!

Na trhu se kromě klasických potravin ve velkém objevují produkty s označením light. Většina lidí žije v přesvědčení, že tyto výrobky neobsahují žádné škodlivé látky, a proto jsou pro hubnutí tou nejlepší volbou. Zkusili jste se ale někdy začíst do etikety nalepené na zadní straně těchto produktů?

Byli byste nemile překvapení, kolik chemických látek a složek ve skutečnosti obsahují. Ve spoustě případů jsou light výrobky daleko větším zlem nežli ty klasické.

Přečtěte si také

Hubnete do plavek? Zkuste to s těmito pomocníky! Letní měsíce se nezastavitelně blíží a společně s nimi i vidina času stráveného někde u vody. Možná vás už teď děsí představa, že se budete muset svléknout do plavek a vystavit tak ostatním na obdiv vaše nedokonalosti. Brrrr, běhá vám z toho mráz po zádech?! Snad každý by chtěl mít pěknou, pevnou...
Chyby při hubnutí – děláte je taky? Hubnutí je běh na dlouhou trať. Často se snažíme zhubnout, ale ani přes veškerou snahu nadbytečná kila ne a ne zmizet. S očekáváním stoupáme na váhu a zklamaně sestupujeme zpět po zjištění, že jsme zase o pár deko těžší. Ptáme se sami sebe: v čem je chyba? Co děláme špatně? Proč místo hubnutí jenom ...
Hubnutí začíná v hlavě Chci zhubnout. Chci se líbit sám/sama sobě. Chci nosit to, co se mi líbí. Chci se dívat do zrcadla a nemuset se za sebe stydět. Chci v létě k vodě, nikoli sedět doma na gauči a bát se někde ukázat v plavkách. Jsou vám tyhle věty důvěrně známé? Toužíte zhubnout, ale stále jen stojíte na začátku? P...