Není tuk jako tuk, ale naše tělo ho potřebuje

Zdravá strava a zdravý životní styl jdou ruku v ruce s vyváženým jídelníčkem, který by v ideálním případě neměl být moc kalorický a bohatý na tuky. Když se někdo začne zajímat o zdravé stravování, zpravidla jako první omezí právě tuky a to s vidinou, že tak pro své tělo dělá jen to nejlepší. Jenže ona to nemusí být tak úplně pravda.

Ačkoli je pravda, že zdravá strava není tukům příliš nakloněna, rozhodně po vás nevyžaduje, abyste se jich vzdali úplně. Měli byste vědět, že naše tělo tuky potřebuje – a to jak ty dobré, tak i ty špatné. Proto určitě není na místě je vyřadit úplně a myslet si, že tak jednáte v zájmu vašeho zdraví.

Tuk je zdrojem energie

Tuk a stejně tak i cukry a bílkoviny představují základní zdroj energie. I z tohoto důvodu není rozumné jejich příjem snížit na nezdravé minimum, tělo musí z něčeho čerpat. Úkolem tuků není jen dodat našemu tělu energii, ale zároveň chránit vnitřní orgány před mechanickým poškozením a udržovat tělesnou teplotu. Pokud by vaše tělo mělo nedostatek tuků, s největší pravděpodobností by se vám odvděčilo tím, že byste nedokázali vstřebávat vitamíny rozpustné v tucích, což by vedlo k dalším komplikacím.

Jak se tuky dělí?

Když říkáme, že není tuk jako tuk, máme k tomu důvod. Tuky se totiž dělí na ty špatné a ty dobré. Dobré tuky jsou tuky rostlinné, špatné tuky jsou tuky živočišné. I když se rozdělují na dobré a špatné, naše tělo potřebuje oboje. A na to by se nemělo zapomínat.

Co jsou zdravé tuky

Zdravé tuky, neboli mono nenasycené mastné kyseliny a poly nenasycené mastné kyseliny, najdete v rostlinných zdrojích – například v olivách, ořechách, rybím tuku, semínkách nebo třeba v avokádu. Zdravé tuky mají za úkol fungovat jako prevence proti onemocněním srdce, zároveň pozitivně prospívají našim cévám a podílí se na snižování hladiny cholesterolu.

Co jsou nezdravé tuky

Opakem zdravých tuků jsou logicky tuky nezdravé, neboli nasycené mastné kyseliny, které se nachází v živočišných zdrojích – například ve vejcích, v mase, mléku, smetaně či másle. Úkolem nezdravých tuků je napomáhat při tvorbě důležitých hormonů. Jejich nedostatek v těle by mohl způsobit sníženou tvorbu těchto hormonů, což by v těle nepáchalo neplechu.

Pozor na transmastné kyseliny

Hodně lidí zaměňuje nasycené mastné kyseliny za transmastné kyseliny, což je samozřejmě špatně. Je to jako nebe a dudy – zatímco nasycené mastné kyseliny naše tělo potřebuje, což jsme si vysvětlili o pár řádků výše, transmastné kyseliny jsou pro tělo hrozba. Vznikají smažením na oleji nebo fritováním, vyskytují se i v sladkostech, pečivu, zákuscích a ve fast foodu. Tyhle tuky jsou pro tělo nejen naprosto zbytečné, ale i nebezpečné.

Nikol Kolomazníková

Jsem redaktorkou blogu ZdraváZóna.cz v sekcích zaměřených na zdravé stravování, zdravé potraviny, sport i hubnutí.

Přečtěte si také

Které potraviny se nevyplatí jíst syrové? U mnoha druhů ovoce a zeleniny se jednoznačně preferuje jíst je co nejméně upravené, protože v tomto stavu nám dodají maximum prospěšných látek. Pak jsou tu ale potraviny, které se jíst syrové nevyplácí, a měli bychom si opravdu dát pozor, jestli je jíme jen dobře tepelně upravené. Maso a vejce Na...
Vyzkoušejte fazole mungo, jsou zdravé i chutné Fazole mungo jsou populární zejména v čínské a indické kuchyni. Tyhle malé zelené fazolky se hodí konzumovat samostatně, ale lze je i přidat do mnoha jídel. Když si je doma necháte naklíčit, svému tělu dopřejete opravdu mnoho blahodárných látek. Podpora našeho zdraví Fazolky pochází z Indie a někd...
Zelený jíl můžete využít více způsoby Můžete zaslechnout též označení „francouzský jíl“. K zakoupení je tento rozemletý minerál ve formě prášku, který můžete chápat jako doplněk stravy, ale má též široké možnosti zevního použití. Oceníte zejména jeho schopnost vstřebat z našeho těla nahromaděné škodliviny. Čím nám prospěje? Pyšní se o...