Už jste někdy ochutnali mrazem sušené ovoce?

Ovoce můžeme konzumovat čerstvé nebo třeba sušené. Jaké kvality a přednosti mají ale mrazem sušené plody a kdy je můžeme využít? Cílem této úpravy (odborně nazývané lyofilizace) je zachování látek, které se v ovoci běžně nachází, a zároveň zajištění vzhledu i charakteristického aroma.

Průběh sušení

Při klasickém sušení je ovoce umístěno do pece nebo sušičky, kde se z něj odpaří voda. Výsledné plody chutnají velmi sladce, mohou vypadat trochu odlišně než čerstvé ovoce, což je právě způsobeno ztrátou obsažené vody.

U sušení mrazem je postup odlišný. Plody se nejprve velmi rychle zmrazí, poté se přesouvají do vakuové sušárny, kde je nižší tlak. Obsažená voda zde přechází rovnou ve vodní páru a dostává se tak ze zamraženého ovoce. Při úvodním procesu zmražení je velmi podstatné zvolit správnou teplotu tak, aby v plodech nevznikly ledové krystaly. Lyofilizace nenachází uplatnění jen v potravinářství, ale také třeba v květinářství, biochemii či při uchovávání různých důležitých písemností.

Zachování vitamínů a minerálů

Lyofilizované ovoce působí stejným dojmem jako to čerstvé. Avšak nejen, že tak vypadá, ale také voní, chutná a dopřeje nám téměř shodné množství vitamínů a minerálů, jaké bychom nalezli v čerstvém ovoci.

Když vložíte do úst mrazem sušené ovoce, tak trochu příjemně zašumí na jazyku. Do ovoce se během sušení nic nepřidává (cukr ani konzervační látky). Nespornou výhodou je vysoká trvanlivost takto upravených plodů. Stačí je nechat uzavřené v sáčku nebo vhodné nádobě.

Pro chuť i při vaření

Pokud vám toto ovoce zachutná, můžete jej samozřejmě konzumovat samotné bez dalších úprav. Výborně se ale hodí i pro přidání do jogurtů, kaší nebo třeba koktejlů. Pro tyto účely jej můžete nadrtit na jemný prášek. Když jej na chvíli namočíte, můžete jej využít při pečení stejně jako čerstvé ovoce. Takto upravené plody se hodí též pro milovníky raw stravy, jelikož při jejich úpravě není využito vysokých teplot.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Rozdíl mezi třtinovým a bílým cukrem Pokud se chcete stravovat zdravě, musíte vyměnit bílý cukr za třtinový, protože je mnohem zdravější. Možná jste se s podobným tvrzením setkali i vy. Zatímco někdo bezmyšlenkovitě jde a veškerý bílý cukr vysype nemilosrdně do koše, jiný se nad tím pozastaví a zamyslí se, jestli je skutečně pravda, že...
Čím našemu zdraví prospějí zelené potraviny? V dnešním článku bude řeč o nejčastěji používaných zelených potravinách - chlorelle, mladém ječmeni a spirulině. Mnohdy jsou jim připisovány doslova zázračné účinky a jsou prezentovány jako lék na každé onemocnění. Jak moc se tedy můžete spolehnout na jejich působení? Zásobárna cenných látek Mnohd...
Jak si vybrat kvalitní čaj a jak jej připravit Čaj pro nás může být jen nápoj pro dobu, kdy jsme nemocní, ale také může představovat důležitý ranní nebo večerní rituál. Možná máte i vy svůj oblíbený čaj, na který nedáte dopustit. Pro vychutnání čaje je zapotřebí vybrat si kvalitní produkt a připravit ho tak, abyste mohli ocenit jeho chuť i vůni....