Jídlo někdo vidí jako nutnost, jiný si ho užívá, někomu kazí náladu, protože by si ho nejradši odepřel a nejde to, někdo ho neřeší vůbec. Z pohledu čínské medicíny je to důležitý hráč v tom, aby naše tělo mohlo fungovat v rovnováze. Jídlo může být i lékem na zdravotní potíže. Změna jídelníčku udělá divy s naším zdravím, ale i naší psychickou pohodou a celkovou spokojeností.
Závěry podložené fakty
Není to jen slepé přesvědčení, že strava opravdu sehrává až neuvěřitelnou roli v našich životech. I některé výzkumy jednoznačně potvrdily spojitost mezi naším jídelníčkem a celkovým zdravím. Tak třeba čím větší množství kalorií a nasycených tuků v průběhu dne přijmeme, tím je větší šance, že nás zastihne špatná nálada. Když naše svačina obsahuje ovoce, trpíme méně úzkostí a jsme méně unavení než ti, kdo dají přednost čokoládě.
Harmonie mezi jin a jang
Dle čínské medicíny lze potraviny rozlišit na ty, které podpoří energii jin, a ty, co ovlivní jang. Aby naše tělo správně fungovalo, je třeba udržovat tyto energie v rovnováze. Jin je vnímáno jako chladná energie, jang naopak jako energie teplá, kterou potřebujeme v průběhu dne. Třeba na snídani se doporučuje teplé jídlo právě proto, abyste tuto energii po chladné noci podpořili. Můžete si dopřát horký čaj, polévku nebo třeba kaši s přídavkem skořice či medu.
Pestré složení jídelníčku
Strava by měla být rozmanitá a založená zejména na konzumaci zeleniny a obilovin. K tomu se pak již v menším poměru přidávají další složky – ovoce, maso, mléko, vejce atd. Čínská medicína uznává tzv. orgánové hodiny. To znamená, že každý orgán vykazuje hlavní činnost v jinou dobu a je tedy třeba ho stravou podpořit. Již zmiňovaná teplá snídaně je ideální v době mezi 7. a 9. hodinou.
O další rovnováhu se usiluje vzhledem k období roku. V každé době naše tělo potřebujte něco trochu jiného, podle toho, jak se mění počasí a celá příroda, jaké plody zrovna dozrávají. Snažte se tedy dávat přednost sezónní zelenině a ovoci. To, že za vámi exotické ovoce přiletělo přes celý svět až do vašeho supermarketu, ještě neznamená, že vám prospěje víc než cokoliv jiného.
Harmonie by měla být i v jednotlivých chutích jídel – kyselé, hořké, sladké, pálivé a slané. Pokud si vybíráte přednostně jen jídla stejné chuti, narušíte tím v těle rovnováhu a na některé orgány to může mít neblahý vliv.