Poznejte stravu z pohledu čínské medicíny

Jídlo někdo vidí jako nutnost, jiný si ho užívá, někomu kazí náladu, protože by si ho nejradši odepřel a nejde to, někdo ho neřeší vůbec. Z pohledu čínské medicíny je to důležitý hráč v tom, aby naše tělo mohlo fungovat v rovnováze. Jídlo může být i lékem na zdravotní potíže. Změna jídelníčku udělá divy s naším zdravím, ale i naší psychickou pohodou a celkovou spokojeností.

Závěry podložené fakty

Není to jen slepé přesvědčení, že strava opravdu sehrává až neuvěřitelnou roli v našich životech. I některé výzkumy jednoznačně potvrdily spojitost mezi naším jídelníčkem a celkovým zdravím. Tak třeba čím větší množství kalorií a nasycených tuků v průběhu dne přijmeme, tím je větší šance, že nás zastihne špatná nálada. Když naše svačina obsahuje ovoce, trpíme méně úzkostí a jsme méně unavení než ti, kdo dají přednost čokoládě.

Harmonie mezi jin a jang

Dle čínské medicíny lze potraviny rozlišit na ty, které podpoří energii jin, a ty, co ovlivní jang. Aby naše tělo správně fungovalo, je třeba udržovat tyto energie v rovnováze. Jin je vnímáno jako chladná energie, jang naopak jako energie teplá, kterou potřebujeme v průběhu dne. Třeba na snídani se doporučuje teplé jídlo právě proto, abyste tuto energii po chladné noci podpořili. Můžete si dopřát horký čaj, polévku nebo třeba kaši s přídavkem skořice či medu.

Pestré složení jídelníčku

Strava by měla být rozmanitá a založená zejména na konzumaci zeleniny a obilovin. K tomu se pak již v menším poměru přidávají další složky – ovoce, maso, mléko, vejce atd. Čínská medicína uznává tzv. orgánové hodiny. To znamená, že každý orgán vykazuje hlavní činnost v jinou dobu a je tedy třeba ho stravou podpořit. Již zmiňovaná teplá snídaně je ideální v době mezi 7. a 9. hodinou.

O další rovnováhu se usiluje vzhledem k období roku. V každé době naše tělo potřebujte něco trochu jiného, podle toho, jak se mění počasí a celá příroda, jaké plody zrovna dozrávají. Snažte se tedy dávat přednost sezónní zelenině a ovoci. To, že za vámi exotické ovoce přiletělo přes celý svět až do vašeho supermarketu, ještě neznamená, že vám prospěje víc než cokoliv jiného.

Harmonie by měla být i v jednotlivých chutích jídel – kyselé, hořké, sladké, pálivé a slané. Pokud si vybíráte přednostně jen jídla stejné chuti, narušíte tím v těle rovnováhu a na některé orgány to může mít neblahý vliv.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Pálení žáhy: příčiny, babské rady a osvědčené tipy, jak se jej zbavit Pálení žáhy vás může provázet dočasně (třeba v těhotenství), ale může se stát i dlouhodobou nepříjemnou záležitostí. Co si budeme povídat, nejedná se o nic, co by si člověk užíval. Jak můžete svému tělu v těchto chvílích ulevit? Co je to pálení žáhy a jak vzniká? Pálení žáhy pociťujeme jako svírav...
Které zlozvyky nám ničí zdraví? Třeba právě do nového roku jste si předsevzali, že konečně skoncujete s okusováním nehtů nebo večerními chipsy u televize. Zřejmě sami moc dobře víte, jaký vliv na zdraví to u vás má, ale je velmi těžké se ovládnout a přestat. Pokud se vám to však podaří, můžete pak být na sebe hrdí. A i vaše zdraví...
Jak svému tělu zajistit dostatek kyseliny listové O kyselině listové toho většina z nás ví jen málo. Přitom se jedná o důležitý ve vodě rozpustný vitamín spadající do skupiny B-komplex. Mnoho lidí si jej správně spojuje s těhotenstvím, kdy je jeho příjem důležitý pro zajištění správného vývoje miminka. Skutečnost je ale taková, že dostatek kyseliny...