Proč se vám i ve stáří vyplatí pravidelný pohyb?

Ať už se nacházíte v jakékoliv věkové skupině, pohyb by měl být nedílnou součástí vašeho života. Nemusíte se do něj hned vrhat na vrcholové úrovni, ale i když si pravidelně dopřejete třeba procházku nebo se večer proběhnete venku, vaše tělo to ocení. Ani ve stáří pak není na místě na fyzickou aktivitu rezignovat.

Obvykle máme ve zvyku změnit svůj dosavadní způsob života až ve chvíli, kdy jsme k tomu okolnostmi dotlačeni. Výhodnější však je zvolit strategii dodržování zdravého životního stylu. Aniž bychom čekali na první infarkt nebo třeba nepříjemné následky onemocnění cukrovkou. Tím, že si upravíme jídelníček a do svého denního programu zařadíme nějakou pohybovou aktivitu, si zajistíme co nejdelší soběstačnost a nezávislost na péči okolí.

Sport v každém věku

Optimální variantou je, když vás sport provází celoživotně. S postupujícím věkem si pak samozřejmě upravíte intenzitu cvičení, přejdete k jiným sportům nebo zohledníte svůj aktuální zdravotní stav. Výhodou však je, když si zachováte pravidelný pohyb – i kdyby se mělo jednat o již zmiňovanou procházku.

Pokud jste si cestu k jakékoliv fyzické aktivitě dosud nenašli, neberte to za celoživotní výmluvu. Klidně můžete začít hned dnes. I když se dostanete k nějakému sportu nebo jiné činnosti až v pozdějším věku, stejně tak vám to přinese mnoho výhod.

Potřebná omezení ve stáří

Je důležité, aby aktivita a její intenzita odpovídaly momentálnímu fyzickému stavu člověka. Pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním nebo máte jiná omezení v pohybu, klidně vše ještě prodiskutujte s vaším lékařem. Stejně tak je na místě odborná konzultace, když dlouhodobě užíváte léky.

Jistě nelze doporučit sporty, při nichž je vysoké riziko poranění, dělají se prudké pohyby nebo se zvedají těžká břemena. Nejčastěji jsou doporučovány jóga, pilates, plavání nebo nordic walking. Před cvičením se vždy protáhněte, uvolněte klouby. Pokud v určitých pozicích ucítíte bolest, neignorujte ji. Třeba postupem času se do dané pozice dostanete bez potíží, ale momentálně nejděte přes odpor svého těla. Každý den byste měli aspoň chvilku trávit nějakou fyzickou aktivitou.

Udržení zdravého těla i ducha

Sport je ideální prevencí i doplňkem léčby cukrovky. Zvýší se ve vašem těle podíl svalové hmoty, dojde ke zlepšení stavu srdečně-cévního aparátu. Při pravidelném pohybu snáze předejdete riziku vzniku obezity. Podle studie publikované v British Journal of Sports Medicine pravidelná fyzická aktivita v pozdějším věku ztrojnásobuje vyhlídky na dobré zdraví ve stáří.

Sport podpoří zdraví na úrovni fyzické, ale i psychické. Pokud se člověk ve stáří neudržuje aktivní, dochází rychleji ke zhoršení vlastní sebeobsluhy. U někoho dojde až k izolaci od okolního světa. Naproti tomu si díky pohybu umožníte stále navazovat nové kontakty. Můžete se seznámit s lidmi při hodině cvičení, pravidelně si popovídat s kamarádkou při procházce nebo prostě jen prohodit pár slov s lidmi ze sousedství.

Zdroje:

  • Česká tisková kancelář. Pro zdravé stáří není na pohyb nikdy pozdě, tvrdí výzkumníci. Denik.cz [online]. 2013 [cit. 1.6.2019]. Dostupné z: https://www.denik.cz/ze_sveta/pro-zdrave-stari-pry-neni-na-pohyb-nikdy-pozde-20131126.html
  • HOLMEROVÁ, Iva a kolektiv. Průvodce vyšším věkem. Praha: Mladá fronta, 2014. ISBN 978-80-204-3119-6.
  • MUDRÁK, Jiří, SLEPIČKA, Pavel, SLEPIČKOVÁ, Irena. Sport a pohyb v životě seniorů. Praha: Karolinum, 2016. ISBN 9788024631103.

Přečtěte si také

Hubnout můžete i bez návštěvy fitka. Řekneme vám jak! Chcete zhubnout do plavek? V tom případě jste na správném místě! Do plavkové sezony ještě pár měsíců zbývá, což je pro vás ideální příležitost k tomu, abyste se nad sebou zamysleli a konečně se odhodlali začít se sebou něco dělat. Bude chtít pořádně zabrat a zaměřit se nejen na skladbu jídelníčku, a...
Jaké cviky si můžete zacvičit i v kanceláři? Kdo pracuje v kanceláři a tráví osm hodin denně sezením u počítače s rukou na myši, jistě hned potvrdí, že po pár letech již mohl na svém těle pozorovat mnohé negativní dopady. Sedavé zaměstnání má vliv na zdraví našich zad, ale poškození může nastat i u rukou. Jsme na několik hodin omezeni v pohybu...
Vyzkoušejte cvičení venku na čerstvém vzduchu Patříte k lidem, kteří se neradi zavírají doma nebo ve fitku či posilovně? Nebaví vás cvičit samotné v obýváku před televizí a ani šmírující pohledy ostatních vám při návštěvě posilovny nedělají dobře? Pokud chcete cvičit a rádi trávíte čas na čerstvém vzduchu, pak z těchto dvou zájmů udělejte jeden...