Proč se vám i ve stáří vyplatí pravidelný pohyb?

Ať už se nacházíte v jakékoliv věkové skupině, pohyb by měl být nedílnou součástí vašeho života. Nemusíte se do něj hned vrhat na vrcholové úrovni, ale i když si pravidelně dopřejete třeba procházku nebo se večer proběhnete venku, vaše tělo to ocení. Ani ve stáří pak není na místě na fyzickou aktivitu rezignovat.

Obvykle máme ve zvyku změnit svůj dosavadní způsob života až ve chvíli, kdy jsme k tomu okolnostmi dotlačeni. Výhodnější však je zvolit strategii dodržování zdravého životního stylu. Aniž bychom čekali na první infarkt nebo třeba nepříjemné následky onemocnění cukrovkou. Tím, že si upravíme jídelníček a do svého denního programu zařadíme nějakou pohybovou aktivitu, si zajistíme co nejdelší soběstačnost a nezávislost na péči okolí.

Sport v každém věku

Optimální variantou je, když vás sport provází celoživotně. S postupujícím věkem si pak samozřejmě upravíte intenzitu cvičení, přejdete k jiným sportům nebo zohledníte svůj aktuální zdravotní stav. Výhodou však je, když si zachováte pravidelný pohyb – i kdyby se mělo jednat o již zmiňovanou procházku.

Pokud jste si cestu k jakékoliv fyzické aktivitě dosud nenašli, neberte to za celoživotní výmluvu. Klidně můžete začít hned dnes. I když se dostanete k nějakému sportu nebo jiné činnosti až v pozdějším věku, stejně tak vám to přinese mnoho výhod.

Potřebná omezení ve stáří

Je důležité, aby aktivita a její intenzita odpovídaly momentálnímu fyzickému stavu člověka. Pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním nebo máte jiná omezení v pohybu, klidně vše ještě prodiskutujte s vaším lékařem. Stejně tak je na místě odborná konzultace, když dlouhodobě užíváte léky.

Jistě nelze doporučit sporty, při nichž je vysoké riziko poranění, dělají se prudké pohyby nebo se zvedají těžká břemena. Nejčastěji jsou doporučovány jóga, pilates, plavání nebo nordic walking. Před cvičením se vždy protáhněte, uvolněte klouby. Pokud v určitých pozicích ucítíte bolest, neignorujte ji. Třeba postupem času se do dané pozice dostanete bez potíží, ale momentálně nejděte přes odpor svého těla. Každý den byste měli aspoň chvilku trávit nějakou fyzickou aktivitou.

Udržení zdravého těla i ducha

Sport je ideální prevencí i doplňkem léčby cukrovky. Zvýší se ve vašem těle podíl svalové hmoty, dojde ke zlepšení stavu srdečně-cévního aparátu. Při pravidelném pohybu snáze předejdete riziku vzniku obezity. Podle studie publikované v British Journal of Sports Medicine pravidelná fyzická aktivita v pozdějším věku ztrojnásobuje vyhlídky na dobré zdraví ve stáří.

Sport podpoří zdraví na úrovni fyzické, ale i psychické. Pokud se člověk ve stáří neudržuje aktivní, dochází rychleji ke zhoršení vlastní sebeobsluhy. U někoho dojde až k izolaci od okolního světa. Naproti tomu si díky pohybu umožníte stále navazovat nové kontakty. Můžete se seznámit s lidmi při hodině cvičení, pravidelně si popovídat s kamarádkou při procházce nebo prostě jen prohodit pár slov s lidmi ze sousedství.

Zdroje:

  • Česká tisková kancelář. Pro zdravé stáří není na pohyb nikdy pozdě, tvrdí výzkumníci. Denik.cz [online]. 2013 [cit. 1.6.2019]. Dostupné z: https://www.denik.cz/ze_sveta/pro-zdrave-stari-pry-neni-na-pohyb-nikdy-pozde-20131126.html
  • HOLMEROVÁ, Iva a kolektiv. Průvodce vyšším věkem. Praha: Mladá fronta, 2014. ISBN 978-80-204-3119-6.
  • MUDRÁK, Jiří, SLEPIČKA, Pavel, SLEPIČKOVÁ, Irena. Sport a pohyb v životě seniorů. Praha: Karolinum, 2016. ISBN 9788024631103.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Zkontrolujte, zda vhodně sedíte u počítače Sezení u počítače na naše tělo klade nároky, na které nebylo po tisíce let zvyklé. Přirozeným pohybem pro něj byla chůze i běh, ale na sezení na židli a zaměření pohledu na monitor prostě stavěné nebylo. Zkuste mu tedy pomoct alespoň tím, že budete u počítače sedět tak, aby vaše zdraví utrpělo co ne...
Co jíst před cvičením a co jíst po něm? Když začneme pravidelně cvičit, můžeme přemýšlet nad tím, jaký je vhodný příjem jídla v době před a po cvičení. Kdy je lepší se najíst? Co je ideální konzumovat před cvičením, aby následně plný žaludek neomezoval pohyb? Co si dát po cvičení, abychom nenabrali zpět veškeré vydané kalorie? Efekt cvič...
Dá se při cukrovce sportovat? A jaké sporty jsou vhodné? Už jsme se věnovali tomu, že roli v prevenci vzniku cukrovky sehrává i fyzická aktivita (více tady). Jak je to ale se sportem, když už si s sebou z ordinace lékaře nesete diagnózu diabetes mellitus? Rozhodně by neměla být chápána jako signál k tomu, abychom se veškeré fyzické aktivitě vyhýbali a sna...