Proč se vám i ve stáří vyplatí pravidelný pohyb?

Ať už se nacházíte v jakékoliv věkové skupině, pohyb by měl být nedílnou součástí vašeho života. Nemusíte se do něj hned vrhat na vrcholové úrovni, ale i když si pravidelně dopřejete třeba procházku nebo se večer proběhnete venku, vaše tělo to ocení. Ani ve stáří pak není na místě na fyzickou aktivitu rezignovat.

Obvykle máme ve zvyku změnit svůj dosavadní způsob života až ve chvíli, kdy jsme k tomu okolnostmi dotlačeni. Výhodnější však je zvolit strategii dodržování zdravého životního stylu. Aniž bychom čekali na první infarkt nebo třeba nepříjemné následky onemocnění cukrovkou. Tím, že si upravíme jídelníček a do svého denního programu zařadíme nějakou pohybovou aktivitu, si zajistíme co nejdelší soběstačnost a nezávislost na péči okolí.

Sport v každém věku

Optimální variantou je, když vás sport provází celoživotně. S postupujícím věkem si pak samozřejmě upravíte intenzitu cvičení, přejdete k jiným sportům nebo zohledníte svůj aktuální zdravotní stav. Výhodou však je, když si zachováte pravidelný pohyb – i kdyby se mělo jednat o již zmiňovanou procházku.

Pokud jste si cestu k jakékoliv fyzické aktivitě dosud nenašli, neberte to za celoživotní výmluvu. Klidně můžete začít hned dnes. I když se dostanete k nějakému sportu nebo jiné činnosti až v pozdějším věku, stejně tak vám to přinese mnoho výhod.

Potřebná omezení ve stáří

Je důležité, aby aktivita a její intenzita odpovídaly momentálnímu fyzickému stavu člověka. Pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním nebo máte jiná omezení v pohybu, klidně vše ještě prodiskutujte s vaším lékařem. Stejně tak je na místě odborná konzultace, když dlouhodobě užíváte léky.

Jistě nelze doporučit sporty, při nichž je vysoké riziko poranění, dělají se prudké pohyby nebo se zvedají těžká břemena. Nejčastěji jsou doporučovány jóga, pilates, plavání nebo nordic walking. Před cvičením se vždy protáhněte, uvolněte klouby. Pokud v určitých pozicích ucítíte bolest, neignorujte ji. Třeba postupem času se do dané pozice dostanete bez potíží, ale momentálně nejděte přes odpor svého těla. Každý den byste měli aspoň chvilku trávit nějakou fyzickou aktivitou.

Udržení zdravého těla i ducha

Sport je ideální prevencí i doplňkem léčby cukrovky. Zvýší se ve vašem těle podíl svalové hmoty, dojde ke zlepšení stavu srdečně-cévního aparátu. Při pravidelném pohybu snáze předejdete riziku vzniku obezity. Podle studie publikované v British Journal of Sports Medicine pravidelná fyzická aktivita v pozdějším věku ztrojnásobuje vyhlídky na dobré zdraví ve stáří.

Sport podpoří zdraví na úrovni fyzické, ale i psychické. Pokud se člověk ve stáří neudržuje aktivní, dochází rychleji ke zhoršení vlastní sebeobsluhy. U někoho dojde až k izolaci od okolního světa. Naproti tomu si díky pohybu umožníte stále navazovat nové kontakty. Můžete se seznámit s lidmi při hodině cvičení, pravidelně si popovídat s kamarádkou při procházce nebo prostě jen prohodit pár slov s lidmi ze sousedství.

Zdroje:

  • Česká tisková kancelář. Pro zdravé stáří není na pohyb nikdy pozdě, tvrdí výzkumníci. Denik.cz [online]. 2013 [cit. 1.6.2019]. Dostupné z: https://www.denik.cz/ze_sveta/pro-zdrave-stari-pry-neni-na-pohyb-nikdy-pozde-20131126.html
  • HOLMEROVÁ, Iva a kolektiv. Průvodce vyšším věkem. Praha: Mladá fronta, 2014. ISBN 978-80-204-3119-6.
  • MUDRÁK, Jiří, SLEPIČKA, Pavel, SLEPIČKOVÁ, Irena. Sport a pohyb v životě seniorů. Praha: Karolinum, 2016. ISBN 9788024631103.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Vyzkoušejte cvičení venku na čerstvém vzduchu Patříte k lidem, kteří se neradi zavírají doma nebo ve fitku či posilovně? Nebaví vás cvičit samotné v obýváku před televizí a ani šmírující pohledy ostatních vám při návštěvě posilovny nedělají dobře? Pokud chcete cvičit a rádi trávíte čas na čerstvém vzduchu, pak z těchto dvou zájmů udělejte jeden...
Poznejte Tai Chi: staré bojové umění původem z Číny Pokud jste o něm ještě neslyšeli, jedná se o staré bojové umění původem z Číny. Vaše tělo podpoří snad na všech možných frontách. Pomůže při léčbě onemocnění, ale dokáže přispět ke zklidnění vlastní mysli, k nalezení koncentrace. A když ovládnete svou mysl, můžete následně ovlivnit i mnoho ze svých ...
Plavání pomáhá hubnout, odbourává stres a posiluje srdce Plavání je poměrně oblíbený sport, jehož obrovskou výhodou je skutečnost, že neomezuje věkem. Zaplavat si může jak patnáctiletý puberťák, tak i jeho sedmdesátiletá babička - zkrátka kdo se na to cítí. Kromě toho je plavání úžasné v tom, že na rozdíl od jiných fyzických aktivit nedává zabrat našim kl...