Proč se vám i ve stáří vyplatí pravidelný pohyb?

Ať už se nacházíte v jakékoliv věkové skupině, pohyb by měl být nedílnou součástí vašeho života. Nemusíte se do něj hned vrhat na vrcholové úrovni, ale i když si pravidelně dopřejete třeba procházku nebo se večer proběhnete venku, vaše tělo to ocení. Ani ve stáří pak není na místě na fyzickou aktivitu rezignovat.

Obvykle máme ve zvyku změnit svůj dosavadní způsob života až ve chvíli, kdy jsme k tomu okolnostmi dotlačeni. Výhodnější však je zvolit strategii dodržování zdravého životního stylu. Aniž bychom čekali na první infarkt nebo třeba nepříjemné následky onemocnění cukrovkou. Tím, že si upravíme jídelníček a do svého denního programu zařadíme nějakou pohybovou aktivitu, si zajistíme co nejdelší soběstačnost a nezávislost na péči okolí.

Sport v každém věku

Optimální variantou je, když vás sport provází celoživotně. S postupujícím věkem si pak samozřejmě upravíte intenzitu cvičení, přejdete k jiným sportům nebo zohledníte svůj aktuální zdravotní stav. Výhodou však je, když si zachováte pravidelný pohyb – i kdyby se mělo jednat o již zmiňovanou procházku.

Pokud jste si cestu k jakékoliv fyzické aktivitě dosud nenašli, neberte to za celoživotní výmluvu. Klidně můžete začít hned dnes. I když se dostanete k nějakému sportu nebo jiné činnosti až v pozdějším věku, stejně tak vám to přinese mnoho výhod.

Potřebná omezení ve stáří

Je důležité, aby aktivita a její intenzita odpovídaly momentálnímu fyzickému stavu člověka. Pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním nebo máte jiná omezení v pohybu, klidně vše ještě prodiskutujte s vaším lékařem. Stejně tak je na místě odborná konzultace, když dlouhodobě užíváte léky.

Jistě nelze doporučit sporty, při nichž je vysoké riziko poranění, dělají se prudké pohyby nebo se zvedají těžká břemena. Nejčastěji jsou doporučovány jóga, pilates, plavání nebo nordic walking. Před cvičením se vždy protáhněte, uvolněte klouby. Pokud v určitých pozicích ucítíte bolest, neignorujte ji. Třeba postupem času se do dané pozice dostanete bez potíží, ale momentálně nejděte přes odpor svého těla. Každý den byste měli aspoň chvilku trávit nějakou fyzickou aktivitou.

Udržení zdravého těla i ducha

Sport je ideální prevencí i doplňkem léčby cukrovky. Zvýší se ve vašem těle podíl svalové hmoty, dojde ke zlepšení stavu srdečně-cévního aparátu. Při pravidelném pohybu snáze předejdete riziku vzniku obezity. Podle studie publikované v British Journal of Sports Medicine pravidelná fyzická aktivita v pozdějším věku ztrojnásobuje vyhlídky na dobré zdraví ve stáří.

Sport podpoří zdraví na úrovni fyzické, ale i psychické. Pokud se člověk ve stáří neudržuje aktivní, dochází rychleji ke zhoršení vlastní sebeobsluhy. U někoho dojde až k izolaci od okolního světa. Naproti tomu si díky pohybu umožníte stále navazovat nové kontakty. Můžete se seznámit s lidmi při hodině cvičení, pravidelně si popovídat s kamarádkou při procházce nebo prostě jen prohodit pár slov s lidmi ze sousedství.

Zdroje:

  • Česká tisková kancelář. Pro zdravé stáří není na pohyb nikdy pozdě, tvrdí výzkumníci. Denik.cz [online]. 2013 [cit. 1.6.2019]. Dostupné z: https://www.denik.cz/ze_sveta/pro-zdrave-stari-pry-neni-na-pohyb-nikdy-pozde-20131126.html
  • HOLMEROVÁ, Iva a kolektiv. Průvodce vyšším věkem. Praha: Mladá fronta, 2014. ISBN 978-80-204-3119-6.
  • MUDRÁK, Jiří, SLEPIČKA, Pavel, SLEPIČKOVÁ, Irena. Sport a pohyb v životě seniorů. Praha: Karolinum, 2016. ISBN 9788024631103.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Zkuste zhubnout a zformovat své tělo tancem Tanec můžete brát jako velmi příjemný sport, při kterém posílíte tělo, ale zároveň se odreagujete, uvolníte veškeré napětí. Při tanci v páru prohloubíte vztah s partnerem, vzájemně se na sebe více naladíte. Snadno se pak tanec může stát způsobem, jak posílit zdraví, ale může z něj být i celoživotní ...
Zaměřte se na techniku správného dýchání Pokud dýcháme pouze povrchně, kyslík se nedostává všude tam, kam by měl. Pomocí dechu se dokážeme zklidnit, odpočineme si tak a můžeme se vyrovnat i s některými nepříjemnými emocemi. Nepřetržité zásobení těla kyslíkem, je pro náš život nezbytné. Běžně nad ním nepřemýšlíme a naše tělo ho vykonává zce...
Jaké jsou výhody cvičení doma a na co si dát pozor Cvičení v pohodlí domova má bezesporu několik výhod. Je však náročné zejména z důvodu, že je třeba opravdu velká motivace a výdrž. Jinak je totiž velmi snadné od něj po pár dnech upustit, a tím pádem ho ponechat zcela bez výsledku. Jak zvýšit pravděpodobnost, že se domácí cvičení stane vaším dlouhod...