Možná o józe dlouho přemýšlíte, obecně víte, že je pro naše tělo prospěšná. Proč konkrétně a jak prakticky začít, o tom už se nedokážete rozhodnout. Pojďme si říct, v čem se kouzlo jógového cvičení skrývá a proč ho tedy nelze zaměnit s jinou pomalou formou cvičení.
Co je to vlastně jóga?
Učebnice jógy, kterou napsal Dr.svámí Gítánanda Girí, Jóga krok za krokem říká, že jóga je vlastně způsob života. Způsob, jak integrovat celou svoji povahu tak, že všechny aspekty vašeho života začnou pracovat v harmonii jeden s druhým. Jóga je vědomý vývoj sama sebe, učení jak růst. Ať už bývá nazývána vědou, uměním, filozofií, náboženstvím, módou či cvičením, jóga je cesta ke sebezlepšování se. A je jedno odkud na sobě začnete pracovat. Fyzicky na těle, nebo to bude práce s Vaší myslí?
Proč jógu preferovat před jiným sportem?
Proč jóga není zaměnitelná s jakýmkoliv jiným posilováním a strečinkem? Tak především proto, že je komplexní. Na jediné lekci budeme zlepšovat svoji pozornost, posouvat náš dech a energii a trénovat tělo. Jóga má ve svém repertoáru několik pozic, postojů či poloh a každá z nich má svůj důvod. Další znatelný rozdíl proti jiným cvičením. Pozice – asány nepůsobí jen na naši kostru. Ano, posilují svaly (velmi komplexně a často i ty, o kterých jsme doposud neměli ani tušení), protahují a prodlužují je, uvolňují klouby a vazy, ale každá asána má mimo jiné dopad i na naše vnitřní orgány a žlázy s vnitřní sekrecí. Jde do hloubky. Celou hodinu se snažíme vědomě řídit náš dech, soustředit se plnou pozorností na to, co právě teď děláme.
Jóga je fyzioterapeutická a může Vám napravit svalové dysbalance a zapojit ten stále omílaný střed těla neboli core. Jógové pozice totiž vyrovnávají pánev do správného položení a tím napomáhají zapojení hlubokého stabilizačního systému. Správné postavení naší pánve je alfa a omega nejen jógových asán, ale i zdravé postury těla. Jóga tedy učí správným pohybovým návykům, které můžeme dál přenést do běžného života či jiného pohybu. Právě proto se o ní říká, že je výborným lékem i prevencí proti bolesti zad.
Pro koho je jóga vhodná?
Pro každého, ale musíme být sami na sebe ohleduplní a ctít všechna omezení našeho těla. Není cílem hned na první hodině zvládnout všechny pozice. Možná jste už na nějaké lekci byli, ale už v polovině jste si říkali, že se tam už rozhodně neukážete. Všechno tahalo, všechno bolelo a rozhodně to nebylo příjemné, prostě jste těch šedesát minut nějak přetrpěli. Pak Vám lektor neřekl jednu hrozně důležitou věc. Jeden ze základních kamenů jógy říká, že každá pozice by pro člověka měla být pohodlná a stabilní.
Pohodlná. Zní Vám to skoro směšně? Je to tak, v józe nemáme trpět. Samozřejmě by nás každá pozice měla někam posouvat, tělo bychom v každé asáně cítit měli. Stejně tak náročnost každého pohybu by nás měla odnést kousek za hranice komfortu. Nesmí to být ale bolest nesnesitelná. Pokud tak nezvladatelné nepohodlí cítíte, prostě pozici zmenšete nebo vynechejte. Není to ostuda, přepínání se ale na škodu naopak je.
Nebojte, neznamená to, že si jógu jakkoliv zlehčujete. Jen berete ohled na limity svého těla. Pokroku dosáhnete i tak. Za měsíc Vás tělo překvapí. Pozice vás pustí dál nebo bude mnohem pohodlnější. Pokrok je to, co je v józe velmi znatelné, hmatatelné, měřitelné tím, že se většina základních asán na lekci opakují, máme možnost srovnání. Věřte, mile Vás to překvapí. Nezapomeňte, prosím, že tělo chvilku času potřebuje a nespěchejte na sebe.
Když jdu na jógu poprvé
Víme tedy proč na jógu jít. A teď prakticky. Jak začít. Co s sebou? Jakou lekci si vybrat? A jakého lektora?
Začneme s tím jednodušším. Na jógu potřebujete jen pohodlné oblečení. Nedoporučuji příliš volné tričko, při předklonových inverzních pozicích by vám padalo přes hlavu, což je dost nepříjemné. Pozornost věnujte taky spodnímu prádlu, vyberte co nejpohodlnější. Pevnější podprsenka, kterou používáte na běhání, by vás při dechových cvičeních mohla limitovat.
Ve studiu by měli mít podložky na jógu a rozhodně nepotřebujete boty či ponožky. Chodidlo musí cítit dotyk země, potřebujete mít volné prsty, protože jóga a její pozice pracují s tělem od plosky nohy. Pokud ale víte, že vás trápí studené končetiny, vezměte si s sebou ponožky a na závěrečnou relaxaci neboli pozici mrtvoly se více oblečte. Klidně i do svetru či mikiny. Při relaxaci totiž klesá tělesná teplota o dva až tři stupně. Rozhodně si s sebou neberte litr vody jako na crossfit a ani před lekcí nepijte příliš. Při předklonech, záklonech i rotačních pozicích by se nám mohlo udělat špatně. Ze stejného důvodu je nutné před lekcí nic nejíst a vůbec nejefektivnější je ranní lekce na lačno.
Výběr lekce je už složitější a nedá se unifikovat. V každém studiu by Vám měli s výběrem pomoci, především je ale nutné zohlednit náš fyzický a zdravotní stav. Zároveň je možné, že budete muset vyzkoušet více druhů jógy a lektorů, než přijdete na to, co Vám skutečně sedí a nejvíc baví. Stejně jako nás baví jiné typy filmů či máme rozdílné chutě, tak jednomu vyhovuje jóga jemnější, druhému silovější.
Ale hlavně, nezdráhejte se. Nestyďte se. Nemějte mylnou představu, že vedle Vás si všichni stoupnou na hlavu a na Vás se budou dívat jako na vyvrhele. Za prvé nestoupnou a za druhé každý má dost práce sám se sebou a nezbývá mu prostor na to, aby se díval po sousedech.
Podtrženo sečteno, kouzlo jógy tkví především v její komplexnosti. Jógu lze uchopit z několika směrů, přičemž notoricky známé fyzické cvičení jsou pouze jednou její částí. Jóga čítá i práci s naší hlavou pomocí relaxačních, meditačních a dechových technik, či s naším etickým myšlením, kam patří např. nauka sebekázně či nenásilí.
Souhrnně řečeno, jóga je nástrojem k sebezlepšení. Každý si vybere směr, který mu bude vyhovovat a v tom je také jedno z jejich kouzel. Nejsou to jen karimatky, jógové studio a stoj na rukou, ale je to taková jóga pro život. Objevování cest jógy je velmi individuální a právě kvůli subjektivitě v ní nelze nikomu radit. Jógu nemůžeme házet do jednoho pytle s názvem Sport. Není to sport. Nejde v ní o výkony.