Při lyžování podpoříte své zdraví, ale nezapomeňte na opatrnost

Milovníci zimních sportů se už zřejmě nemohou dočkat, až opět vytáhnou lyže. Ať jde o sjezdové lyžování nebo běžky, oba tyto sporty vám mohou výrazně posílit zdraví a zajistit příjemný aktivní odpočinek. Možná vás překvapí, jak moc blahodárných účinků na vás mohou mít.

Posílení imunity i psychiky

Lyžování nám přináší řadu pozitiv do života. Na prvním místě vás jistě napadne, že si tak posílíte efektivně mnoho svalů těla, není to však jeho jediný přínos. Díky tomu, že vypadnete ven lyžovat, dostanete se na čerstvý vzduch. Pohyb vám zajistí zlepšení fyzické kondice, ale i posílení psychické odolnosti. Odbourá negativní dopad stresu na vaše tělo. Posílíte při něm celkovou obranyschopnost těla. Efektivně při něm trénujete svaly dolních končetin, zlepšíte své dýchání. Zároveň je to cesta ke spálení přebytečných kilogramů.

Dle některých studií se při pravidelném lyžování snižuje riziko vysokého tlaku. Působí ale i na snižování hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Tím může předcházet vzniku mnoha vážných onemocnění. Při lyžování je nutnost zkoordinovat pohyb celého těla a udržovat rovnováhu. Zapojeny jsou tak i svaly, které jinak moc často nevyužíváte. Tento sport má pozitivní vliv na fungování metabolismu.

Běžky oceníte v jakémkoliv věku

Běh na lyžích je doporučován i pro lidi, kteří třeba nejsou ve stoprocentní kondici. K tělu je totiž ohleduplnější než sjezdové lyžování. Klidně se mu můžete věnovat až v době, kdy se pomalu chystáte do důchodu. Nebude na vaše tělo klást přehnané nároky. Zlepšíte si při něm fyzičku, ale nepřetěžujete klouby ani jiné části těla. Pozitivní účinky na sobě pocítíte i v momentě, kdy s během na lyžích třeba začínáte a vaše rychlost i styl nejsou tak úplně bezchybné.

Buďte na sebe opatrní

Zejména při sjezdovém lyžování myslete na svou bezpečnost. Vaše zdraví samozřejmě nejvíc ochrání lyžařská helma. Naštěstí se dnes již stala celkem běžnou součástí lyžařského vybavení.

Důležitým bodem je i seřízené vázání lyží. Musí vám vypnout ve chvílích, kdy je potřeba – tedy při pádech, ale jinak držet pevně na noze. Nastaví vám ho v jakémkoliv servisu nebo v obchodě při nákupu lyží.

Stále jen menšina lyžařů chápe jako součást výbavy tzv. páteřáky. Tato ochranná pomůcka může předejít vzniku vážných zranění a její nošení je spíše jen otázkou zvyku. Můžete si vybrat, jestli dáte přednost tvrdší nebo měkčí variantě. V každém případě by však měla splňovat bezpečnostní kritéria a být označena certifikací EN 1621–2. Když už si páteřák zakoupíte, využijete ho i při jiných sportech.

Nepodceňte oblečení

Ať již vyrazíte v zimě kamkoliv, za jakýmkoliv sportem, mějte na sobě především vhodné oblečení. Může zcela eliminovat vliv rozmarů počasí na vaše zdraví, a tak mu věnujte dostatečnou pozornost. Samozřejmostí by mělo být větruvzdorné a nepromokavé oblečení, které saje pot. Součástí by měly být reflexní prvky, abyste byli dobře vidět – ať již na sjezdovce nebo při výletu na běžkách.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Jaké jsou nejlepší cviky na pevné poprsí Dokonale pevné poprsí je snem nejen drtivé většiny žen, ale i mnoha mužů. I ty chtějí mít zpevněné prsní svaly, které jsou pro ženy obrovským lákadlem. Hezky tvarované poprsí si můžete vykouzlit pravidelným cvičením. Existuje řada cviků, které vám dopomohou ke zpevněnému prsnímu svalstvu. Pokud s...
H.E.A.T. – cvičení, u kterého se zapotíte Rozhodli jste se udělat něco pro svou postavu i zdraví? Začal jste zdravě jíst a nyní si lámete hlavu nad vhodnou fyzickou aktivitou? Klasické běhání, plavání nebo permanentní vstup do fitness centra nejsou pro každého - a možná tyhle aktivity nelákají ani vás. Proč tedy nevyzkoušet cvičení, kter...
Strollering – i s kočárkem si můžete zacvičit Během těhotenství tělo žen prochází výraznými změnami a není divu, že po porodu se mnoho maminek cítí nespokojené s váhou a určitými partiemi. Byla by však škoda vymlouvat se na nedostatek času a omezené možnosti hlídání miminka, které brání pohybu. Naopak - aktivní můžete být i v době, kdy se vysk...