Rizika ve stravování dospívajících a jak jim předejít

Období dospívání lze charakterizovat jako dobu, kdy si váš potomek začíná o svém životě rozhodovat víc a víc sám. A samozřejmě rád trvá na tom, že to opravdu tak bude. V oblasti stravování (a samozřejmě i v mnoha jiných) pak ale mohou nastat různé situace, které se vám nemusí líbit. A je těžší než kdy dřív nalézt možnosti, jak současný i budoucí jídelníček vašeho „dítěte“ ovlivnit.

Velké změny

Pro dospívající je toto období náročné samo o sobě. Mění se jejich tělo i celková psychická zralost a není lehké se s tím vypořádat. Mnoho dívek v dospívání může sklouznout k tomu, že začnou velmi negativně hodnotit svou postavu, a chtějí to co nejrychleji řešit. Rizikem pak jsou nevhodně sestavené diety i poruchy příjmu potravy.

U chlapců můžeme často v tomto období vidět naopak konzumování opravdu velkého množství jídla. Rodiče mnohdy vůbec nechápou, jak toto vše může jejich syn do sebe naládovat. Vždy by však mělo zůstávat prioritním cílem zajistit svým dětem jídla, která jim dodají veškeré potřebné živiny.

Rodinné zvyky

Na prvním místě se zaměřte na to, jak je jídlo vnímáno u vás v rodině. Dívky třeba mohou mít různé nelibé komentáře na chování matky, která má jako jediné vydatné jídlo dne pozdní večeři. Nemyslete si ale, že by ji to neovlivnilo a nemohla by ve výsledku právě k tomuto stravování tíhnout. Stále tedy berte v úvahu, že je velmi důležitý váš vlastní příklad.

Stejně tak je to i se zařazením sportu do života. Snadněji období dospívání překlenou děti, které byly od malička ke sportu vedené a chápou ho jako běžnou součást života. Je ale mnohem obtížnější nalézt si k pravidelnému pohybu cestu, když v rodině nikdo žádný sport aktivně neprovozuje.

S kritikou velmi opatrně

Dívky jsou v tomto věku velmi citlivé na různé komentáře ohledně postavy nebo váhy. Změn se u nich odehrává opravdu hodně a je spíš na místě odpustit si hodnotící narážky. Vaše slečny potřebují najít samy sebe a umět se ocenit i přes to, co se s nimi momentálně děje. Pokud máte pocit, že se vaše dcera začíná potýkat s nadváhou, můžete nenásilně změnit stravování v rodině, odlehčit večeře, ale nezesměšňovat proměny jejího těla.

Poměr příjmu a výdeje energie

Důležité je věnovat pozornost příjmu energie v porovnání s jejím výdejem. Je rizikovou kombinací, pokud se příjem kalorií každý den navýší třeba slazeným pitím a rychlým občerstvením, ale energetický výdej se nijak nezvýší. Samozřejmě může nastat i zcela opačný extrém, kdy lze pozorovat extrémní touhu po štíhlosti, nadmíru cvičení a odpírání si pravidelného jídla.

Alternativní stravovací proudy

Dospívající se mohou rozhodnout pro odlišný způsob stravování než ten, který je pro rodinu běžný. Někdy přestanou jíst maso nebo se uchýlí k jinému výživovému směru. Přestože nebudete s tímto krokem souhlasit, situaci rozhodně nezměníte nátlakem, výhrůžkami a různým dohadováním.

Dodejte jim důležité živiny

Lepší je zaměřit se na to, aby vaše dítě dostalo (i s jinak nastaveným jídelníčkem) veškeré podstatné složky potravy. Můžete to s ním zkusit probrat a zjistit, zda toto vnímá jako důležité, jestli je ochotné to zohlednit při výběru jídla.

Pro svůj růst potřebují teenageři především bílkoviny, vápník a vitamín D. Ještě větší potřebu kvalitních bílkovin bude mít dospívající, který se téměř profesionálně věnuje určitému sportu. Denní příjem bílkovin by se měl dle doporučení pohybovat nejméně kolem 1,2–1,5 g/kg. Tuky by měly tělu dodat především omega-3 mastné kyseliny. Sacharidy by měly zaujímat 50–60 % stravy. V jídelníčku by neměly chybět mořské ryby, různá semínka a kvalitní rostlinné oleje.

Zdroje:

  • BEBOVÁ, Michaela. Strava v období dospívání. Jóga dnes [online]. 2018 [cit. 11.8.2019]. Dostupné z: https://www.jogadnes.cz/joga/strava-v-obdobi-dospivani-3551/
  • RUSKOVÁ, Jitka. 2011. Specifika výživy dospívajících. Pediatrie pro praxi. 12 (4), 277-280. ISSN 1213-0494.
  • Správná výživa dospívajících. Vím, co jím [online]. 2019 [cit. 11.8.2019]. Dostupné z: https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-detech/Spravna-vyziva-dospivajicich.-O-jidle-a-stravovani-mluvte__s10013x19198.html

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Čím může být způsobeno noční přejídání? Podle názvu je zřejmé, o čem bude v dnešním článku řeč. Odborně se hovoří o syndromu nočního jedlictví a opravdu je možné tento stav vnímat jako onemocnění. Popsat příznaky asi není zas tak složité. Člověk se klidně několikrát za noc probudí a má velmi silnou touhu po jídle. Až potom, co se nají, do...
Dřívější stravovací mýty: Čemu už není radno věřit? Jakmile někdo ve vašem okolí prohlásí, že potřebuje zhubnout nebo nějak upravit stravovací režim, hned má každý plno rad. Jeden doporučí vynechat večeři, druhý by vsadil na keto dietu, další na paleo stravu. Celá záležitost je stále zamotanější a už vůbec nevíte, co je vlastně pravda. Kterým mýtům o...
Jak na zdravý jídelníček u dětí mladších tří let? Rodiče chtějí pro své děti to nejlepší. Důležitý vliv na jejich zdraví má právě strava. Jelikož u dětí ve věku do tří let dochází k prudkému růstu a vývoji po všech stránkách, je nutné zajistit jim dostatečný přísun živin. A to nejen z pohledu kvantity, ale i kvality. Je důležité, jak vypadá jíde...