Určitě si vybavíte legendárního Pepka Námořníka, pro kterého byla typická nejen kouřící dýmka v ústech, ale i plechovka špenátu v ruce. A právě o špenátu, na který Pepek nikdy nedal dopustit, bude náš dnešní článek.
Zelená barva a zkřivené obličeje dětí ve školkách – to jsou dvě věci, které si možná i vy vybavíte, když se řekne špenát. Tahle zelenina je ve skutečnosti docela oblíbená, i když se na první pohled může zdát, že je tomu spíše naopak. Věřte tomu nebo ne, ale i špenát, ke kterému jste možná jako děti pociťovaly odpor, má pozitivní účinky na naše zdraví a jednoznačně patří do jídelníčku každého, kdo se chce stravovat zdravě.
Původně planě rostoucí plevel, dnes hojně využívaná zelenina
Špenát pochází z oblasti Afganistánu a Íránu, kde byl původně považován za planě rostoucí plevel. Skutečnost se má tak, že špenát, jak ho známe dnes, pochází doopravdy ze svého dříve planě rostoucího předka a do Evropy se dostal díky Španělům. Existuje hned několik odrůd špenátu, takže se nedá říci, že je špenát jako špenát.
Jaké zdraví prospěšné látky špenát obsahuje?
Špenát je zelenina, která se může pyšnit celou řadou pozitivních účinků na naše zdraví. Mohou za to v něm obsažené cenné látky, které jsou mnohdy i nezbytné pro zdraví. Špenát obsahuje:
- vitamín A
- vitamíny skupiny B
- vitamín C
- draslík
- hořčík
- sodík
- železo
- měď
- mangan
- betakaroten
Patří do zdravé stravy?
Špenát je zelenina a o té se ve spojitosti se zdravou stravou často říká, že jí člověk může sníst klidně neomezen množství a na váze to určitě nepozná. Takže i špenát určitě patří na seznam potravin, které si můžete i v rámci zdravého jídelníčku s klidným srdcem dopřávat. Ještě bychom měli zmínit, že je z 88 % tvořen vodou, což je další velké plus k dobru a další důvod k tomu, proč se nebát špenát jíst i tehdy, kdy si hlídáte svou stravu a váhu.
Jak se dá špenát využít v kuchyni?
Co se totiž špenátu týče, budete mile překvapeni, kolik zdravých a především chutných pokrmů se s ním dá vykouzlit a čeho všeho může být součástí. Můžete si na něm pochutnat jak v syrovém, tak i tepelně upraveném stavu.
Pokud se rozhodnete pro jeho syrovou podobu, připravte si s ním třeba salát nebo jej použijte jako svěží předkrm. V případě, kdy dostanete chuť na tepelně upravený špenát, můžete ho použít do nádivky, hodí do polévek, omáček nebo třeba do těstovin. Možností je opravdu nespočet, takže si na chuť dokáže přijít i ten největší labužník.