Vliv spánku na hubnutí? Kvalitní spánek pomáhá

Pokud se snažíte zhubnout, můžete si ke svým spojencům, kteří vám pomohou v cestě za ideální linií, přidat (kromě vhodné stravy a cvičení) také kvalitní spánek. Ano, i ten je důležitý pro správné fungování metabolizmu a může hubnutí podpořit nebo jej naopak brzdit.

Kolik hodin spát?

Dle studií bylo zjištěno, že délka spánku značně ovlivňuje hormonální rovnováhu celého těla. Pokud spíte méně než 7 hodin, je ve větší míře vyplavován do krevního oběhu hormon zodpovědný za zvýšení chuti k jídlu. Jistě jste si též všimli, že pokud jste unavení a chcete se donutit k soustředění nebo musíte něco neodkladně řešit, máte tendenci sahat po zdrojích sacharidů a snadno se pak necháte strhnout k mlsání.

Pokud organizmus dostane svých 6 – 9 hodin spánku denně, dokáže se během této doby zregenerovat a zefektivňuje zejména spalování tuků, za což zodpovídá růstový hormon. Neplatí zde ale, že čím více spánku, tím lépe. Pokud spí někdo více než 9 hodin denně, svému tělu už tím nijak neprospívá. Naopak má tendenci k celkově horšímu zdravotnímu stavu, oslabené imunitě a také nadváze.

Nejvhodnější režim je takový, kdy dopřejete tělu stejný počet hodin spánku denně – o všední dny i během víkendu. Pokud se navíc dostanete do postele dříve než ve 23 hodin, využijete tzv. melatoninový vrchol. Díky tomu snáze upadnete do hlubokého spánku.

Jak si zajistit kvalitní spánek?

Je podstatné, aby nebyl spánek přerušovaný a pouze mělký, ale opravdu kvalitní a abychom se ráno cítili dostatečně odpočatí. Jen tehdy totiž může sehrát svou úlohu při podpoře dobrého metabolizmu. Odbourejte si z ložnice veškeré rušivé vlivy. V případě, že vám do okna svítí lampy z ulice, zatemněte si závěsem nebo roletou.

Ideální je, pokud ložnici využíváte opravdu na spaní a nemáte zde pracovní koutek, z nějž by na vás blikal počítač nebo notebook. Metabolismus ve spaní funguje lépe, pokud není v místnosti příliš horko. Užívejte si tedy klidně spaní s pootevřeným oknem, ideální je teplota v ložnici do 20°C.

Jak jíst před a po spaní?

Snídani si dopřejte jen chvíli po probuzení. Pokud zůstanete bez jídla delší dobu, tělo si automaticky nastaví látkovou výměnu na pomalejší režim, aby mělo pro případ nutnosti stále zásoby. Před spaním nejméně dvě hodiny nejezte, večeři si dopřejte lehkou a snadno stravitelnou. Odpusťte si nezdravé mlsání před spaním, zázračný efekt spánku by se tím jen zhatil.

Mgr. Michaela Dušková

Zájem o zdravý životní styl, psychologii a různé společenské jevy u mne začal neznámo kdy. Podpořen byl studiem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Fakulty sociálních studií v Brně. V neziskové organizaci jsem vedla projekt se zaměřením na problematiku cizinců. Největší zkušeností je však pro mě výchova dvou dětí a život sám o sobě. Ve volném čase mne potkáte na kole, procházet se venku nebo si brnkat na kytaru.

Přečtěte si také

Kolik jíst při hubnutí sacharidů? Naše strava se skládá z cukrů, tuků a bílkovin. Všechny tyto živiny potřebujeme našemu tělu bezpodmínečně dodávat, ale ve správném množství. Pokud bude vaše strava založena čistě na sacharidech, vůbec si tím neprospějete. Jaké množství je tedy vhodné, pokud se snažíte shodit nějaké ty nadbytečné kil...
Čím můžete probudit svůj metabolismus? Někdy může být počátek hubnutí velmi obtížný. Záleží samozřejmě i na tom, co vše jste už na svém těle vyzkoušeli. Třeba stačí takových pár diet (nějaké z těch drastičtějších a opravdu nezdravých), opětovné nabrání váhy, hladovění za trest a tělo vám pak přestane reagovat tak, jak byste si přáli. Jak...
15 potravin, které pomáhají spalovat tuk Zeptejte se náhodných lidí na jejich osobní předsevzetí a většina z nich vám řekne: chci zhubnout. I když jsou důvody často povrchní (vypadat dobře), pravdou je, že hubnutí poskytuje mnohé další výhody – zejména zdravotní. Pokud se zaměříte na potraviny, které mají tu schopnost, že vám dokážou pomoc...